Marjan Berk 74,50 yi Hoek van Holland worstelt met Albanezen 15 Het is de hoogste tijd. Zutphen homovrien- delijk Het nieuwe Calais is Hoek van Holland nooit geworden, maar de honderden Albanezen die jaarlijks de badplaats aandoen, veroorzaken wel degelijk overlast. Exclusieve Lezersreizen rr In de positieve hekgolf die ons land overspoelde na de overwinning van de vader landse voetbalvrouwen, gevolgd door de massaal bekeken Gay Pride, kwam in Zutphen een onstuimige creati viteit op gang. Stadgenoten vervoegden zich bij de bewoners Cor en Paul, die al menigmaal participeerden in culturele stads- activiteiten. Hun suggestie: wordt het niet eens tijd een gay brapad, regenboogkleurig, in de stad aan te leggen? Cor en Paul: „En waar leidt dat pad dan naartoe?" Men bleef het antwoord schuldig. Dat was het ogenblik waarop Cor en Paul deze koe krachtig bij de hoorns vatten. „Dan is dit het juiste ogenblik dat wij eens moeten nadenken over wat er moet gebeuren met de jonge en oude lhbt-bewoners (lesbisch, homo, biseksueel, en transgender). Dat moet aan bod komen." De reacties waren positief. Zowel de leden van de gemeen teraad als die van het college stemden in. Het plan van aanpak wordt door hen breed gedragen. De fracties van D66, Groen Links en de WD gaan met hun ambte naren groepen vormen, die zich hierop concentreren. Het COC denkt vanuit zijn expertise mee. Leerlingen van middelbare scho len (vmbo, havo, gymnasium) gaan deelnemen aan het overleg. Er werd een bijeenkomst ge houden, waarbij de belangrijkste punten aan bod kwamen. Zoals de veiligheid op school. Uit onderzoek is gebleken dat jonge homo's meer dan gemiddeld spijbelen. Het suïcidecijfer in deze groep is 6 tot 9 procent, terwijl het gemiddelde bij deze leeftijdsgroep op 2 procent ligt. Lhbt'ers worden geregeld uit gescholden en gepest. over wat er moet gebeuren. Kinderen en jongvolwassenen moeten zich op school veilig voelen. Er moet een observant en vertrouwenspersoon komen. De kinderen van de lhbt-groep moeten weten, dat ze mogen zijn wie ze zijn, dat is heel erg belang rijk. Durf te zijn wie je bent. Dat is van levensbelang! Cor: „Het is merkwaardig wat je dikwijls hoort als je dit onder werp bespreekbaar probeert te maken. 'O, maar dat speelt bij ons geen rol! Dat herkennen wij helemaal niet. Wij hebben geen lhbt-kinderen in onze groep!' Dat is de bekende smoes. Trap daar niet in." Paul: „Maak het bespreekbaar!" Cor: „En laten we vooral niet de groep oudere homo's verge ten. In de verzorgings- en bejaar denhuizen heerst nog dikwijls een taboe hierover te spreken." Marjan: „In de dertig jaar dat ik een column in de Gaykrant schreef, hoorde ik menigmaal dramatische verhalen van oude homo's en lesbiennes over het onbegrip dat heerste over hun geaardheid. Ik hoorde treurige en schrijnende anekdotes van oudere mannen en vrouwen, die gefakete foto's van zogenaamde kleinkinderen op hun nacht kastje zetten om pijnlijke vragen van ondeskundige en niet op de hoogte zijnde verzorgers te kun nen beantwoorden. Emancipatie en opvoeding horen in de opleiding van verzorgenden thuis." Paul: „Het streven van Zutphen is zich aan te sluiten bij de vijftig va derlandse homovriende- lijke steden die er al zijn." Cor: „Het is de hoog ste tijd. En die tijd is er rijp voor! Zutphen homovriendelijk!" Café Prins Hendrik staat in het centrum van Hoek van Holland, vlak bij het strand, in de buurt van de ferry. Voor de zomer waren de stamgasten het even helemaal zat. Al die migranten in hün kroeg, de hele dag gebruikmakend van de gratis wifi. „Ze zijn welkom, maar bestellen ondertussen één kopje koffie. En wij, wij besteden nogal wat, hoor." Gratis surfen Aan het woord een 72-jarige stam gast, die niet bij naam genoemd wil worden. Hoek blijft een dorp, zegt 'ie. Instemmend geknik van de barvrouw. Maandenlang had ze migranten over de vloer. De hele dag zaten ze gratis te surfen. Tot haar baas de netwerknaam wij zigde. „In iets ingewikkelds met cij fers." Sindsdien is het weer rustig in de zaak, waar nooit problemen waren, maar waar in de toiletten wel viezigheden als gebruikte scheermesjes werden aangetroffen. Want dat is de strekking in Hoek van Holland, dat zo'n 10.000 inwo ners telt: iedereen weet van de migranten af, niemand heeft ooit een akkefietje gehad, maar lang zaamaan begint het te schuren. Of, zoals de lokale bestuurder Ineke Vos (PvdA) het verwoordt: „De irritatiegrens is bereikt." De Hoekenezen balen van het af- val dat de migranten achterlaten. Ze slapen namelijk, in afwachting van het juiste 'inklimmoment'in de bosjes, bunkers en zelfs schuurtjes. Dat doen ze ver van de wandel paden. De route naar slaapplekken zijn soms afgeschermd met grote stokken. Daaromheen liggen kleren, etensresten en spullen als tandpasta. Vos: „Wandelaars vinden zelfs ontlasting. Niet prettig, het bepaalt de sfeer in het dorp." In gesprek gaan de wildslapers niet. Toezicht houder Willem van der Voort maakt ze soms in alle vroegte wak ker. Ze vertellen dan hoe 'mooi' de badplaats wel niet is en noemen zich toerist. „Dan kun je weinig. Ze mogen hier nou eenmaal drie maanden verblijven." Vanaf Leiden; volop genieten van stad en strand! ^)M arrea Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl 3 dagen bruisend Leiden! woensdag 9 augustus 2017 PC Gaybrapad Wij moeten grondig nadenken Illegalen hopen op oversteek ferry Eric Oosterom Hoek van Holland M De Albane zen in Hoek van Holland veroorzaken onder meer overlast door troep te laten slingeren, hier in een bunker. FOTO JAN DE GROEN De prachtige oude Universiteitsstad Leiden is één groot museum. Binnen de singels telt Leiden bijna 2800 monumenten, van hofjes tot molens en van kerken tot stadspoorten. Inbegrepen: Welkomstdrankje in de Ocean bar 2 x overnachting in superior kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner (aankomstdag, mogelijk in buffetvorm) Lazy Sunday: op zondag pas om 15.00 uur uitohecken Stadsplattegrond van Leiden Vrij gebruik van het binnenzwembad, sauna, fitness en kinderspeelolub Koffie- en thee faciliteiten op de kamer Gebruik van WiFi Gratis parkeren Ook is er veel kunst en cultuur te vinden in de stad. En winkelen is hier leuk! Er zijn meer dan 1000 winkels in het centrum. Vergeet vooral niet om het uitgaansleven van Leiden te verkennen en om culinair te genieten. Zin in een dagje strand? In 10 minuten bent u in de chique badplaats Noordwijk of in het char mante dorpje Katwijk. Een heerlijk arrangement om stad en strand te combineren. Holiday Inn Leiden (4*) ligt op 5 minuten afstand van het centrum. Geniet in het restaurant en de bar, maar ook van het zwembad met jetstream, watervalstraal, bruisban- ken en de sauna met relaxruimte. Uw hotelkamer heeft 2 tweepersoons bedden dus ideaal om de kids mee te nemen waar hoge kinderkortingen voor beschikbaar zijn! Prijs 3 dagen aug. sept. en okt. nov. en dec. €110,00 p.p. 99,00 p.p. 74,50 p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag alleengebruik: op aanvraag Kinderen t/m 12 jaar verblijven helemaal gratis! (max 1 kind per betalende volwas sene). Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,50 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Leiden; volop genieten van stad en strand! naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1732 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744 V V hotelar hotelarrangementen Vertrek: t/m december 2017, m.u.v. feestdagen inclusief 3-gangen diner hotel met zwembad en sauna

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15