p 13 NOORD-KOREA TRUMP VERSUS KIM Noord-Korea en de VS slijpen de messen. Donald Trump dreigt met Vuur en furie', Kim Jong-un waarschuwt voor een aanval op de VS-marinebasis Guam. Staat een 'totale oorlog' voor de deur? Het conflict tussen Noord-Korea en de Verenigde Staten escaleert razendsnel. De wederzijdse dreigementen nemen toe in aantal en zwaarte. Hoe moet dit eindigen? Of is de situatie nog drama tischer en rest nog die ene vraag: wanneer ont brandt de strijd? Twee experts geven hun ant woord: Remco Breuker in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul en Sico van der Meer in Den Haag. „Van Noord-Korea zijn we de dreigementen ge wend. Volgens Kim Jong-un zou zelfs New York niet veilig zijn als de Verenigde Staten kwaad wil len", zegt Sico van der Meer, gespecialiseerd in massavernietigingswapens en onderzoeker bij het Nederlands Instituut voor Internationale Betrek kingen Clingendael. „Het nieuwe aan dit conflict is de opstelling van Donald Trump. Nu gaat ook de Amerikaanse president er met gestrekt been in. Hij gooit nu net zoveel olie op het vuur als zijn Noord-Koreaanse rivaal." Volgens Remco Breuker, hoogleraar Koreaanse Studies in Leiden, is de situ atie 'behoorlijk gevaarlijk', zeker omdat Trump een 'ongeleid projectiel' is. „Hij dreigt, spreekt zijn eigen minister van Buitenlandse Zaken tegen en heeft nog steeds geen ambassadeur in Zuid-Korea benoemd. Dan is de kans op onbedoelde escalatie opeens een stuk groter. Er zijn geen directe com municatielijnen meer met Noord-Korea." „Verdere escalatie kan zeker leiden tot oorlog. Ge loof me, in Japan en Zuid-Korea zitten beleidsma kers peentjes te zweten", aldus Van der Meer. „Als het echt losbarst, zitten zij vol in de vuurlinie. Seoul ligt dicht bij de grens met de Noord-Korea en binnen het bereik van de Noord-Koreaanse ar tillerie. Japan ligt ruimschoots binnen schootsaf stand voor raketten." „Een oorlog zou onvoorstelbaar verschrikkelijk zijn", zegt Remco Breuker. „We zitten met een structureel probleem van potentieel apocalypti sche afmetingen maar we hebben geen structurele oplossing." Hij heeft geen hoogspanning opge merkt in hoofdstad Seoul. „Zuid-Koreanen hebben alles al een keer meegemaakt en trekken zich er weinig van aan. Het leger en de politiek natuurlijk wel. Net als mijn contacten - gevluchte, voormalig hooggeplaatste Noord-Koreanen. Hun bewaking is verdubbeld of verdrievoudigd. Maar, zo zeggen collega's van me die graag op de thee gaan in Pyon gyang, laten we praten want zo bedoelen ze het niet." „Donald Trump schiet vanuit de heup en ook Kim Jong-un gooit er elke keer graag een schepje bo venop. Maar nee, er is nog ruimte voor diplomatie, voor een normaal gesprek. Niemand heeft belang bij een oorlog. Ook Noord-Korea niet. Als de strijd echt losbarst verdwijnt het regime in Pyongyang. Kim Jong-un heeft maar één doel: machtsbehoud. Met een grote vijand kan hij zijn bestaan tegenover de bevolking rechtvaardigen. Maar als die vijand zich niet meer inhoudt, is het voorbij." Donald Trump schiet vanuit de heupen ook Kim Jong-un gooit er graag een schepje bovenop Breuker: „Noord-Korea wil zijn plannen om een kernmacht te worden niet opgeven, de buiten wereld kan er niet mee akkoord gaan dat een ver derfelijk regime zijn zin krijgt." Remco Breuker hamert op extra sancties: „Geld stromen naar het regime afsnijden en in het geval van humanitaire hulp de regel 'voor wat hoort wat' toepassen. Ballingen steunen, direct contact zoe ken met de bevolking, de staat en het systeem negeren. Druk van buitenaf af werkt duidelijk niet, druk van binnenuit wel. Onderhandelen levert alleen het regime iets op." Sico van der Meer zegt: „De vraag is nu wie er in de verbale oorlog een stapje terug kan doen, zon der de geloofwaardigheid te verliezen. Misschien wil Trump met meer dreiging China bewegen tot meer druk op Noord-Korea. Peking wil het inter nationaal overleg over de Koreaanse crisis graag weer opstarten, Noord-Korea praat liever een-op- een met de VS. Maar daarmee rek je tijd, de stand punten liggen te ver uit elkaar. Die extra tijd kan wel belangrijk zijn. Het Amerikaanse verdedi gingssysteem raakt op stoom. Als de VS straks alle Noord-Koreaanse raketten onschadelijk kan ma ken, kan het land Kim Jong-un beter in toom hou den." Volgens Breuker heeft de VS geconcludeerd dat de kernraketten die lang werden gezien als een fantasie van Kim nu werkelijk bestaan. „Er is altijd om gelachen. Dat kon helemaal niet en zo'n vaart zou het allemaal niet lopen. Zo'n vaart loopt het dus wel", aldus de Korea-expert uit Leiden. donderdag 10 augustus 2017 GO Oorlog der driftkikkers komt griezelig dichtbij 5.£2 _SJ 5 21 Hans van Zon Wat is er nieuw aan dit geruzie? Zijn we hard op weg naar een oorlog? We zijn beland op het niveau van het straat gevecht. Hebben we daarmee het diplomatieke traject afgesloten? —Remco Breuker De Amerikaanse en Japanse luchtmacht tonen hun kracht, fotoap Noord-Korea liet ook gisteren met demon straties zien dat het niet van plan is in te binden. FOTOJONCHOLJIN/AP Hoe lossen we dit op een vreedzame manier op?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13