II 10 ZE Het gaat Karei Kalisvaart en Corrie Kalisvaart-Dekker aan het hart, maar ze zien geen andere uitweg. Hun beeldbepalende historische boerenschuur uit 1710 is op en wacht de slopershamer. Op termijn wordt Wulpdal een vakantiepark met 160 woningen Aan de Aandijkseweg bij Zaamslag hebben Karei en Corrie hun hof. Ze wonen in een oude, achttiende- eeuwse boerenwoning die ze begin jaren tachtig van de vorige eeuw helemaal hebben opgeknapt. „Zonder één cent subsidie", vertelt Karei, „want je weet niet wat daar allemaal bij komt kijken. En je kunt wel voor belastingaftrek in aanmerking komen, maar dan moet je genoeg verdienen." Het huis, jarenlang bewoond door familie van Corrie, was een bouwval en is aan de buitenzijde helemaal in ere hersteld. Het laat zien dat het echtpaar Kalisvaart oog heeft voor cultureel erfgoed. „Maar het moet ook functioneel zijn, je moet er ook in deze tijd in kunnen wonen of werken." De boerenschuur naast hun wo ning, voorzover bekend nog de enige gemetselde Vlaamse schuur in Zeeuws-Vlaanderen, is voor een modern landbouwbedrijf verre van praktisch. De deuren zijn te smal voor een beetje tractor en de opslag ruimte beperkt door de lage houten spanten. Karei: „In de tijd dat alles nog met de hand werd gedaan, vol- Prachtig zo'n schuur, maar niet als die van jou is deed die schuur prima, maar nu niet meer." Onderhoud aan een schuur met rieten dak vraagt veel. Corrie's vader Willem Dekker, overleden in 2011, had er plezier in. Tot op hoge leeftijd klom hij nog op het dak om riet goed te leggen. Het rieten dak hield het wel, maar stukken muur aan de achterkant begaven het. Ze stortten 'spontaan' in. Karei en Corrie ston den voor de vraag: Steek je daar nog geld of niet? „Gerard Smallegange, de kenner van oude Zeeuwse boerderijen, was hier een keer", herinneren zij zich. „'Het houdt een keer op', zei hij, toen hij onze schuur zag." De gemeente Terneuzen heeft in middels een sloopvergunning ver leend, na veel wikken en wegen. Volgende maand gaat de schuur de finitief tegen de vlakte. Onderdelen zijn nog goed bruikbaar, de stenen, de nog keiharde originele balken. Die zullen wel weer een bestem ming krijgen bij restauraties. „En natuurlijk", zegt Karei, „ook wij vinden het zonde. Zo'n schuur is schitterend, maar niet als die van jou is." De schuur is nog niet herrezen Veel meer dan een bouw- straat is het nog niet. Be doeld als ontsluiting voor de twee modelwoningen die er binnenkort gebouwd worden. Maar op termijn wordt het Wulp dal in Scherpenisse een heus va kantiepark met ruim 160 recreatie woningen. Ook worden sport- en spelvoor- zieningen gerealiseerd. Receptie en horeca komen op een centrale plaats in het park. In oktober wordt begonnen met de bouw van de twee modelwo ningen die potentiële kopers een beeld moeten geven van hoe het park er straks uit komt te zien. Het veelbesproken Wulpdal is een initiatief van Nootendaal bv en Bouwgroep De Nijs-Soffers uit Hoogerheide. Bram Roos van Roos Vastgoed Ontwikkeling uit Middelharnis is aangesteld als be geleider van het proces. De ontwikkelaars hebben geko zen voor twee type woningen, be doeld voor zes dan wel twaalf per sonen. Van elk type wordt er voor alsnog één gebouwd. De bedoeling is dat beide woningen komend voorjaar worden opgeleverd. De initiatiefnemers zijn er van over tuigd dat er voldoende vraag is naar woningen in het door hen ge kozen marktsegment. „Wij staan voor duurzaamheid en kwaliteit." Het plan aan de Gorishoeksedijk heeft een lange aanlooptijd nodig gehad. Het eerste idee om ter plekke een recreatievoorziening te ontwikkelen dateert van 1976. Alle pogingen liepen steeds stuk. De laatste serieuze poging werd in 2006 ondernomen. De economische crisis gooide echter roet in het eten. De grond kreeg zelfs weer een agrarische be stemming, zodat alle ruimtelijke procedures opnieuw moesten worden doorlopen. Het nieuwe bestemmingsplan is inmiddels door de gemeente Tho- len goedgekeurd. Wulpdal komt grofweg te liggen tussen de campings Gorishoek en De Zeester. De vakantiewoningen krijgen een traditioneel Zeeuwse uitstraling en worden straks aan particulieren verkocht. De eigena ren krijgen wel een verhuurplicht. In een intentieverklaring is vast gelegd dat Roompot Vakanties de verhuur op zich gaat nemen. donderdag 10 augustus 2017 'Ook wij vinden het zonde' Harmen van der Werf - Karei Kalisvaart Het is lastig oude Zeeuwse boerenschuren te behouden, ook al ben je super gemotiveerd. Sjaak Murre uit 's-Gravenpolder weet er alles van. Hij verhuisde vijf jaar gele den een achttiende- eeuwse boerenschuur van de Aandijksweg bij Zaam slag, vlakbij het bedrijf van de familie Kalisvaart, naar zijn erf bij 's-Gravenpolder. Alle onderdelen liggen daar nog, onaangeroerd. Het bestemmingsplan moet eerst gewijzigd worden om de schuur te laten herrijzen. „Dat kost 10.000 euro", weet Sjaak. Herbouw is nog veel duurder. Het dak bedekken met riet komt al op ruim een ton. Sjaak houdt moed. Hij wil een boek schrijven dat ook als subsidieaanvraag dient. Spijt heeft hij niet van zijn onderneming. „Het was prachtig om te doen." 'De verhuizende schuur' is vastgelegd in een gelijkna mige documentaire. Marjan van den Bos, één van de maaksters, vindt het jam mer dat Sjaak nog niet in zijn opzet is geslaagd. „Een stichting zoals de Stichting Behoud Hoogaars, die zich heel praktisch inzet voor Zeeuws varend erfgoed, zou er ook voor oude Zeeuwse boerderijen moe ten komen. Anders dreigt nog veel meer te verdwij nen." Wulpdal eindelijk van start Ben van den Aarssen mvawffi' Het prille begin van vakantie park Wulpdal. Rechts is camping Zeester zichtbaar, fotochrisvan KLINKEN/PIX4PR0FS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 106