Kaf Zeeuwen zuinig met vakantie F16's uitgerukt vanwege foute code Weer hinder rond sluizen Terneuzen 2 JAN VAN DAMME TOOS EN HENK KAMPEREN BIJ bE BOER Column Het gonsde, het bromde, het stoof, het zong. Net droog genoeg en er werd alweer een nieuw regenfront aangekon digd. Toute agrarisch Zeeland rukte afgelopen maandag uit, alle combines draaiden tot diep in de nacht op volle toeren, kiepwagens voor het afvoeren van het graan re den af en aan, in het kielzog van de combines lieten de stropersen er geen gras over groeien. Op het moment dat ik dit co- lumnpje tik vallen de tarwevlies- jes vanuit mijn haar op mijn toet senbord. Ik was gaan kijken op het land van boer Francke bij Koude- kerke. Nou zit ik naar mijn gevoel al een heel leven in het stro - eerst als parttime landarbeider, later als verliefde toeschouwer - maar ik had nog nooit op een combine meegereden. Deze week trok ik de stoute schoenen aan. Jan Wisse stopt zijn graandorser op het vooreinde van het perceel aan de Strandweg. Ik klim het trapje op naar zijn cabine. Alsof je een ruimtecapsule binnenstapt. Twee zacht geveerde fauteuils naast elkaar, een stuur en een soort versnellingspook met knop pen waarmee de complete machi nerie in beweging word gezet. Het geraas van alle draaiende assen en vliegwielen dringt nauwelijks door. Een bruin getinte glazen ruit neemt het volledige front in be slag, zodat je vrijwel onder je voe ten ziet hoe de graanhalmen naar binnen worden gewiekt, worden afgesneden en naar het binnenste van de combine glijden. Daar wor den de graankorrels uit de aren ge schud en wordt het kaf van het ko ren gescheiden. We deinen, we schommelen en happen een zee aan tarwe weg. Jan Wisse doet het al 25 jaar en kan zich nog altijd geen mooiere baan voorstellen. Ik begrijp hem. Hij manoeuvreert de afvoerpijp van zijn combine boven een kiepwa- gen en laat de inhoud gul op de kar ruisen. Hoeveel broden zouden daar liggen? Je hoort het steeds vaker in het land van de niet te stuiten dieet- goeroes en hun volgelingen: brood maakt dik, brood is ongezond. We bakken het weliswaar sinds de uit vinding van de landbouw, pakweg 10.000 jaar geleden. Maar toch. Ga eens in een wolk kaf staan, stap op de dissel van een kiepkar en laat de graankorrels door je vin gers glijden. Dan kunnen al die ban-het-brood-propagandisten wel inpakken. We deinen, we schom melen en happen een zee aan tarwe weg DESTELLING Vandaag: Voor een leuke baan wil ik best ver reizen Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Oliespoor zorgt voor gladheid Special Day op Finlandcircuit Computerstoring treft ADRZ Zijn Zeeuwen de spreekwoorde lijke zuinige mensen onder de Ne derlanders? Als het om vakantiebe stedingen gaat, lijkt het erop, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zeeuwen spenderen het minst aan buiten landse vakanties: gemiddeld 697 euro. Dat is een stuk minder dan men sen uit Noord-Holland, die gemid deld 902 euro per vakantieganger spendeerden. Ook bij de vakantie vierende Groningers mag het geld rollen. Ze geven gemiddeld 871 euro uit aan een vakantie over de grens. Opmerkelijk, want Groningen is een regio met relatief veel ar moede. Groningers hebben gemid deld 18.000 euro per persoon per jaar te besteden. Dat is 23 procent onder het landelijk gemiddelde van 23.500 euro. In Zeeland ligt het ge middelde inkomen rond de 33.000 euro. Net als de Zeeuwen zijn de uitgaven van Friezen (724 euro) en inwoners van Overijssel (733 euro) tijdens buitenlandse vakanties ook relatief bescheiden. LocalFocus vergeleek CBS-cijfers om te zien hoe inwoners per pro vincie hun lange vakanties - vier overnachtingen of meer - in Neder land en het buitenland doorbren gen. Daaruit bleek dat Noord-Hol landers het meeste geld uitgeven in het buitenland, maar Gelderlanders het meest binnen de landsgrenzen: 267 euro. Ook tijdens een vakantie binnen Nederland geven Zeeuwen overigens het minst uit: gemiddeld 183 euro. Zeeuwen zijn op vakantie eerder in Spanje dan in Duitsland of Frankrijk te vinden Verder blijkt dat Zeeuwen ge middeld 9,3 vakantiedagen in Ne derland doorbrengen en gemiddeld 12 dagen in het buitenland. Lande lijk gezien zijn Duitsland en Frank rijk de populairste vakantielanden, maar inwoners van Zeeland, Noord-Brabant en Friesland zijn eerder in Spanje dan in Duitsland of Frankrijk te vinden. Het niet goed invoeren van een code door de piloot van een passa giersvliegtuig was afgelopen maandagavond de aanleiding voor het doorbreken van de geluidsbar rière door twee F-16's van de Ko ninklijke Luchtmacht. In Zeeland waren maandagavond rond 22.15 uur enorme knallen te horen. De dreunen waren hoorbaar van Sas van Gent tot op Walcheren. Ze waren afkomstig van de jacht vliegtuigen die op weg waren naar het passagiersvliegtuig dat, van wege het verkeerd invoeren van de code, geen contact meer maakte met de luchtverkeersleiding. Om dat dan sprake is van een mogelijk dreigende situatie waren de mili taire toestellen vanaf vliegbasis Volkel opgestegen voor een zoge noemde Quick Reaction Alert (QRA). Daarbij gingen de F-16's naast het 'verdachte' toestel vliegen om de pi loot instructies te kunnen geven. Daarna werd het contact tussen het passagiersvliegtuig en de luchtver keersleiding hersteld en konden de straaljagers terugkeren naar de vliegbasis. TERNEUZEN Rijkswaterstaat roept automobilisten op om het sluizencomplex bij Terneuzen van 19 augustus tot en met 1 september te mijden. In die periode wordt aan de noordbrug van de Oostsluis, de sluis het dichtst bij de binnenstad, gewerkt. De brug moet daarvoor constant omhoog staan. Met als ge volg dat het wegverkeer de Oost- sluis nergens kan passeren, als schepen de sluis via de zuidbrug in- of uitvaren. Het afgelopen jaar is het al vaker gebeurd dat Rijkswaterstaat werk zaamheden liet uitvoeren aan één van de bruggen over de sluizen. Voetgangers en fietsers konden dan meestal via een sluisdeur doorrij den. Dat kan deze keer niet. Als de zuidbrug openstaat, zullen zij maximaal tien a vijftien minuten moeten wachten. Automobilisten wordt op alle tij den aangeraden via de Sluiskiltun nel te rijden. Op werkdagen zal de zuidbrug altijd wel beschikbaar zijn van 7.30 tot 8.00 uur en van 16.45 tot 17.15 uur. Bij het bedienen van de sluis wordt zoveel mogelijk reke ning gehouden met bustijden. HOEK Beknelling op tunnelweg MIJN VROUW BEHEERT fc>E CAMPINGWINKEL.. BOTER/ KAAS EN EIEREN. ALLES heb'm WE. woensdag 9 augustus 2017 Gisteren: Ik durf nu ook geen kippen vlees meer te eten 623 reacties GOES De rotonde Poelplein in de Anthony Fokkerlaan in Goes is gistermorgen zo'n anderhalf uur lang erg glad geweest. Een auto lekte olie en dit kwam op de weg terecht. Door de olie zijn enkele mensen onderuit gegaan. Voor zover bekend zijn daarbij geen gewonden gevallen. Het opruimen van het oliespoor is in op dracht van de gemeente door een specialistisch bedrijf gedaan. WESTDORPE De Special Day voor pupil len met een lichamelijke en/of verstandelijke be perking op het Finland- motorcircuit wordt dit jaar gehouden op maandag 18 september, van 14.30 tot 20.30 uur. Het is bijzonder dat de Special Day moge lijk is, omdat het Finland circuit bij Westdorpe al ja ren wordt bedreigd met sluiting. Zowel pupillen als motorrijders kunnen zich aanmelden via mhemel- soet@zeelandnet.nl. GOES Het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis kampte giste ren tot 18.30 uur met een computerstoring. Volgens een woordvoerder kwam de primaire zorg niet in gevaar. Wel zijn vijf ope raties afgezegd. Ook was het lastig afspraken te maken en konden uitsla gen van onderzoeken niet worden meegedeeld. Het ADRZ onderzoekt waarom het computer systeem instabiel is. Het stapte tijdeijk over op pa pieren verwerking van patiëntgegevens. Zeeuwen gaven vorig jaar het minste uit aan een vakantie naar het buitenland: gemiddeld 697 euro per vakantieganger. Frank Balkenende en Arjen Nijmeijer Vlissingen Theo Giele Vlissingen Bij een ongeval op de Westerscheldetunnel- weg bij Hoek is gister middag iemand bekneld geraakt. De brandweer heeft het slachtoffer be vrijd. Het ongeluk ge beurde rond half drie. Hoe het met het slacht offer gaat en hoe het ongeval kon gebeuren, is niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2