BUITEN 'Icoon' van Schouwen 12 ZE Het Groot Eiland is niet toegankelijk genoeg, klinkt het vaak. De vraag is hoe erg dat is. Wie prachtige, eeuwenoude natuur wil zien, kan het vliegtuig in stappen. Wie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen woont kan gewoon de fiets uit de schuur of de wandelschoenen uit de doos pakken. Om vervolgens de ongerepte natuur van het Groot Eiland te ontdekken. Het Groot Eiland ligt grofweg tus sen Hulst en Vogelwaarde, aan de rand van Luntershoek, de buurtschap waarop de term 'pittoresk' gestoeld lijkt. Zeer geliefd bij fietsers die langs de prachtige kreken en bossen rijden. Vooral op een van de weinige mooie zomerdagen, zoals vandaag. Ze doen dat in stilte, de sfeer van het gebied in acht nemend, al is de groep nog zo groot. Het enige geluid komt van de De strook waar je mag wandelen is wel wat verwaaid, waardoor je overeen goed stel enkels moet beschikken sjoemelende fietsers, die op een elek trische tweewieler rijden. Wandelen wordt een stuk minder gedaan, terwijl in 2011 toch echt een wandelpad is aangelegd dwars door de natuur richting de Achtste Ver korting. Het zou echter niet toegan kelijk genoeg zijn, klinkt het in de omgeving. In de Hulster politiek zijn er al vragen over gesteld. Maar zo verwonderlijk is het niet dat niet jan en alleman het natuurge bied kan intrekken. Het is eigendom van de steenrijke Belgische familie Bekaert, die het onder meer gebruikt als jachtgebied. En je wilt niet mee maken dat een kogel langs je oren suist, net op het moment dat je een hert spot. Van die herten zitten er genoeg in het natuurgebied. En als je geluk hebt en doodstil bent, kom je er een tegen tijdens je wandeling over het schel penpad. De wandelstrook is in de loop der jaren wel wat verwaaid, waardoor je over een goed stel enkels moet beschikken om het gebied in te trekken. We hebben ook het geluk dat Staatsbosbeheer net heeft ge maaid, waardoor we niet door de brandnetels lopen. Er is iets voor de kritiek te zeggen, maar wie ongerepte, 'echte' natuur wil ervaren, moet juist blij zijn dat het op sommige plaatsen haast ver dwenen is, dat pad van schelpen. Uit zee gedragen en door de mens rond gestrooid, dat hoort niet in een bos. Het is dus vooral zaak voorbij het ge brek aan goede wandelgrond te kij ken. Wie dat doet, waant zich in een klein paradijs. De bomen die half over de weg hangen of simpelweg het pad versperren, zijn prachtig groen en hebben vuurrode vruchten. Kijk onder een struik en je ziet egels. Spits de oren en je hoort de vogels zingen. Even verderop staat de vogelkijk post, waar we een witte reiger sierlijk over de kreek zien zweven. Buizerds en kiekendieven scheren ook over de weilanden. De uitkijkpost is te berei ken via een pad waar de maaier van Staatsbosbeheer nog moet langsko men. Het Groot Eiland is niet overal heel toegankelijk. De echte natuurliefheb ber is er blij mee. UIT DE ZEEUWSE KLEI Veel mensen nemen van het strand een herinnering mee: schelpen, haaientanden, soms oude scherven. Dat je met een complete pot, laat staan een vroegmiddeleeuwse, thuiskomt is uitzonderlijk. Het overkwam fan Simons uit Haamstede 62 jaar gele den op het strand bij Nieuw- Haamstede. Uit een grote kluit veen peuterde hij met zijn zakmes een gave pot tevoorschijn. De vondst ging mee naar huis en werd gemeld bij de juiste instantie. De pot is gemaakt in een geel grijs zandig baksel. Het lichaam ervan is eivormig, de bodem niet plat, maar rond. Aan de rand zijn tegenover elkaar twee oren beves tigd. De hoogte van de pot be draagt 28 centimeter, de maximale diameter eveneens 28 centimeter en de diameter van de rand 14 cen timeter. Op de rand en het boven ste derde deel van het lichaam is met een eenvoudig radstempel een versiering van rechthoekige indrukjes aangebracht. Baksel, type en versiering wijzen op een herkomst uit het Duitse Rijnland, een product uit het dorp Badorf in de omgeving van Keulen. De pot kan gedateerd worden tussen 780 en 850 na Chr. en deze amfoor is gebruikt om Rijnwijn naar onze streken te transporteren. Deze pot en veel andere vond sten van het strand van Westen- schouwen en Haamstede kunnen gezien worden in relatie met de in 828 vermelde nederzetting villa Scaltheim. Hoe deze gave pot op de locatie terecht is gekomen blijft voorlopig een raadsel. Van het ooit voor Zeeland zeldzame Badorf- aardewerk worden steeds meer vindplaatsen bekend in Zeeland. Het is niet verwonderlijk dat het merendeel daarvan zich op Wal cheren en Schouwen bevindt: aan weerszijden van de Schelde, die toen nog zijn hoofdafvoer had in het midden van de huidige Oos- terschelde. In 2001 is de amfoor door de vinder geschonken aan het Zeeuws Archeologisch Depot. Dit icoon van vroegmiddeleeuws Schouwen is nu 'live' te zien in Museum de Burghse Schoole, Kerkstraat 3 te Burgh-Haamstede. woensdag 9 augustus 2017 WA Natuurliefhebber haalt zijn hart op Bob Maes Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Het Groot Eiland bij Luntershoek Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Robert van Dierendonck Badorfpot uit Haamstede, 780-850 na Chr. fotoscez 0 Afstand: 6,9 km Luntershoek Nieuwe Zeedijk Er zijn genoeg wandelin gen te maken. iet Groot Eiland komen samen. Havikdijk Groot Achtste verkorting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40