tt II WikiLeaks biedt ontslagen Google-werknemer baan aan EUWS 11 Steeds meer baasjes huren tijdens hun vakantie thuiszorg voor de poes in De kattenoppas die tijdens de vakantie je harige huisgenoot komt verzorgen, is een opkomend fenomeen. Kattenoppasservices, catnanny'sen kattensitters noemen deze knuffelaars zich. Prettig voor het baasje, en de poezen varen er wel bij. „Katten vinden het fijner om thuis te blijven tijdens de vakantie." Poezen houden vooral van hun huis en tolereren de mensen langs. „Ik doe eigenlijk alles wat de buurvrouw anders ook doet. Even de bak schoonmaken, voeren. En als een kat zich niet laat zien, dan is dat prima. Zolang de etensbak jes leeg zijn en de kattenbak vol, is vaak alles in orde." Rapporten Baasjes ontvangen tijdens hun afwezigheid appjes met fotootjes van hun lieveling. Katteneigenaar Daan Keppel uit Amsterdam krijgt zelfs rapporten over het wel en wee van haar 16-jarige Fleur. „Mijn vrienden moeten er erg om la chen. Soms staat er: 'Fleur heeft de hele tijd in haar bedje gelegen, ze is een beetje moe vandaag.' Maar ik vind het heel fijn om te weten dat alles goed gaat thuis." Ze is erg aan Fleur gehecht. „Het geeft me een goed gevoel dat er ie mand is die mijn huisdier ver zorgt. Ik heb liever dat ik daarvoor betaal, dan dat ik daar een buur of een vriend mee opzadel." Bovendien is het voor Fleur te stressvol om in een pension of an dere tijdelijke opvang te zitten. „Dan zou ze zich drie dagen onder een bank verstoppen. Dat vind ik het gewoon niet waard. Als je voor een dier gaat, dan moet je er ook goed voor zorgen." Toch zijn de harige rakkers vaak heel blij als hun baasje weer thuis komt, merken de oppassers. Oppas De Heus: „Dat is heel leuk om te zien. De katten zitten vaak goed in hun vel hoor, maar ze vinden het heer lijk als het weer allemaal is zoals ze gewend zijn." Als Natascha Vlieland de sleutel in de voordeur steekt, wordt ze direct begroet met gemiauw. De kat waar ze vandaag bij op bezoek gaat, houdt wel van wat aandacht en is blij dat de kattenoppas langskomt nu haar bazen op vakantie zijn. „Het is elke keer weer anders", vertelt Vlieland, die al tien jaar een kattenoppasservice heeft. „De ene keer word ik compleet gene geerd en laat een poes zich pas na een paar dagen zien. De andere keer vinden ze het heerlijk om even aangehaald te worden." Vlieland is fulltime kattenknuf- felaar. Niet vreemd voor een doch ter van een kattendeskundige. Haar bedrijf heeft inmiddels zes oppassers in dienst. „Mijn moeder merkte jaren geleden al dat katten het fijner vinden om thuis te blij ven tijdens de vakanties. Poezen zijn complexe dieren. Die houden vooral van hun huis en tolereren de aanwezigheid van mensen." Als de Amsterdamse langskomt, maakt ze de kattenbak schoon, geeft ze de viervoeter eten en een vers bakje water, en in het voorbij gaan krijgen ook de planten wat te drinken. „Medicijnen toedienen is ook geen probleem. Ik ben opge leid tot dierenartsassistente." Dierenliefhebbers Vlieland is lang niet meer de enige. De kattenoppas is in opkomst, merkt ook Dik Nag- tegaal van de Dierenbescher ming. Door het hele land zijn op- passervices te vinden. De gemid delde prijs is tussen de 9 tot 15 Als de etensbakjes leeg zijn en de kattenbak vol, is alles in orde euro per bezoek. Veel mensen doen het parttime en zijn gewoon enorme dierenliefhebbers. Maar oppassers die het langer doen, - hebben vaak een gespecialiseerde opleiding achter de rug. Die opmars is niet vreemd, denkt Nagtegaal. Het past bij de zorg voor katten. „Voor honden is een an dere plek vaak niet zo'n punt. Die missen vooral hun baasje. Maar katten f zijn honkvast. Die zijn blij dat ze op hun ei gen plek zijn en malen er niet om dat iemand anders hen eten geeft." Poezen die eraan gewend zijn om tijdens de vakantie naar een pen sion te verkassen, hebben vaak weinig problemen. „Maar als ze het niet gewend zijn, kunnen ze een paar dagen na thuiskomst he lemaal in de war zijn." Toen Monique de Heus zeven tien jaar geleden zelf een asociale kat had, merkte ze hoe lastig het is als je op vakantie wilt. De dieren artsassistente uit Enschede wilde ook niet de buren belasten met het eten geven en verschonen van de bak. „Toen dacht ik al: hier moeten we iets mee. Want we zijn vast niet de enigen met een poes die niet in een pension kan." Ze besloot De Pitstop op te zet ten. Het was een schot in de roos. „Ik zie steeds meer oppasservices. Zeker als je meerdere katten hebt, is het in financieel opzicht ook soms handiger." Bij de eerste af spraak maakt ze altijd kennis met de eigenaren en de gewoonten van het F gezin. Daarna, als de familie op va kantie is, komt ze da gelijks Damore raakte in opspraak na een kritisch memo, waarin hij betoogt dat sekseverschillen in de technologische sector hun oor sprong vinden in biologische verschillen. Hij werd ontslagen nadat grote commotie was ontstaan over de tien pagina's tellende memo van zijn hand. Hij klaagde dat het techbedrijf vijandig staat tegen over medewerkers met conserva tieve denkbeelden. Er zou daar door geen oog zijn voor de ver schillen tussen mannen en vrou wen. Google verweet de mede werker 'het verspreiden van scha delijke stereotypen over geslach ten'. „Censuur is voor losers", schreef WikiLeaks-voorman Julian Assange op Twitter. „Man nen en vrouwen verdienen res pect. Dat houdt ook in dat ze niet worden ontslagen als ze op be leefde wijze hun gedachten uit spreken." Ook nam hij in zijn be richten het verschil in salaris tus sen mannen en vrouwen op de hak. James Damore bevestigde eer der dat hij door Google op straat is gezet. In de memo schreef hij dat 'biologische verschillen kun nen verklaren waarom we geen gelijke vertegenwoordiging van mannen en vrouwen zien in tech nologie en in leiding gevende posities'. Het betoog lekte uit en kwam Google op enorme kritiek te staan. De zoekgigant gaf geen toe lichting op het ontslag, maar een interne mail over de zaak lekte uit. Topman Sundar Pichai zegt daarin dat de memo van Damore in strijd is met de gedragscode van het bedrijf. Damore zelf heeft laat weten dat hij alle mogelijke juridische middelen onderzoekt om zijn ontslag aan te vechten. Opportunisme Volgens Assange is het belangrijk dat werknemers het recht hebben niet ontslagen te worden als ze 'beleefd de 'verkeerde' mening verkondigen'. Critici verwijten Assange op portunisme. Bij zijn baanaanbod linkt de veelbesproken Wiki- Leaks-oprichter ook direct naar zijn boek When Google Met Wiki Leaks. Daarin bekritiseert hij de veronderstelde banden van Google met de Amerikaanse overheid. woensdag 9 augustus 2017 Brokjes en een aai van de oppas Renske Baars Natascha Vlieland Amsterdam Monique de Heus WikiLeaks-voorman Julian Assange heeft de ontslagen Google-medewerker James Damore gisteren een baan aangeboden bij zijn klokken- luiderssite. Gyurka Jansen San Francisco/Rotterdam A Julian Assange fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11