rrn 'Hala, de Hollandse pot is wel even wennen' v.° 9 k P/T I Top 3 bestemmingen in jaren 80: 1. Duinrell 2. Hellendoorn 3. Kabelbaan Valkenburg eerste biertjes dronken. Vriendinnen die non-stop giechelend alle grote winkelcentra in het land be zochten. De NS maakte er in 1975 reclame voor: 'Liften voor een krats, 8 dagen tienertoeren voor 32,50 gulden in juni, juli en augustus.' 'Voor een krats', oubolliger kon niet; bij de NS werkten niet de meest moderne sloganmakers. Ook dat veran derde. 'Tienertoer, just another word for freedom' luidde de slogan een paar jaar later, met op de pos ter een jong hippiestel. De Tienertoer bleek onweerstaanbaar voor de jeugd. Ook omdat je ongemoeid kon flikflooien met je vriendje of vriendinnetje. Wég uit Hippoly- tus- hoef, mét zijn lief. Dat is en was voor Jos Zijlstra de Tienertoer. „We stapten in Den Helder op de trein en reden onze vrijheid tegemoet. Acht dagen doen en la ten wat je wil. Allebei smoorverliefd. Waar we heengingen interesseerde ons geen bal. Het was leuk om zo ver mogelijk weg te gaan." Hij was 18 en zij was 17. De zomer van 1976 was lang, droog en heet. De verkering was vast, maar hij werd geacht thuis in zijn jongenskamer te sla pen en ook zij moest zich elke avond thuis melden. „Nu hadden we acht dagen samen in ons tentje. Zij kookte 's avonds in zo'n vierkant pannetje op een eenpitsbrandertje. Er ging goedkope Smac in de pan." Het weinige geld werd besteed aan bier. Hij draaide Drum, zij rookte Samson. „En we deden tienerdingen. Midgetgolf bijvoorbeeld omdat het zo kneuterig is." Romantiek Zijlstra werd conservator bij het Spoorwegmu seum in Utrecht. „Steeds als ik iets tegenkom uit die tijd, flitst de reis weer door mijn hoofd. De ro mantiek van de vrijheid." De Tienertoer bestaat nog steeds, al is-ie minder populair dan in de jaren 70 en 80 toen in sommige jaren meer dan 200.000 tieners op de trein stapten. De naam veranderde in NS Jongerentoer. „Jonge ren willen geen tieners meer genoemd worden", weet Ton Boon van de NS. Het gevoel van vrijheid bleef. Over twee jaar bestaat de Tienertoer 50 jaar. Conservator Zijlstra. „Ik ben nü al me de voorbe reiding van de expositie bezig. Dat gaat heel veel mensen trekken." En zijn liefje van toen? Dat is niks geworden. Zo gaat dat met jeugdliefdes. „We waren te jong." Deze serie verhalen 6 Immigranten Hala mist de tabouleh, baba ghanousj en humus op de menukaart. Wat is een pizza? En saté? Het duizelt Hala, die nog even wil eten voordat ze Sal- vatore 'Salvo' Ierna (78) ontmoet. Een kwieke Itali aan, die haar vast kan uitleggen wat een pizza is. Salvo kwam in 1961 van Sicilië met de eerste groep gastarbeiders aan in Nederland. „Op 18 mei, die dag vergeet ik nooit meer", vertelt hij. Via het arbeidsbureau in Italië krijgt hij direct een jaarcontract bij een textielfabriek in Oldenzaal. Integreren in 1961 of in 2016, het is een wereld van verschil. Salvo leert de Nederlandse taal in de fabriek. Tafel, stoel, schoen: collega's wijzen hem alle voorwerpen op de werkvloer aan en spijke ren zo zijn Nederlands bij. In de jaren 60 zijn er geen inburgeringscur- sussen of opvangcentra en worden de Italianen ondergebracht in gastge zinnen. Salvo heeft mooie her inneringen aan die tijd. Puntje van kritiek: de Hollandse pot. Hij be grijpt de Nederlandse keuken na 55 jaar nog steeds niet. „Sla met mayonaise? Dat is heel apart. En boter op brood? Maar je went er wel aan, hoor", stelt hij Hala gerust. Hala doet haar best om Salvo's verhalen te vol gen. „Vroeger sprak Salvo vloeiend Nederlands", weet zijn vrouw Ria. Nu Salvo ouder wordt, ver geet hij steeds vaker Nederlandse woorden. Een groen boekje in de bovenste lade van het dressoir biedt houvast. Naast het groene boekje in de la ligt een zwart-wit portret uit 1964 van het jonge bruidspaar. Aan de wand nog meer mooie portret ten met zoon, dochter en kleinkinderen. Hala laat de familiekiekjes op haar telefoon zien. Salvo vraagt waar Hala's familie is. Ze is met haar moeder naar Nederland gevlucht, maar hoopt dat ze haar vader hier over een halfjaar weer kan omarmen. „En", vertelt ze, „we krijgen een huisje in Dedemsvaart." Liever was ze in Twente geble ven, maar het is niet anders. Koop niks op afbeta ling, adviseert Ria. Met schulden kom je nergens. Hala heeft al gehoord over Marktplaats en de kringloop, dus dat komt vast goed. „Maar ik ga Twente wel missen." Koop niks op afbetaling, met schulden kom je nergens dinsdag 8 augustus 2017 T Het plakboek van Eline Kleibrink uit 1977. FOTO'S MARCO OKHUIZEN ÜBtSSTyÊSsr >ooftn ifzf r MORGEN Technologische Big Bang bracht ons computer voor thuis DONDERDAG Marilyn Monroe, John F. Kennedy en Elvis: sommige idolen sterven nooit over generaties - plus extra materiaal - zijn gebundeld in een boek! Bestel het Grote Generatieboek op pzc.nl/wij, voor 17,50 euro. Gebruik kor tingscode DZWB17 voor gratis verzen ding. O ZIJN W IJ Volg alles over de generaties op: pzc.nl/ditzijnwij Van Italiaanse gastarbeiders beginjaren 60 tot Afghaanse vluchtelingen in de jaren 90: men sen op drift is iets van alle tijden. Verslaggeef ster Mandy de Jong gaat met nieuwkomer Hala Ali (24) uit Syrië terug in de tijd. Hoe is het met de mensen die haar voorgingen? De komst van Italianen staat bij deze generatie centraal. Mandy de Jong 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9