Schouwen heeft alleen nog ruimte op de grote bedrijventerreinen 9 Kerkenraad wil Kruiningse kerkrel bezweren IN DE REGIO Expositie in Hoogelande Barokmuziek in Oostkapelle Zomerzang- avond in Gasthuiskerk MIJN DORP, MIJN STAD De kerkenraad heeft twee keer moeten reageren op brieven die on der alle kerkleden zijn verspreid. Eerst op 21 juli, op een brief die die zelfde dag was verstuurd door de familie van oud-diaken Henk Jan sen. De kerkenraad, die daarin werd beschuldigd van 'smaad, laster, schending van ambtsgeheim en valsheid in geschrifte', distanti eerde zich onmiddellijk 'met klem van de inhoud van dit schrijven'. Op 27 juli stuurden bezorgde ge meenteleden een brief rond waarin het epistel van de familie Jansen werd betiteld als 'regelrechte oproer en scheurmakerij'. Daarop re ageerde de kerkenraad op 1 augus tus. De oproep van de verontruste Anonieme brieven worden niet gelezen en direct vernietigd leden om half augustus een bijeen komst te beleggen 'hoe we met deze satanische aanvallen op onze predikant en kerkenraad moeten omgaan om de verwoesting van onze gemeente zoveel als mogelijk te voorkomen' werd door de ker kenraad 'ten stelligste' afgewezen. De briefwisseling is in het bezit van de PZC. De Gereformeerde Gemeente in Kruiningen is in twee kampen ver deeld door een conflict tussen do minee Bredeweg en oud-diaken en kerkenraadslid Henk Jansen. Nadat Jansen kritiek had geuit op de do minee werd hij beschuldigd van overspel met zijn nicht. Hij werd uit het ambt van diaken gezet en mocht niet meer aan het Heilig Avondmaal deelnemen. Jansen stapte naar de rechter in Middel burg, die de tuchtmaatregelen te rugdraaide. Daarmee werd het con flict niet bezworen. Na een handge meen tussen voor- en tegenstan ders surveilleerde de politie twee ënhalve week geleden tijdens de zondagsdienst. Vorige week kreeg de kerkrel een bizarre wending toen de dominee na een anonieme tip apparatuur onder zijn auto ont dekte. De politie onderzoekt of het gaat om volg- of afluisterappara tuur. Uit de laatste brief van de kerken raad blijkt dat die het helemaal heeft gehad met het uit de school klappen. Kerkleden worden erop gewezen dat 'communiceren via brieven of anderszins over kerke lijke zaken in de gemeente buiten om de kerkenraad ongeoorloofd' is. Voortaan moet alle corresponden tie, voorzien van naam en adres van de afzender, aan de scriba (secreta ris) van de kerkenraad worden ge stuurd. 'Anonieme brieven en brie ven die aan de achterzijde van de envelop niet voorzien zijn van het adres van de afzender en die gericht zijn aan de dominee of kerkenraad worden niet meer gelezen en direct vernietigd'. De gemeente wordt opgeroepen 'de rust en kalmte te bewaren en ui terst terughoudend te zijn om deze zaak verder in de openbaarheid te brengen!' De kerkenraad wil wachten op het oordeel van een speciaal inge stelde commissie van de classis Goes die de Kruiningse kerkrel on derzoekt. Hoewel Henk Jansen een nieuw kort geding heeft aangekon digd, omdat hij vindt dat de kerken raad het vonnis van twee maanden geleden niet heeft uitgevoerd, hoopt hij ook op een oplossing van de classis. Het Schouwse bedrijfsleven groeit. Maar ondernemers willen vooral uitbreiden op het lokale bedrijfs terrein waar ze al zitten. De gemeente ziet ze liever ver huizen naar een van de vier grote locaties, waar nog volop grond be schikbaar is. Het gemeentebestuur probeert vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen. In het gisteren vastgestelde pro gramma bedrijventerreinen 2016- 2025 wordt de vraag naar bedrijfs- grond geschat op tien hectare. Op de lokale bedrijventerreinen is niets meer over. Maar op de vier grotere - en dan met name die in Bruinisse en Zierikzee - is nog veertien hectare beschikbaar. B en W zien kansrijke bedrijven daarom graag daarheen verkassen. Daar komt bij dat de provincie de bedrijvigheid wil concentreren. Om dat te bereiken, zijn regels op gesteld. Ondernemers die op een lokaal terrein willen uitbreiden mogen dat met maximaal twintig procent, of 500 vierkante meter doen. Het Schouws gemeentebe stuur begrijpt dat ondernemers vaak veel hebben geïnvesteerd in hun gebouw en gooit de deur daarom niet helemaal dicht. Maar het wordt wel terughoudend in het uitgeven van grond op de kleine terreinen. Ondernemers moeten aantonen dat hun bedrijven onver plaatsbaar zijn. B en W realiseren zich dat ze voor de grondverkoop afhankelijk zijn van de groei van bestaande bedrijven. Het aantrek ken van nieuwe is slechts 'de kers op de taart'. Eerste opgave is dan ook te voorkomen dat onderne mingen het eiland verlaten. woensdag 9 augustus 2017 WA GRIJPSKERKE Jacqueline Geluk en Cocky Wattel exposeren hun wer ken van woensdag 9 tot en met zondag 13 augustus in de Kapel van Sint- Maarten in Hoogelande. Jacqueline Geluk van De Kleiboenke uit Grijpskerke exposeert met keramiek en van Cocky Wattel uit Serooskerke zijn schilderijen te zien. Belangstellenden zijn dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur welkom in de Kapel van Sint-Maarten, Hogelandseweg 3 in Hoogelande/ Grijpskerke. OOSTKAPELLE Barokensemble La Gamma geeft van avond op uitnodi ging van Stichting Oostkapelle Cultu reel een optreden in Oostkapelle. Sopraan, barok- viool, klavecimbel en viola da gamma vormen de muziek. De aanvang in de Dorpskerk is om 20.00 uur. Er wordt om een vrijwillige bijdrage gevraagd. MIDDELBURG De laatste zomer- zangavond in de Gasthuiskerk in Middelburg is op woensdag 9 augus tus. Onder het thema Op reis zin gen vakantiegan gers én inwoners van Zeeland psal men en geestelijke liederen, ledereen is van harte uitge nodigd. De aanvang is om 19.30 uur. Toegang is gratis. SEROOSKERKE Circus Renz International heeft zijn tenten opgeslagen in Serooskerke aan de Kievitshoekweg. De voorstellingen zijn te zien van woensdag 9 tot en met zon dag 20 augustus. Minipony's, kamelen, honden, Watusi- koeien en paarden laten hun kunsten zien. Artiesten uit bin nen en buitenland presenteren zich, er zijn acrobaten, jong leurs en clowns. De voorstelling op woensdag begint om 19.00 uur. Meer informatie via circusrenzinternational.nl. FOTO MARINA POPOVA ARNEMUIDEN Museum Arnemui- den, 13.00-17.00 uur - Exposities DOMBURG 't Groentje, 14.00- 18.00 uur - Speel- en springfestijn voor kinderen; Markt, 19.00-19.45 uur - Babs en Bud dy's Familieshow MIDDELBURG Kruitmolenlaan 125, 09.45-12.00 uur - Wekelijkse Koffie- inloop voor bewo ners van wijk Dau- wendaele; Markt en Plein 1940,10.00- 24.00 uur - Kermis; Voorstraat Brielle, 10.00-17.00 uur- Antiek- en curiosa- markt; Zeeuws Mu seum, 13.00-13.45 uur - Rondleiding door de presentatie Handwerk; Koude- kerkseweg 139, 13.30 uur - Jeu de Boules bij CJBM; Prooyenseweg 26, 16.00 uur - Puzzel en opdrachtentocht bij Kaasboerderij Schellach; Gast huiskerk, Lange Delft 94,19.30 uur- Zomerzangavond Op reis; Cinema Middelburg, 20.00 uur - Vertoning Sprakeloos OOSTKAPELLE Dorpskerk, 20.00 uur - Zomeravond concert La Gamme SEROOSKERKE Noordweg 3,13.00- 17.00 uur-Open stelling Johannes- kerk en expositie schilderijen Henk Maas; Kievitshoek weg, 19.00 uur- Voorstelling Circus Renz Internationaal VLISSINGEN Museum Schelde- werf, 14.00-15.30 uur - Kinderactivi teiten, waaronder speurtocht en ont werpen sierbord VROUWENPOLDER Fort den Haakweg, Dorpsdijk, 10.00- 19.00 uur - Sei- zoensmarkt; Fort den Haakweg 2, 13.00-17.00 uur - PKN Pelgrimskerk open bezichtiging ZOUTELANDE Zand Langstraat, 17.00-18.00 uur- Kinderactiviteit schatgraven; Strandpaviljoen Neptunus, 19.00- 21.00 uur- Beachvolleybal- toernooi; Lang straat, 19.45 uur - Touwtrekevene ment Anonieme brief gaat prullenbak in Dominee Gerrit Bredeweg en de kerkenraad van de Gerefor meerde Gemeente in Kruiningen gooien vanaf nu alle anonieme brieven ongelezen weg. Ze wij zen de kerkleden er ook op dat elke communicatie over de kerk rel - ook met naam en toenaam - buitenom de kerkenraad onge oorloofd is. Ernst Jan Rozendaai Kruiningen Kerkbezoekers in Kruiningen. foto ernestaverburg -Kerkenraad Gereformeerde Gemeente Kruiningen Schouwen-Duivelandse onderne mers met uitbreidingsplannen moeten naar een van de vier grootschalige bedrijventerrei nen. De lokale terreintjes zijn vol. Ton van den Nouweland Zierikzee CIRCUS RENZ IN SEROOSKERKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37