Onvergetelijke rondreizen Arrestatiebevel tegen tegenstander Maduro 3 Jorge Zorreguieta 1928-2017 „Ik geloof in democratie en mensen rechten, beginselen waaraan ik sterk hecht en waarmee ik mijn kinderen heb opgevoed." Kras.nl/rondreizen Nobele woorden, opge schreven in maart 2001 door Jorge Zorreguieta, vader van koningin (toen nog prinses) Maxima, schoonvader van koning (toen nog prins) Willem-Alexander. Achter deze 'geloofsbelijdenis' school echter een drama van meer dere dimensies. In de eerste plaats het drama van de Argentijnse mili taire dictatuur, waarvan Zorreguieta tussen 1976 en 1981 deel had uitge maakt. Ten tweede het destijds nade rende huwelijk van zijn dochter Maxima met de troonopvolger van Nederland, een feest dat hij niet mocht bijwonen. En ten derde het feit dat hij keihard volhield bij de uit oefening van zijn regeringsfuncties niet te hebben geweten dat de men senrechten op grove wijze werden geschonden. Daar kwam hij naar ei gen zeggen pas achter na 1983, het jaar waarin de junta opstapte. „Ik heb te goeder trouw gehandeld en mijn leven en dat van mijn gezin gewaagd om een specifieke taak op het gebied van landbouw te vervul len, die geen enkel verband had met de onderdrukking die in die tijd plaatsvond", schreef de oud-be windsman in zijn verklaring. Basken Jorge Horacio Zorreguieta, die giste ren op 89-jarige leeftijd overleed, werd op 18 januari 1928 in Buenos Ai res geboren. Hij was een nakomeling van geëmigreerde Spaanse Basken. Maxima's vader begon zijn maat schappelijke carrière als douanebe ambte. Hij trouwde met Marta López Gil, met wie hij drie kinderen kreeg. In 1965 strandde het huwelijk en en kele jaren later hertrouwde hij met de zestien jaar jongere Maria del Car men Cerruti. Uit die verbintenis werden vier kinderen geboren. De oudste was Maxima (1971) en daarna volgden twee jongens en een meisje. In de jaren 60 ging Zorreguieta werken voor de Sociedad Rural, een machtige agrarische organisatie die in feite een conservatieve belangen vereniging was van grootgrondbezit ters. Hij klom daarna op tot secretaris en minister van Landbouw. Toen in 1981 dictator Videla op stapte en de leiding van de junta werd overgenomen door Roberto Vi ola, trad ook Zorreguieta uit de rege ring. Hij werd voorzitter van de be langenorganisatie van Argentijnse suikerproducenten. In 1984 kwam helder aan het licht welke gruwelijke praktijken de militaire dictatuur tij dens de zeven jaar durende Vuile Oorlog had uitgeoefend. Ze stonden beschreven in het rapport Nunca mas (Nooit meer), dat een onderzoeks commissie had opgesteld. Dat opende pas de ogen van Jorge Zorre- guieta, zo beweerde hij later. Er zou geen haan meer naar de po litieke rol van Zorreguieta hebben gekraaid als zijn dochter Maxima in 1999 geen verkering zou hebben ge kregen met de Nederlandse prins en toekomstige koning Willem-Alexan der. De relatie was nog maar nauwe lijks bekend geworden of het graaf werk naar haar vader begon. Volgens José D'Andrea Mohr, de 'Simon Wiesenthal van Argentinië', moet Zorreguita exact op de hoogte zijn geweest van alles wat zich des tijds heeft afgespeeld. Net als andere deskundigen stelde hij vast dat er zo goed als zeker in letterlijke zin geen bloed aan Zorreguieta's handen kleefde. Later, nadat professor Mi- chiel Baud, specialist op het gebied van Latijns-Amerika verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, een Nederlands onderzoek had geleid naar de rol van Zorreguieta tijdens de Vuile Oorlog, luidde de conclusie dat de vader van Maxima zich 'actief en met overtuiging' voor de junta had ingezet. Geen bloed aan de handen, maar Baud achtte het 'ondenkbaar' dat Zorreguieta niets van de gruwe len heeft geweten. Om die reden mocht hij niet bij het huwelijk van zijn dochter aanwezig zijn. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel bracht de boodschap over. Op 2 februari 2002 pinkte Maxima in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een dikke traan weg toen Carel Kraayenhof op zijn bandoneon het Argentijnse nummer Adiós No- nino (Dag vadertje) ten gehore bracht. Volgens nooit officieel beves tigde berichten zouden vader en moeder Zorreguieta de plechtigheid hebben gevolgd vanuit Londen. Later kwam Zorreguieta geregeld op privébezoek naar Nederland om belangrijke gebeurtenissen rond zijn dochter bij te wonen. Zo zat hij in 2003 bij de doop van prinses Amalia in de Grote Kerk te Den Haag met zijn vrouw naast koningin Beatrix. De regering had daar geen proble men mee, omdat de doop geen staatsaangelegenheid was. CARACAS Justitie in Venezu ela heeft gisteren de arrestatie bevolen van de burgemeester van de stad Chacao. Ramón Muchacho, leider van een op positiepartij, wordt bestraft voor de vele protesten tegen de regering die in zijn gemeente plaatsvinden. President Nico las Maduro is al maanden het doelwit van protesten. Zijn te genstanders zeggen dat hij het land als een dictator regeert. Muchacho werd gisteren te vens veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf. Ook wordt hij uit zijn ambt onthe ven. Het 'proces' bestond uit een reeks hoorzittingen, waar de burgemeester niet kwam opdagen. Volgens een arts heeft Mucha cho gezondheidsproblemen. Voor zover bekend is hij nog niet opgepakt. De rechter achtte hem schul dig aan het blokkeren van een vrije toegang tot de regio. De monstranten in en rond Cha cao blokkeren al meer dan vier maanden lang de straten en werpen barricades op. Volgens de rechter deed Muchacho daar niets tegen. woensdag 9 augustus 2017 GO De onwelkome vader van de koningin Dick van Rietschoten Jorge Zorre guieta naast ko ningin Beatrix bij de doop van prin ses Ariane. foto RONALD FLEURBAAIJ au9ustus! Keuze uit een ruim aanbod compleet verzorgde rondreizen en fly-drives. Ontdek deze winter de wereld! of bel 088-0885 886 - Zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3