m 14 ZEELANI Handel en wandel van kruidendokter uit Casteren sprak tot de verbeelding Kruidendokter Willem van de Moosdijk was een opmerkelijk en flamboyant man. Maar wel een die misbruik maakte van de wanhoop van zieke mensen. zv Willem van de Moosdijk 1927-2017 Ik zie hem nog lopen door de Dorpsstraat in Casteren, waar ik woonde. Een witte anjer in zijn revers, fier rechtop, niks verle gen, onbeschaamd. Hier para deerde een man die gezien wilde worden. Opmerkelijk, want de maandag in Eersel overleden Willem van de Moosdijk was destijds op weekendverlof. Hij zat een straf uit wegens een overval die hij samen met zijn broer Frans in 1972 had uit gevoerd op een geldloper die bij hem thuis in Casteren Belgische francs kwam omwisselen in Nederlandse guldens. De francs had Van de Moos dijk verdiend met zijn kruidenimpe rium. In zijn hoogtijdagen, midden jaren zestig van de vorige eeuw, reden tientallen Volkswagenbusjes door België om de kruiden te verkopen en om klanten op te halen. Die klanten werden naar Van de Moosdijks villa in Casteren gebracht voor het spreek uur. Onderweg vertelden ze over hun kwalen. Eenmaal in Casteren ver klapte de chauffeur van het busje a -4SL -r-r 4 snel aan de 'dokter' wat de patiënten mankeerden. „Die mevrouw met de rode trui heeft wormen." Kwam de mevrouw met de rode trui de spreek kamer binnen, dan had Van de Moos dijk zijn diagnose klaar. „Ach me vrouw, ik hoef u niet eens te onder zoeken, ik zie het al." Brede armgeba ren, luide stem. „Wormen!' Me vrouw, onder de indruk van zoveel kennis, was al gauw geneigd wat ex tra kruiden te kopen van deze ge leerde man. Soepgroenten Door dit soort verhalen werd Van de Moosdijk een levende legende, zoals zijn zoon Frans na zijn overlijden te recht opmerkte. Niet voor niks voerde theatergezelschap 't Ros uit Knegsel vorig jaar zeven keer een theaterstuk op over het leven van de kruidendokter. Maar er zat ook een kwalijke kant aan het schelmenver haal van Van de Moosdijk. Terminaal zieken vestigden hun laatste hoop op zijn kruiden, waarvan de samenstel ling ongewis bleef. Het waren ge woon soepgroenten, werd wel be weerd. „Dan moeten mensen maar niet zo dom zijn om alles te geloven", vond Van de Moosdijk zelf. Kwakzalver Willem Duys, legendarisch televisie maker, trok zich het lot aan van de klanten van Van de Moosdijk. In een door zeven miljoen mensen bekeken uitzending van zijn talkshow Voor de Vuist Weg, zette hij in 1968 de man uit Casteren weg als ordinaire kwakzal ver. Waarna de neergang van Van de Moosdijk begon. Dan moeten de mensen maar niet zo dom zijn Uit wanhoop, zou hij later zeggen, pleegde hij de overval op de geldlo per. De buit zou één miljoen gulden zijn geweest. Een groot deel van die buit is nooit teruggevonden. Die zat verstopt in de stofzuiger van mijn opa, zou Van de Moosdijk later ver klaren. Niet waar, zei dezelfde Van de Moosdijk in weer een ander inter view; het geld lag op het kerkhof van de Rijks Psychiatrische Inrichting (RPI) aan de Boschdijk in Eindhoven begraven. In de RPI - vandaag de dag De Groote Beek geheten - bracht Van de Moosdijk het grootste deel van zijn vier jaar celstraf door. Hij kwam daar terecht door zich in de gewone ge vangenis voor te doen als gestoord. Tijdens zijn weekendverloven - die steeds langer werden - paradeerde hij door Casteren. Waar hij op zondagen in de voorste banken van de kerk plaatsnam om er ruimhartig bij te dragen aan de collecte. En dan zo dat iedereen het goed kon zien. Ook in Casteren werden in de Dorpsstraat begin jaren tachtig ineens tamelijk veel wagens met Duits kenteken gesignaleerd. De be stuurders waren op zoek naar de kruidendokter. Wat bleek? Van de Moosdijk was gewoon weer begonnen met zijn handel, adverterend met genees krachtige kruiden in Duitse huis- aan-huisbladen. Helemaal geen schaamte, ondernemend tot en met, flamboyant. De beroemdste inwoner die Casteren ooit had, zal nog lang veelbesproken blijven. donderdag 10 augustus 2017 Flamboyant met rafelrandje SPECIALIST geneeskrachtige De Casterse kruidendokter ten voeten uit. Van de Moosdijk, met witte anjer. FOTO TIELEMAN VAN RIJNBERK —Willem van de Moosdijk Dominique Elshout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43