Sagan én winnen, het is een wetmatigheid geworden Elf sporters krijgen jaren later alsnog medailles, anderen worden uitgejouwd 25 Laat het vieren van de sport maar aan het atletiekminnende publiek in Londen over. Toch is er dit WK ook spanning en crisis voelbaar. Doping blijft een gevoelig thema. NCON 20I Ze droeg een spijkerbroek en een blauw t-shirt met witte stippen zat strak om haar zwangere buik. Jessica Ennis-Hill poseerde zichtbaar ont roerd met een gouden medaille. Haar ongewone voorkomen had een reden: Ennis-Hill is geen zevenkampster meer. Ze kreeg afgelopen zondag met terugwerkende kracht de medaille voor de WK in Daegu van 2011, omdat de oorspronkelijke winnares Tatjana Tsjernova een dopingzondaar bleek. De internationale atletiekfederatie voegde in totaal elf vergelijkbare cere monies aan het programma van deze wereldkampioenschappen in het Olympic Stadium toe. Zo stond Rut- ger Smith plots met het brons in zijn handen voor zijn prestatie in het ko gelstoten op de WK in Osaka van - lees en huiver - 2007. De ceremonies kun nen op veel steun rekenen. Beter laat dan nooit, redeneren atleten. „Een hele goede stap, supergoed dat ze die ceremonies houden", vindt Anouk Vetter, hier in Londen de trotse bronzen medaillewinnares op de ze venkamp. „Heel fijn dat je doping ge bruikt, maar uiteindelijk winnen ge woon de mensen die clean zijn. Ten minste ik hoop dat dat zo is." Tegelijkertijd doemt door de uitrei kingen onherroepelijk de vraag op welke prestaties dit toernooi met een korreltje zout moeten worden geno men, welke medailles later alsnog van atleet wisselen en welke indrukwekkende tij den de (her)testen niet zullen door staan. Zo hangt Heel fijn dat je doping gebruikt, maar uiteindelijk winnen gewoon de mensen die clean zijn dopinggebruik als een grauwe sluier over dit toernooi. De federaties, pers en publiek worstelen met het thema. Veelzeggend was de met veel scep sis ontvangen zegetocht van Almaz Ayana op de 10.000 meter. Zij dub belde bijna al haar concurrenten, ein digde met liefst 46 seconden voor sprong op de nummer 2 en liep in het tweede deel van haar race sneller dan haar wereldrecord op de 5000 meter. Susan Kuijken werd vorig jaar twee maal door haar gedubbeld op de Olympische Spelen en zei toen over de wereldrecordrace van de Ethiopi sche: „Je kunt er niet van uitgaan dat ze schoon is. Zo'n record zegt mij niets." In Londen was Kuijken nu na haar vijfde plaats voorzichtiger, maar weer legde ze een vinger op de zere plek. „In landen als Ethiopië is de infrastructuur voor dopingcon troles niet op orde en dan heb ik het niet over de wegen." Dat de atletiek met een dopingpro bleem kampt is geen nieuws, wel woedt de discussie hevig rond. Er ligt zelfs een zeer ingrijpend voorstel van de Europese atletiekbond bij de IAAF om alle wereldrecords voor 2005 te schrappen, omdat daarvan niet kan worden aangetoond dat ze schoon zijn behaald. Het doel: de geloofwaardig heid terugwinnen. De mogelijke maatregel stuit op veel kritiek. Het zou ook schone wereldre cordhouders benadelen. En wie zegt dat al de daarna behaalde resultaten wel zuiver zijn? Alleen dit jaar werden alweer 58 atleten op doping betrapt en geschorst, van wie 13 door hertesten. In Londen wordt deze week de sport gevierd door de atletiekminnende Britten en buitenlandse liefhebbers. De sfeer is fantastisch, maar bij mo menten is óók de crisis en spanning voelbaar. Boegeroep, vrij breed gedra gen, steeg op richting Justin Gatlin. Dat de Amerikaan, al tweemaal ge schorst voor dopingebruik, goud won op de 100 meter werd slecht verteerd. Ook door IAAF-voorzitter Coe, die in een interview met CNN gistermiddag voor levenslange dopingschorsingen pleitte. Opvallend is dat er in Londen gere geld met twee maten wordt gemeten. Bij Yohan Blake, ook terug van een schorsing, klonk er wel applaus. Hy pocriet vonden veel volgers de eufori sche sfeer tijdens de gouden race van Mo Farah op de 10.000 meter. Naar zijn omstreden coach Alberto Salazar, die ook de Nederlandse Sifan Hassan traint, loopt een veelomvattend on derzoek. Gras is groen. Water is nat. En Pe ter Sagan wint wielerkoersen. Twee keer eindigde een rit in de BinckBank Tour in een massa sprint, twee keer was Sagan als eerste over de finish. Hij won drie dagen geleden in Venray en deed het opnieuw in Ardooie. En er is niemand die er vreemd van op kijkt. Sagan is een wetmatigheid geworden. Of het nu vlak is of heuvelachtig, of het nu waait of niet, of het droog is of regent, of het hard gaat of langzaam - Sagan is er altijd bij. Nou ja, als hij niet door de jury uit de wedstrijd ge gooid wordt dan. Kijk zijn uitsla genlijst er maar op na: er is geen renner die zó vaak bij de eerste drie rijdt als hij (dit seizoen al 23 keer). Afgezien van het hoogge bergte lijkt hij alle parcoursen aan te kunnen. Hij is pas zevenen twintig jaar oud, maar hij heeft al ne genennegentig over winningen op zijn erelijst staan. Klassie kers, etappes in grote rondes, eindklassemen ten in wedstrijden van een week. Ter vergelijking: hij heeft méér wedstrijden gewonnen dan Alejandro Valverde (91 overwin ningen, 37 jaar oud), Marcel Kittel (86 bij 29 jaar), Alberto Contador (67 om 34) en Chris Froome (39 om 32). Van de actieve renners zijn er maar twee die méér koer sen wonnen dan Sa gan: Mark Cavendish (145) en Andre Grei- pel (140). Maar die zijn respectievelijk vijf en acht jaar ouder dan hij. Met zijn moyenne van meer dan tien koersen per seizoen zit het er dik in dat Sagan over een paar jaar de meest winnende ren ner van zijn generatie is. Sagan is een anachronisme. In een tijd perk waarin renners zich steeds meer toeleggen op één speciali teit is hij doodleuk in staat om mee te doen op meerdere vlak ken. Hij sprint tegen de sprinters, puncht tegen de punchers en strijdt in korte rondes (zoals deze BinckBank Tour) tegen de klasse- mentsrenners en de tijdrijders om de eindoverwinning. Maar wat het meest opvalt, is dat hij al tijd vooraan rijdt op de belang rijke momenten. Zijn beheersing over de fiets is fenomenaal en hij is in staat om dwars door renners heen te rijden als het moet. Op naar de honderd. donderdag 10 augustus 2017 GO Geworstel met thema doping op WK atletiek Pim Bijl Londen —Anouk Vetter Justin Gatlin re ageert na zijn winst op de 100 meter op het boegeroep van het pu bliek. lAAF-voorzitter Coe was ook niet blij met Gatlin: „Ik ben niet blij dat iemand die twee schorsingen we gens doping heeft uit gezeten vertrekt met een van de mooiste prijzen in de atletiek." FOTO GETTY IMAGES En dat was 99. Peter Sagan (27, foto) won nog maar eens een massasprint in de Binck- Bank Tour. Nog één overwin ning en hij heeft honderd over winningen op zijn palmares. Thijs Zonneveld Ardooie 'Cl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25