u O O) CD O Argentijnen weer vooraan Vlissingen stuit op Zeeuws duo Jarno Mobach doet voorin mee Kees Nieuwelink volgt op half punt 13 ZEILEN WK CADET Het WK cadetzeilen wordt voor de derde keer in Zeeland gehouden. De Olympiërs in spe bevaren deze week deGrevelingen. Zomerloop Hoek Zwemmen Bruinisse wordt deze overspoeld door de wereldtop van het jeugdzeilen. Op de Grevelingen wordt tot en met ko mende zaterdag het wereldkampioen schap cadetzeilen gehouden. Niet voor het eerst zijn de Zeeuwse wate ren het centrum van deze tak van sport. De cadet is een tweemansboot voor zeilers van 7 tot en met 17 jaar. Menig wereldkampioen en olympiër is hierin zijn carrière begonnen. „Voor mij is in de cadet de droom geboren om ooit naar de Olympische Spelen te gaan", aldus Sven Coster, Nederlands olympiër in 2004,2008 en 2012. „Doorgaans zit er een oudere en een iets jongere zeiler in de boot", vertelt Isla Sint-Bouwman, die de communi catie van het WK verzorgt. „De ou dere zeiler, meestal vanaf 13 jaar, is de stuurman en leidt de jongere zeiler in de boot eigenlijk op. Dat maakt de ca det ook zo uniek." We hopen zeilers in Zeeland enthousiast te maken Voor het eerst sinds 2008 wordt het WK weer in Nederland gehouden, destijds in Medemblik. „De keuze voor de Grevelingen is een bewuste geweest. Er zijn zeer geschikte weer- condities, er is goed zeilwater en de jachthaven van Bruinisse is perfect voor een groots evenement als dit." Er doen 120 teams mee uit negen lan den. Die nemen allemaal een gevolg van trainers, vrienden en familie mee. Opgeteld bij de organisatie met zijn vrijwilligers bevolken dezer dagen zo'n duizend zeilliefhebbers de Gre velingen, Bruinisse en het achterland. Braakman Maar ook vanuit historisch perspec tief past de keuze voor de Zeeuwse wateren. De cadet werd eind jaren vijftig op het Europese vasteland im mers geïntroduceerd in Zeeland. De Royal Belgian Sailing Club (RBSC) 'importeerde' de cadet vanuit Enge land en zocht een gepaste uitvalsbasis. De RBSC vond die bij Hoek op de Braakman, dat zich toen voorzichtig begon te ontwikkelen als recreatiege bied. De broers Wim en Kees Muller uit Terneuzen, bekend geworden van het gigantische scheepvaartbedrijf Multraship, waren in die beginjaren Zeeuwse cadetzeilers tussen de vele Belgen. Jarenlang werden op de Braakman wedstrijden voor cadetten gehouden, tot de jaren zeventig. „Gedurende ver schillende jaren zou dit natuurreser vaat veel belangstelling wegdragen", vertellen de annalen van de RBSC. „Tot het jammer genoeg om commer ciële redenen in een Nederlandse privé-exploitatie overging." De Zeeuwse wateren zouden vervol gens nog twee keer als kweekvijver voor toekomstige olympiërs fungeren. Zowel in 1973 (Veere) als in 1983 WETENSWAARDIGHEDEN (Brouwershaven) werd het WK voor cadetzeilers binnen de provinciegren zen gehouden. Sindsdien was het lang stil. Tot dit jaar. „We willen deze jeugdklasse een push geven", aldus Isla Sint-Bouwman. „Er zijn geen Zeeuwse deelnemers op het WK. Er is zelfs geen squadron in Zee land, zoals een cadetvloot heet. Dat verbaasde ons wel in een provincie als Zeeland. We hopen daar deze week in Bruinisse zeilers enthousiast voor te maken." DORDRECHTDe voetballers van V C Vlissin gen moesten gisteravond een nederlaag incas seren tegen Jong FC Dordrecht. De Zeeuwse hoofdklasser verloor in Dordrecht met 5-2. Met name twee Zeeuwse spelers deden Vlis singen pijn. Eren Yildizuran scoorde twee keer voor Jong FC Dordrecht en Ralph de Kok één keer. Yildizturan zou dit seizoen aanvankelijk voor Vlissingen uitkomen, De Kok voor Goes. Maar beide spelers zwichtten alsnog voor een aanbieding van FC Dordrecht. Yildizturan zorgde voor de Dordtse 2-1 en 4-1, terwijl De Kok tussendoor voor de 3-1 zorgde. Na een kwartier had Steve Schalkwijk voor Vlissingen de 1-1 gemaakt. Halverwege de tweede helft gebruikte Jarreau Manuhuwa zijn specialiteit (zijn schotkracht) voor de 5-2. Wielrenner Jarno Mo bach uit Philippine heeft zich gisteren van zijn beste kant laten zien. De Zeeuws-Vla ming van de oplei- dingsploeg van Sun web reed de zestiende tijd in de proloog van de Tour de l'Ain. Mobach moest slechts acht tellen toegeven op de Franse ritwinnaar Johan le Bon. Mobach was zelfs een tel sneller dan een erkende tijdrij- der als Stef Clement. Alleen Steven Kruijs- wijk (elfde op zeven tellen) was van de Ne derlanders sneller dan Mobach. Marco Minn- aard uit Wemeldinge reed in het oosten van Frankrijk de 58ste tijd, tien tellen achter Mo bach. Roompot-renner Brian van Goethem uit Sluis kil klokte in de tweede etappe van de Binck- BankTour, en tijdrit, de 105de tijd VLISSINGEN De vier koplopers dwongen el kaar gisteren niet tot het uiterste in het Hoge school Zeeland-schaaktoernooi in Vlissingen. Eduardo Itturizaga, Roeland Pruijssers, Ra- meshbabu Praggnanandhaa en Konstantin Landa waren in de vijfde ronde aan elkaar gekop peld en tekenden de vrede, nog voor het eindspel aanbrak. Dat bood bijvoorbeeld Jorden van Fo- reest de kans langszij te komen door een over winning op Tim Lammens. Op een half punt volgt een heel grote groep met vier punten, onder wie HWP-speler Kees Nieuwelink die verrassend won van de Tunesiër Amdouni. Koen Leenhouts onderschatte in een goede stelling een opgerukte pion van Janelle Mae Frayna uit de Filippijnen en verloor op nieuw. Frayna is nu mede-koploopster. woensdag 9 augustus 2017 Zeeuwse wateren zijn bakermat voor cadetten 5 Ronnie Over- gaauw uit Zoute- lande won in Nieuwvliet de vijfde zomerloop. De Belgische veel vraat Sebastien Mahia werd vijfde. Bij de vrouwen won Monique Ver- schuure (Yerseke), vóór Leonie Ton (Wissenkerke). U Hoek krijgt van avond weer een serieuze test in de voorbereiding op het nieuwe voet balseizoen. De Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser treft op eigen veld de profs van FC Dor drecht. De aftrap is 19.30 uur. Dordt won vorige maand in Zeeland ruim van het Schouws elftal (0-9). I9.ll De eerste van vier zeezwemtochten langs de Wal- cherse kust wordt vanavond gehou den. De start is om 19.00 uur in Oostkapelle en 3,6 kilometer ver derop in Domburg is de finish. Bijna tweehonderd zwemmers heb ben zich inge schreven. Rudy Boogert Bruinisse - Isla Sint-Bouwman Eind jaren vijftig werden op de Braakman voor het eerst cadetten geïntroduceerd op het Europese vasteland. FOTO ZB BEELDBANK ZEELAND - Het WK cadetzeilen wordt voor de 51ste keer gehouden. Voor de zevende keer is Ne derland het gastland. - Negentien keer werd een Argentijns duo wereldkampioen. Ook nu leidt een Argentijns duo: Teo en Ana Zec- chin. In de jaren tachtig won twee keer een Nederlands duo. -De laatste jaren doen vooral de Engelsen en Australiërs het goed met podiumplaatsen bij de afgelopen negen WK's. - Het WK duurt van zaterdag 5 augustus tot en met vrijdag 11 augustus. Er zijn vijf wedstrijddagen. BOURG-EN-BRESSE a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68