M 5 AFSCHEIDSINTERVIEW INEKE STROUKEN Ineke Strouken, de vrouw die alles weet over onze gebruiken en rituelen, stopt ermee. De traditie wilde dat je op je 65ste met pensioen gaat. Ze zal het jaarlijkse geruzie rondom Zwarte Piet niet missen. Het was het dieptepunt in haar carrière. Juist de Sint heeft altijd weten te overleven door zich aan te passen kan nu tot felle, onoverbrugbare, ru zies leiden. Denk aan consumenten vuurwerk, circusdieren, paarden markten. Strouken denkt dat het voortbestaan van de dierentuin het volgende grote debat zal zijn. „We zijn dieren langzamerhand als men sen gaan zien." Nog één keer Het sinterklaasfeest is hét voorbeeld dat tradities zich aanpassen aan de tijd, zet Strouken uiteen, ook al had den de voor- en tegenstanders hier afgelopen jaren geen oor voor. Toch nog één keertje dan: „Juist de Sint heeft altijd weten te overleven door zich aan te passen. In de 19de eeuw nam hij stoute kinderen mee in de zak naar Spanje om ze daar tot peper noten te vermalen. Dat verhaal ver tellen we niet meer aan onze kinde ren. „We hebben inmiddels andere in zichten over opvoeden. Ook Piet is door de tijd heen vrolijker, joliger ge worden, en was niet eens altijd zwart. Hij is tegenwoordig ook veel meer een manager van de Sint dan een strenge knecht met een roe." Ook Strouken schminkte zich eens als Zwarte Piet. „Ik heb nooit beseft dat ik daar iemand mee zou kunnen kwetsen. Dat inzicht heb ik nu wel. Het debat heeft me geleerd hoe je pijn uit het verleden generaties lang kunt doorgeven. Het heeft me tegelij kertijd geleerd dat tradities iets zeg gen over je identiteit. Als je tegen ie mand zegt: jij houdt van Sinterklaas, carnaval, het jaarlijkse tentfeest in het dorp, maar dat mag je nooit meer doen, dan pak je iemands identiteit af. Tradities hebben iets te maken met wie je bent." Nederland maakt tijdens haar dertig jaar lange loopbaan een digitale revolutie door. Steeds meer vrouwen gaan werken en ons land wordt multiculture- ler. Allemaal ontwikkelingen die onze tradities doen veran deren. Strouken: „Een traditie kan pas overleven wanneer die ook voor de volgende ge neratie betekenis heeft. Veel oude ambachten, zoals papier scheppen of klompen maken, zijn om die reden bijna ver dwenen. Onze ouders vonden het belangrijk dat wij gingen studeren. Het hoofd werd be langrijker dan de handen. Ook zijn in de afgelopen dertig jaar veel heiligenfeesten verdwe nen. Omdat we het verhaal niet meer kennen, maar ook vanwege de ontkerkelij- We zijn minder bijgelovig ge worden. We hangen geen kruisbeeld of heksenballen meer in ons huis om enge geesten af te schrikken. Een zwarte kat beangstigt ons niet. „Tegenwoordig verzekeren we ons tegen van alles en denken we dat alles goed komt." De multi culturele samenleving bracht ons nieuwe tradities, die we soms niet eens door hebben. „Bij eten gaat die integratie het snelst. Inmiddels den ken we dat macaroni en nasi, net als stamppot, typisch Nederlands is. Ook het Suikerfeest staat inmiddels in de top 20 van onze tradities." Wat ze in haar tijd als directeur vooral geleerd heeft, is dat tradities dynamisch en soms ook controversi eel zijn. Wat dertig, vijftig of hon derd jaar geleden nog normaal was, Het is nog maar sinds kort, 2015 was het, dat ze tele foontjes van journalisten niet meer opneemt. Elke keer wanneer ze iets zegt over Zwarte Piet, bijvoorbeeld dat hij best iets mag veranderen, stroomt de mailbox vol. Het zijn inmiddels tien duizenden haatmails en doodsbe dreigingen. „Teksten als 'je kop moet eraf, 'ik wens je kanker toe', 'als ik je zie lopen, trap ik het gaspedaal in'. Ik heb ze niet eens allemaal gelezen. Het waren er te veel. De politie zei: er hoeft maar één gek tussen te zitten..." Strouken, directeur van het Cen trum voor Volkscultuur, last een me diastilte in. Thuis neemt ze een ge heim nummer en verwijdert haar fa- cebookprofiel. Naar lezingen gaat ze alleen nog in gezelschap van haar man Ton. „We werden heel voorzich tig. Ik was met name bang dat ze mijn moeder iets zouden aandoen." Strouken aarzelt nu nog steeds. Al les wat ze zegt, kan opnieuw olie op het vuur gooien, weet ze. Met als enig verschil: ze wil niet langer het debat beslechten. Het heeft geen zin, zegt ze. De pro's - Piet is ons erfgoed - en de contra's - dit feest is racistisch - zijn nog even fel. Morgen neemt ze na 32 jaar offici eel afscheid van het kennisinstituut dat weet heeft van al onze - soms ei genaardige - tradities. Van beschuit met muisjes, kuiltje jus in de stamppot, onze collectieve schaatskoorts wanneer het één graad vriest, het fierljeppen in Friesland tot het NK kuiltje knikkeren in Noordeloos (voor volwassenen en aangevoerd door Stichting de Ovale Stuiter). „Toen ik begon was er vooral aandacht voor materieel erfgoed als monumenten en museum stukken. Deskundigen bepalen: dit is waardevol, dit moeten we bewaren voor de toekomst. In middels weten we dat immateri eel erfgoed evengoed waardevol is. Tradities zeggen iets over onze identiteit. We nemen ze over van onze ouders, en geven ze op on ze manier weer door aan onze kinderen en kleinkinderen. Daar komt geen deskundige aan te pas." Draadjesvlees Strouken, die elke zondag draadjesvlees naar grootmoeders re cept eet, kan er uren over praten. Wees gerust: ze zal er ook niet mee stoppen nu ze 65 is. Er staan tentoonstellingen, boe ken, lezingen en een nieuwe website op stapel. In 1985 werd Strouken aange steld bij het Centrum voor Volks cultuur. Het was een tijd van idea lisme, vertelt ze. „We kwamen op voor de derde wereld, een beter mi lieu, waren tegen kernwapens." Zelf is ze ook even kraker en protesteert tegen de aanleg van de A27. „Die pro testen gingen er soms hard aan toe. Door de angst dat we niet aan het werk kwamen, gingen mensen na denken over hun loopbaan. We ver loren het idealisme en raakten meer en meer op onszelf." woensdag 9 augustus 2017 'Ik heb het debat over Zwarte Piet opgegeven' Het Centrum voor Volkscultuur houdt zich bezig met al onze - soms eigenaardige - tradities. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN, ANP. PIM RAS Hanneke van Houwelingen Oirschot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5