II II In Westkapelle kent iedereen iedereen De verscheidenheid ligt vast in de beelden 5 Fotograaf Jan de Jonge legt vast wat de inwoners van Westkapelle doen aan de keukentafel. „Die serie geeft een mooi tijdsbeeld weer." FOTOSERIE DORPSGEMEENSCHAP ZILVERPOETSEN De fotoserie laat mooi zien hoe wij hier in Westkapelle leven Jan laat zien dat er in ons dorp een grote verscheidenheid is Aan de keukentafel in Westkapelle wordt gegeten, de krant ge lezen, mail gecheckt, zilver gepoetst, en worden de boontjes voor het avondeten gedopt. Fotograaf Jan de Jonge (63) legt sinds begin dit jaar vast wat er aan de keukenta fels in zijn dorp gebeurt. Hij is zo'n beetje de huisfotograaf van West kapelle en kreeg de eerste week van januari het idee om ook eens bij mensen binnen te stappen en vast te leggen wat er gebeurt aan de keukentafel. Op zijn website heeft hij de rubriek: Dizze weke op Wasschappel. Maar die eerste week van januari was er echt niets te doen in Westkapelle. Noodge dwongen begon hij met de keu kentafelserie. Met succes. Sinds die serie op zijn site staat krijgt hij veel meer bezoekers. Hij is van plan de foto's begin volgend jaar tentoon te stellen. „En heel mis schien komt er een boek." Hij vindt het nog steeds span nend om op mensen af te stappen en te vragen of hij een foto mag nemen als ze iets aan het doen zijn aan hun keukentafel. „Ik begon bij vrienden en bekenden. Maar daarna stapte ik ook op anderen af die ik wil fotograferen. Ik wil na melijk een echte dwarsdoorsnede van de Westkappelse samenleving laten zien. Jong, oud, vrijgezel, een gezin met kinderen." Hij gebruikt vaak een afstandbediening om er voor te zorgen dat de geportret- teerden zo ongedwongen mogelijk op de foto's staan. En als het kan gebruikt hij ook geen statief. „Ik zet mijn camera vaak gewoon er gens neer en ga soms zelfs in een andere ruimte staan voor ik af druk." De serie is in Westkapelle nu al zo bekend dat mensen ook spon taan naar hem toe komen en vra gen of hij ook bij hen langskomt om een foto te nemen. „Ook zie ik Ik wil een echte dwarsdoorsnede van de Westkappelse samenleving laten zien. Jong, oud, vrijgezel, een gezin met kinderen mensen door Westkapelle lopen die mij lang aankijken. Dan denk ik, zij willen ook wel maar durven het niet te vragen." Inmiddels zijn vier geportret- teerden overleden. Dat één van hen spoedig zou sterven, wist de fotograaf. „Deze man had kanker, hij wilde graag nog in de serie. Maar die andere drie, dat gebeurde gewoon." Hij vindt het wel een bijzonder dat zijn keukentafelfoto op de rouwkaart van een van hen is afgedrukt. „Dat geeft toch wel aan dat ik die man goed heb gepor tretteerd." De Jonge heeft tot nu toe 82 keu kentafels gefotografeerd. Hij hoopt dat hij uiteindelijk 100 foto's kan maken. Voorzichtig denkt hij ook aan het publiceren van die foto's in een boek. „Want de serie geeft een heel mooi tijdsbeeld weer, van Westkapelle anno 2017." woensdag 9 augustus 2017 Bep Jobse (76) poetst zilver aan haar keu kentafel. De Westkappelse vindt dat Jan de Jonge haar heel mooi heeft geportretteerd. En zijn serie noemt ze 'prachtig en geweldig'. Ze denkt dat een dergelijke serie niet te maken is in een stad. „Maar hier wel. Hier in Westka pelle kent iedereen iedereen." Ze is er ook van overtuigd dat de foto's boeiend zijn om later terug te kijken hoe er in 2017 in Westkapelle werd geleefd. „Jan laat mooi zien hoe wij hier leven." fotosjan dejonge -Bep Jobse Aan de keukentafel in Westkapelle Willy (66) en Leen (67) van Wageningen zit ten te lezen aan de keukentafel. Zij was in de tuin aan het werk toen Jan de Jonge langs kwam en vroeg of ze een keukentafel hadden. „Ik snapte zijn vraag niet direct maar toen kreeg ik het door." Ze vindt de serie 'heel waar devol'. „Mooi is te zien hoe allerlei inwoners van Westkapelle leven. Jan slaagt erin om te laten zien dat er in ons dorp toch een grote verschei denheid is. Kijk alleen maar naar al die verschil lende inrichtingen van de keukens." -Willy van Wageningen Emile Calon Westkapelle - Jan de Jonge, fotograaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60