23°C <D N Paars van de anthocyaan 2 DE REDACTIE LEEST Wandelroutes Doelloos ronddwalen kan fijn zijn, maar een wandeltocht maken met een thema is veel leuker. Van Louis Couperus tot Willem van Oranje: de leukste routes op een rij. 1 HOE IS 'T DAAR? Vissen voeren - Fabio Genovesi La Superba - llja Leonard Pfeijffer Caravaggio - Andrew Graham- Dixon Zomer volgens Flo VANDAAG... TAKKENWIJVEN HILVERSUM NIJMEGEN VOLENDAM HOU DfcBfckWW N/IÊZE. VUIl/6 -reetNfeioefcjJj donderdag 10 augustus 2017 Thea Nabring vindt dure stenen in het Duitse Idar-Oberstein. Thea Nabring (56) uit Zevenaar: "Het is vandaag bewolkt maar prachtig weer. Gisteren bezochten we Trier en toen mie- zerde het de hele dag. Ik ben hier op stedentrip met mijn man. Via Friesland en Maastricht zij we af gezakt richting Duits land. Elke stad heeft zijn eigen mooie stuk jes. Idar-Oberstein is bijvoorbeeld de 'edel steenhoofdstad' van Europa, omdat hier veel kostbare stenen worden bewerkt. Vandaag gaan we naar de grotten waar ze vroeger de edel- stanen opgroeven. Nu importeren ze die uit het buitenland." Vissen Fabio voeren Verslaggever Leon van Heel vindt lezen op va kantie nog leuker als het boek zich in de omge ving afspeelt. Zijn favoriete Italiaanse romans: Muglione bestaat niet, maar Toscane is bezaaid met dit soort troosteloze plaatsen. De Italiaanse vakantiestreek, i populair vanwege de pittoreske stad- Tf jes, telt ook veel lelijke plekken. Beton nen nieuwbouwblokken en bedrijven terreinen met als enig hoogtepunt een door tl-bui- zen verlichte pizzeria. Genovesi schrijft tragiko misch over het leven in het Toscaanse binnenland. Genua kennen de meeste mensen te vaak alleen van hun doorreis naar Cin que Terre, Sicilië en Sardinië, llja Leo nard Pfeijffer brengt een ode aan de havenstad, waar je het ene moment in een barokke hoofdstraat kan wandelen en het vol gende in een duistere steeg met prostituees. Wat kon hij weergaloos schilderen, deze voorloper van Rembrandt. En wat maakte hij een puinhoop van zijn leven. Michelangelo Merisi da Cara vaggio, kortweg Caravaggio, trok/vluchtte van Milaan naar Rome, naar Napels, Malta en Sicilië. Reis hem achterna met de biogra fie van Andrew Graham-Dixon in de hand. In ieder geval door Rome. in 1897 be schrijft de Duitse chemicus Felix Hoffmann de sa menstelling van acetylsalicyl- zuur, in de volks mond aspirine. viert schrijver en televisiemaker Kees van Kooten zijn 76ste verjaar dag. in 2012 haalt de Nederlandse vrouwenhockey- ploeg goud op de Olympische Spelen in Londen. i o GO gezwicht onder het ge wicht van de bonen. Stok en begroeiing hingen tegen de magnolia. De bo- nenplanten maakten daar dankbaar gebruik van en groeiden de boom in, die nu wordt opgesierd met paarse bonenbloemetjes. De eerste bonen zijn ge oogst. Paarse peulen, prachtig! Maar toen ik ze in kokend water gooide, veranderde het paars voor mijn ogen in groen. Wat Trips met een thema Martin Hermens Route: 60 jaar tv in Hilversum Lengte: 15,8 km Info: routeyou.com/nl-nl Bijna honderd jaar geleden vestigden de eerste om roepen zich in Hilversum. Dat begon met radio, later volgde televisie. Dat was het gevolg van de komst van de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek (NSF) in 1918. Die legde de basis voor onze nationale omroepstad. Tegenwoor dig zijn radio en tv vooral geconcentreerd op het Mediapark, maar overal in Hilversum vind je sporen van de vroege omroepge- schiedenis. Deze wande ling voert je langs die his torische plekken, zoals de dertien villa's waarin de VPRO ooit begon. Met de speciale QR-code krijg je onderweg op elke locatie extra informatie. Route: Romeins erf goed Lengte: 4 km Info: route.nl Nijmegen is net niet de oudste stad van Neder land, al probeert de plaatselijke VVV ons daarvan nog zo harts tochtelijk te overtuigen. Na de Bataafse opstand van 70 voor Christus lag ze in de as. Maastricht heeft even oude wortels als Nijmegen, maar is al tijd bewoond gebleven en blijft daarom onver stoorbaar de oudste. Dat neemt niet weg dat Nijmegen een van de leukste stadswandelin gen van Nederland kent. Het Romeinse Rijk heeft er nadrukkelijk zijn spo ren nagelaten. Ook vind je er de restanten van het oudste kasteel in Nederland. Bovendien bruist de stad aan de Waal van de levendig heid. Route: Beleefroute Lengte: 2,2 km Info: beleefroutes.nl of freebeemap.nl/steden/vo- lendam Pak er een terrasje en de kans is groot dat je in Vo- lendam zo maar een Jan Smit, een Nick of een Simon voorbij ziet lopen. Maar het fraaie vissers dorpje aan het IJsselmeer heeft veel meer te bieden dan bekende zangers. Vooral omdat de lokale be volking zich qua gebruiken nadrukkelijk onderscheidt van de rest van Nederland. Klederdracht, dialect, vis sersboten: het van oor sprong katholieke dorp doet het allemaal net even anders. Wie na afloop van de wandeling behoefte heeft aan een souvenirtje kan terecht op de Dijk waar toeristenwinkeltjes pronken met hun spullen. Freebeemap en beleefrou- tes.nl bieden gratis route beschrijvingen. De VVV in Volendam heeft ook (be taalde) routes met gids. Ha Gerda, Ik had dit voorjaar weinig vertrouwen in mijn ge zaaide spekbonen. De jonge plantjes sloegen in eerste instantie niet goed aan. Ik prikte er een bam boestok naast voor het geval ze toch nog klimambities zouden krijgen. En toen ging ik op vakantie. Bij thuiskomst zag ik dat de stok was Gerda Bosman (I.) en Corlijn de Groot, auteurs van De tuin als lusthof slagveld, schrij ven elkaar dage lijks over hun belevenissen in de eigen tuin. Vte Kuyr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47