'Vlissingen huilt' om De Piek NACHTMARKT MIDDELBURG 9 VRIJDAG 11 AUGUSTUS ///n\x\ Wat begon als een geintje van een Brabander liep aardig uit de hand. Geen feestje op Schouwen-Duiveland of dweilband LI AT is er bij. De balboekjes van de dweilers, immer gestoken in bontgekleurde pakken, puilen uit. Of het nu de Visserij- dagen zijn in Bru of het is de Burghse Dag aan de andere kant van het eiland. Grote kans dat je oog in oog komt te staan met de in bonte kledij gestoken muzikanten van de Schouwen- Duivelandse dweilband Liever Ier As Thus (LIAT). Topsport bedrij ven de dweilers, al vijftien jaar lang. Dat wordt gevierd met 'LIAT in Concert', donderdag 17 augustus op Plein Montmaertre in Zierikzee van 19.30 tot 21.45 uur. Voor het publiek is het louter re laxen. Voor de muzikanten bete kent een optreden twee of meer uur op volle kracht gaan. Als een dolle musiceren, energie uitspu wen over de massa en doorlopend interactie zoeken met het publiek. „Dan ben je daarna echt wel dwars-af Je probeert steeds het onderste uit de kan te halen", zegt Rini de Looze - man van het eerste uur. Een vaste speellijst heeft de groep niet. De muzikanten van LIAT hebben continue een reper toire van vijftig nummers paraat, dat in hoog tempo geblazen kan worden. „Ik roep steeds een num mertje en die draait dan wel in tien seconden." Elk jaar gaan er tien nummers uit en komen er tien nieuwe nummers bij, die groten deels tijdens de optredens zelf ge repeteerd worden. „Dat gebeurt gewoon op straat. Die nummers verbasteren ook, we maken er zelf met elkaar iets van. Dat houdt de spanning en spontaniteit er in. Het houdt het voor ons fris." Het was de op Schouwen-Duive land wonende Brabander Janus Smits die op een verjaardagsfeestje opperde dat er maar eens een dweilband moest komen. De Looze vond dat aanvankelijk he-le- maal niks, maar ging een jaar later - toen Smits er op datzelfde feestje wéér over begon - overstag. Vijf tien jaar later telt LIAT 32 muzikan ten; eigenlijk het beste te omschrij ven als een grote vriendenclub. Die jaarlijks ruim 35 optredens geeft, wekelijks minstens 3 uitnodigin gen afwijst en voor het jaar 2018 al praktisch volgeboekt is. „Ja, het Dan ben je daarna echt wel dwars-af heeft een ongekendeflow gekre gen." Optredens van de dweilband staan als een huis. „Dat begint al met onze kleurrijke kledij. Als we met 20 of 25 man binnenkomen, is het toontje gezet. En dan de mu ziek. We zijn heel breed. Van Zuid- Amerikaans tot het bekende Café aan de haven." Liever Ier As Thus heeft geen standaard dweilbandre pertoire met louter carnavalskra kers. Tussen de swingende blij ma kers door wordt moeiteloos een Adios Amore of Always on my mind ingezet. „Keuzes te over om men sen te raken. Die nummers hakken er bij mensen op straat ook drie keer zo hard in als dat ze naar een concert gaan. Want je loopt op straat heel open rond en loopt daar dan onverwacht tegenaan. Dat geldt trouwens ook voor vrolijke muziek op straat." Vorig jaar deed LIAT het Zierik- zeese kunstenaarsplein al eens on aangekondigd aan. Het kwam de muzikanten op een hoop verwij ten te staan: „Waarom heb je nu niet even van tevoren een seintje gegeven?" Nu dan dus, ter viering van het 15-jarig bestaan. In september 2018 is het - 48 jaar na de oprichting - gedaan met concerten en andere culturele ac tiviteiten in het gebouw. De Vlis singse muzikanten Jaap van Boven en Jos Houtzager vinden dat dat niet mag gebeuren. Samen met enkele collega's hebben ze zich verenigd in het project 'Zwarte Piek'. Ze hebben een cover ge maakt van het nummer 'Amster dam huilt' van Zwarte Riek. In de aangepaste tekst wijzen ze er op De Vlissingse huiskamer van muziek moet blijven bestaan dat een band als Blof dankzij De Piek bekend kon worden. En dat zelfs Herman Brood daar ooit op trad. In het refrein laten ze horen dat 'Vlissingen huilt, waar het eens heeft gelachen. Vlissingen huilt, nog voelt het muziek. Vlis singen huilt, waar het eens heeft gelachen. Vlissingen huilt, want weg gaat De Piek'. De muzikanten nemen donder dag 17 augustus het nummer op. Ze gaan het vervolgens op de mu zieksite Soundcloud plaatsen en hopen dat het daar een hit wordt. Om 17.00 uur die dag willen ze met andere muzikanten bij De Piek gaan staan en daar een foto maken. „We willen zo laten zien dat de Vlissingse huiskamer van muziek moet blijven bestaan", al dus Houtzager. Volgens hem wordt de tekst, die ze op Facebook hebben gezet, 'nu al veel gedeeld'. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl 19.00-O.OO UUR donderdag 10 augustus 2017 Dweilband Liever Ier As Tuus is altijd bontgekleurd gekleed, fotoarchiefliat Dweilers bedrijven topsport Esme Soesman - Rini de Looze Met het lied 'Vlissingen huilt' protesteren Vlissingse muzi kanten tegen de sluiting van muziekpodium De Piek. De ge meente heeft de huur opge zegd en verkoopt het pand in de Hellebardierstraat. Emile Calon Vlissingen - Jos Houtzager, muzikant n -O" "O"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38