Arduin gebruikt slimme technologie in woningen Schaakmirakel van 12 jaar houdt van tekenfilms Arduin zet steeds vaker techniek in. Niet alleen om te bezuinigen, maar om mensen met een beperking meer zelfstandigheid te geven. Steeds meer cliënten van Arduin kunnen op zichzelf wonen door het gebruik van technologische snuf]es. Hoewel de instelling voor mensen met een verstandelijke beperking er ook geld mee kan besparen, is dat niet het doel. „Met slimme technie ken kunnen we de levenskwaliteit en zelfstandigheid van cliënten ver groten." Arduin voert domotica stapsge wijs in waar dat kan, vertelt direc teur Peter van Wijk. „Domotica be tekent dat je gebruikmaakt van de technische mogelijkheden om het leven van cliënten te veraangena men. Het doel is niet om met tech niek medewerkers te vervangen. Het gaat erom dat mensen met een verstandelijke beperking net als ie dereen zoveel mogelijk zelfstandig kunnen leven. Nieuwe technieken, zoals sensoren, maken dat in som mige gevallen mogelijk." Van de 180 woningen zijn er twee waar niet een nachtwacht, maar sensoren 's nachts 'de wacht hou den'. Nog eens negen woningen worden stap voor stap daarvoor ge schikt gemaakt. „Gebeurt er iets, dan kan een cliënt direct de hulp van de medewerker - die wel in de buurt is - inschakelen. Sensoren kunnen ook waken over cliënten. Een medewerker kan zo op afstand meer woningen tegelijk in de gaten houden." Dus toch een bezuiniging? „Al leen als dat kan. Voor al die cliënten waar we het niet verantwoord vin den om de nachtwacht weg te ha len, doen we dat niet. We hebben Het doel is niet om met techniek medewerkers te vervangen veel kleinschalige woningen waar nachtzorg niet meer betaalbaar is. Maar al zou het dat wel zijn, zou ik domotica toch invoeren." Van Wijk verwijst naar Noorwe gen waar hij twee jaar geleden een studiereis maakte. „Daar hebben ze nauwelijks instellingen. Veel men sen met een verstandelijke beper king wonen daar in 'gewone' ap partementen met veel domotica. Van brandmelders tot een systeem waarmee je direct kunt videobellen met je vaste begeleider. Dat helpt cliënten om zelfstandig te zijn, zon der in de problemen te komen." Hij hoopt dat veel van 'zijn' cliën ten ook die mate van zelfstandig heid krijgen. „Een recent voorbeeld. Een cliënt van ons gaat elke dag met een busje van het huis waar hij woont naar Goes om te werken. Hij is autistisch en gewend om via de A58 te rijden. Wat gebeurt er? Als hij 's avonds een wandelingetje maakt, loopt hij de snelweg op. Want die kent hij. Al een paar keer heeft de politie hem eraf gehaald. Sinds een halfjaar heeft deze cliënt een gps-tracker die in verbinding staat met het mobieltje van een me dewerker. We kunnen de cliënt én meer bewegingsvrijheid geven én tegelijk voorkomen dat hij weer de snelweg op loopt." Het invoeren van technische snufjes moet wel zorgvuldig ge beuren, onderstreept Van Wijk. „Er is een woning waar we twijfelden of cliënten aan slimme technieken toe waren, maar daar loopt het als We kunnen de cliënt meer bewegingsvrijheid geven een tierelier. De nachtwacht is ver vangen door sensoren. Bij een an dere woning bleek de cliënt er niet mee om te kunnen gaan. Daar voe ren we het dus niet in. Het is een leerproces." It donderdag 10 augustus 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 12 I Een vrachtwagen met een aanhanger die geladen was met stro vloog gisteroch tend in brand op de Molen weg in Oosterland. Daarbij raakte niemand gewond. Tanne Nijmeijer Oosterland Toen de vrachtwagenchauf feur het vuur ontdekte kop pelde hij de aanhanger los en liet die langs de weg staan om zo de vrachtwagen te red den. Dit gebeurde zo'n twee honderd meter bij het ben zinestation vlak voor Ooster land. De chauffeur reed verder, maar zag dat ook de stro balen op de vrachtauto brandden. Daarop snelde hij naar een nabijgelegen par keerterrein voor vrachtver keer en begon daar rondjes te rijden, zodat de balen stro van de wagen afvielen. Er kwamen twee blusvoertui- gen, een waterwagen en een hulpverleningsvoertuig aan te pas om de brand te blussen. Bij de brand en het nablussen van het stro kwam veel rook vrij. De Veiligheidsregio Zee land adviseerde omwonenden uit de rook te blijven en ramen en deuren te sluiten. Zodra de brand onder con trole was, verdween ook de rook. De combinatie heeft waar schijnlijk vlam gevat door een technisch mankement. De balen stro zijn afkomstig van een landbouwbedrijf in Bruinisse. Sensor waakt over cliënten Jeffrey Kutterink Middelburg -Peter van Wijk -Peter van Wijk Balen brandend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29