Buurtbus rijdt voortaan ook over Sint Jansteen Vertier voor jong en oud op de 15e editie van de Colijnsplaatse dagen Funderingen voormalig bedevaartsoord Vrouwenpolder beter zichtbaar 11 Vrouwenpolder was het enige bedevaardsoord in Zeeland. Restanten van een klooster en een kapel zijn nu opgeknapt. Ik zal die maar weghalen", moppert archeoloog Bernard Meijlink. Hij verzamelt losse stenen rondom de geconser veerde resten van de vijf- tiende-eeuwse kapel aan de Mon- nikendijk in Vrouwenpolder. „Ik snap niet waar die vandaan ko men. Worden die nu al gebruikt om in de restanten te bikken." Hij wijst naar recente beschadigingen in het nieuwe metselwerk. De funderingsresten zijn de afgelopen twee maanden opgeknapt en deels opgemetseld. Juist om vandalisme tegen te gaan. Delen van de kapelfundering en een groot Augustijnerklooster aan de overkant werden in 1993 bloot gelegd. Het toenmalige gemeente bestuur wilde over die klooster- resten een parkeerterrein leggen. Dat is tot grote opluchting van de dorpsbewoners nooit gebeurd. Er ligt nu een parkje waarin de con touren van het klooster aan Die kapelresten lagen er helemaal verkommerd bij muurtjes te herkennen zijn. Dat parkje moet ook nog aangepakt. Er ligt inmiddels een plan voor her inrichting van de stichting Kunst en Cultuur Vrouwenpolder (KEC). Meijlink: „Die kapelresten lagen er helemaal verkommerd bij. De jeugd leefde zich er blijkbaar op uit. Stenen werden er uitgehaald. Die gooiden ze soms ook op het dak van de supermarkt ernaast. Het was hoog tijd om hier wat te doen." Keuzes De Veerse wethouder Chris Maas vult aan: „In de archeologie heb je twee keuzes: conserveren en dus in het zicht houden en toeganke lijk maken of plat gezegd 'zand er over'. Dat wilden we hier niet. Vrouwenpolder was tenslotte het enige bedevaartsoord in Zeeland. Een bijzondere plek dus. Dat moet je niet verstoppen. In overleg met de Archeologische Dienst Walche ren en de KEC is dit project zo aangepakt. De klus werd geklaard door Bouwgroep Peeters. De funda menten zijn schoongemaakt en losse stenen zijn verwijderd of weer 'vastgemaakt' en voegwerk is opgeknapt. Meijlink wijst op een boogvor mige opening in de fundering: „Deze boogconstructie is bijvoor beeld ook gebruikt bij de Abdij in Middelburg. Dat scheelde destijds materiaal en dus geld." Met opgestoken zeilen komt buurtbewoner Pim Duvekot aan lopen. „Wat gebeurt hier? Komt hier nog een hek omheen? Ik zie er nog steeds kinderen op spelen. Straks gaan ze er weer stenen uit- bikken. Ik heb ze gezien hoor. Ze waren zelfs met een hamer bezig. En je mocht er niets van zeggen." Maas legt uit dat afsluiten met een hek nu juist niet de bedoeling is. „Het moet toegankelijk zijn voor iedereen. Met een hek erom heen, wordt dit een afvalput. Het ligt al in een kuil en in no-time liggen er dan plastic visbakjes en blikjes. Dat willen we niet." Mon kelend gaat Duvekot akkoord. „Maar dat infobord, da's geen zicht. Kan er niet zo'n lessenaar bij? Daar kijk je overheen en hoef je niet helemaal om te draaien om de kapel te zien." Maas belooft de suggestie te overwegen." De archeologische dienst stelt een beheersplan op voor de kapel. Vrouwenpolder maakte furore als pelgrimsoord met een 'miracu leus' portret van Maria. 'Onze Lieve Vrouwe van den Polder' trok pelgrims van heinde en verre tot klooster en kapel in 1572 werden verwoest door de Spanjaarden. Inmiddels is het dorp opgeno men in de officiële Compostella- route. Buurtbuslijn 589 van Ossenisse naar Clinge rijdt vanaf maandag 21 augustus ook over Sint Jansteen. Daarmee komt een grote wens uit van de buurtbusvereniging, de dorpsraad en het dagelijks bestuur van Hulst. De drie partijen maken zich al lange tijd sterk voor een busje van Sint Jansteen naar Hulst. Nu rijdt lijn 507 van Axel naar Sint Jans teen. Wie dan vervolgens naar Hulst moet, is gedwongen een halfuur te wachten op een bus van de Belgische vervoerder De Lijn en daarin is de ov-chipkaart niet geldig. Dat is dus ook duurder. Connexxion wilde wel mee werken, maar dan moest een eventuele nieuwe buslijn aanslui ten op lijn 507. De buurtbusver eniging zag daar niets in, want dan zouden de vooral oudere pas sagiers alsnog een halfuur moeten wachten in Sint Jansteen. Daarom opteerde de vereniging alsnog voor het doortrekken van de lijn Ossenisse-Clinge. De buurtbus rijdt van maandag tot en met vrij dag en stopt zeven keer per dag bij de kerk in Sint Jansteen. De dienstregeling van lijn 589 is te vinden op connexxion.nl. Voor de vijftiende keer worden vrijdag en zaterdag de Colijn splaatse dagen gehouden. Ooit be gonnen als visserijdagen, maar met het vertrek van een groot deel van de visserij uit de haven is het accent verlegd. De Colijnsplaatse dagen zijn uitge groeid tot een algemeen evene ment met veel muziek, een brade rie en ander vermaak. „We zijn met 10.000 bezoekers uitgegroeid tot het grootste evenement op Noord- Beveland", zegt voorzitter Ko Kal- lewaard. Vrijdagmiddag staan de kinderen centraal tijdens de kindermiddag in de haven. Om 12.45 uur begint het Zeeuws kampioenschap krabben vissen (met eigen visgerei, alles mag). Daarna neemt clown Bolo de kinderen mee op avontuur en leert ze allerlei acts en trucs. Voor de ou deren is een middag in Cleijen- borch en 's avonds is een 'Peelands' feestje in de Vismijn met DJ Pa trick. Zaterdag is het tussen 10.00 en 18.00 uur braderie in het dorp en in de haven. „En we hebben daar naast nog heel veel andere dingen. De brandweer en reddingsmaat schappij geven demonstraties en je kan meevaren op de reddingboot. De landmacht is er ook en een mo torclub met Harley Davidson's komt langs", zegt Kallewaard. Op verschillende plaatsen in het dorp zijn optredens van onder meer Björna Swertz, de swingende kok en brassband Wilhelmina. De Colijnsplaatse dagen worden 's avonds afgesloten met een feest in de Vismijn. li r;- woensdag 9 augustus 2017 WA Resten kapeï en klooster hersteld Annemarie Zevenbergen Vrouwenpolder - Bernard Meijlink, archeoloog Bob Maes Sint Jansteen Het Zeeuws kampioenschap krabben vissen, een braderie op de zaterdag en heel veel muziek. Dat zijn de vaste onderdelen van de Colijnsplaatse dagen, ko mend weekeinde. Melita Lanting Colijnsplaat SsSjwgj Archeoloog Bernard Meijlink (links) en wethouder Chris Maas bij de kapelfunderingen aan de Monnikendijk. fotorubenoreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39