Dit zijn wij II Het grote generatie boek T Hét 1 zomerboek van PZC 15 De meeste eier boeren hebben vet op de botten. Maar de verschillen zijn groot mayonaise fipronil in zeer kleine concentraties aangetroffen. Zó weinig dat consumenten zich daar 'geen enkele zorg' over hoeven te maken, stelt de NVWA. „Ook niet als je er iets meer van eet." Het fipronilschandaal is een gigantische strop voor de eiersec- tor. Een gemiddelde kippenboer met 40.000 leghennen lijdt per dag meer dan 4.000 euro verlies, becijferde een agrarisch adviesbu reau. Geen bank durft zich nog aan een schatting van de totale schade te wagen, LTO schat die op 'hon derden miljoenen'. Veel is nog on zeker: hoe groot is de imagoschade voor het Nederlandse ei? Laten consumenten eieren links liggen? Breidt het schandaal zich nog ver der uit over Europa? Wat gebeurt er komende tijd met de eierprijs? De schade van de Nederlandse su permarkten bedraagt 'tientallen miljoenen'volgens brancheorga nisatie CBL. „Het gaat om logis tieke en arbeidskosten van de te rugroepacties, de misgelopen omzet en de miljoen eieren die we moeten laten vernietigen." De supermarkten claimen de schade bij hun leveranciers, de ei- erhandelaren. Eierhandelaren zul len die schade op hun beurt clai men bij hun leveranciers, de boe ren. Die stellen bestrijdingsbedrijf Chickfriend aansprakelijk. Maar daar valt waarschijnlijk weinig te halen. De sector is met de over heid in overleg over compensatie van de getroffen boeren. Zo mogen ze hun verplichte bijdrage aan het diergezondheidsfonds later voldoen. Dat gaat voor een middelgroot bedrijf om enkele tienduizenden euro's. De banken stellen dat ze hun best zullen doen om te voorkomen dat getroffen boeren failliet gaan. Kippenboe ren overwegen ook de NVWA aansprakelijk te stellen voor hun schade. Bij rechtsbijstandsverze- keraars Univé en Achmea hebben zich tientallen boeren gemeld. Het is nog niet bekend of het tot rechtszaken komt. Die geruchten gaan, maar voor zover bekend heeft nog geen en kele pluimveehouder afgelopen weken faillissement aange vraagd. Volgens de Rabobank heb ben de meeste eierboeren wel wat vet op de botten. „Ze hebben een paar goede jaren achter de rug. Maar de individuele verschillen zijn groot." Voor een bedrijf dat afgelopen winter ook al is getrof fen door de vogelgriep, kan de fl- pronilcrisis wellicht fataal zijn. In Nederland lijkt het ergste nu achter de rug. Om supermarkten in Duitsland gerust te stellen, heb ben Nederlandse eierexporteurs eieren van alle eierboeren laten bemonsteren. „Zo kunnen we onze klanten garanties geven, met een laboratoriumcertificaat", zegt voorzitter Hubert Andela van eier- handelarenorganisatie Anevei. De laatste labuitslagen moeten voor het weekend binnen zijn. Nieuwe terugroepacties zijn dan niet meer te verwachten. De export komt volgens Anevei weer 'mondjes maat' op gang. De afwikkeling van de crisis zal nog maanden, zo niet jaren in beslag nemen. Zo duurt het voor een boer die zijn kippen laat ruimen, minstens een halfjaar voor hij weer nieuwe legkippen heeft die eieren produceren. 6 generaties in woord en beeld Vol herinneringen, ervaringen en veranderingen Inclusief interviews met André van Duin, Hans Wiegel, Mel C, Ruud Gullit, Lil'Kleine en veel meer celebrities Bestel via pzc.nl/wij of ga naar de winkel H brunc k F33HHHTI GEESI VWêw donderdag 10 augustus 2017 PC —Woordvoerder Rabobank ■4 Pluimveebedrijf Maassen mag weer eieren ver kopen. FOTO ERIK VAN THULLENAAR Vrachtwagens rijden bij vernietigingsbedrijf Rendac af en aan. fotomeulenhof 5 Hoe groot is de schade? 6 Wie draait daarvoor op? 7 Heeft het schandaal al kip penboeren de kop gekost? 8 Is het einde van de crisis nu in zicht? tl kiwal kiwd 2.32-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15