ZE6IA*® Overlevingskans enorm gestegen Tafeltje-dek- je zoekt hulp Historische activiteiten Veiligheidsstraat bij Dow Terneuzen 4 De laatste jaren overlijden in Zee land naar verhouding de minste kinderen in hun eerste levensjaar. Sinds 2009 is de zuigelingensterfte in onze provincie het laagst, met uitzondering van 2013 toen in één provincie minder baby's stierven. De jongste cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek da teren van 2015. In dat jaar was de sterfte in het eerste levensjaar in Zeeland 1,9 onder duizend levend geboren kinderen. Landelijk is dat gemiddeld 3,3 en in de provincie Groningen 6,0. In de negentiende eeuw waren de rollen omgekeerd. De zuigelin gensterfte was toen juist in Zee land schrikbarend hoog. In de noordelijke provincies was de kans op overleven van het eerste levens jaar hoger. Een op de drie in Zee land geboren kinderen haalde zijn of haar eerste verjaardag niet. Professor P.E. Treffers schreef in 2008 in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde een artikel over de hoge zuigelingensterfte rond 1850. Gebrek aan borstvoeding was dé oorzaak: „Opmerkelijk is dat een Zeeuwse huisarts al in 1874 de oor zaak van de hoge zuigelingen- sterfte aanwees. In het gezin van een landarbeider werd de moeder namelijk door de boer of werkgever verplicht in het hoogseizoen (juli- oktober) mee te werken op het land, vanaf vijf uur 's morgens tot laat in de avond. Haar kinderen moesten aan anderen worden over gelaten, en een zuigeling overleefde dat vaak niet." Een goed alternatief voor moedermelk was er niet. Koe melk was voor armen te duur als vervanging voor borstvoeding. De baby's kregen waterige pap. Zuigelingensterfte is internatio naal één van de meest gebruikte in dicatoren om iets over de gezond heid van kinderen zeggen. In an derhalve eeuw is de sterfte gigan tisch gedaald. En nog steeds. De aantallen zijn, gelukkig, inmiddels zo laag dat er per jaar of per provin cie geen keiharde conclusies aan te verbinden zijn of over bijvoorbeeld de invloed van thuisbevallingen. In Zeeland werden in 2016 zo'n 3.500 kinderen geboren. „Uit kleine aantallen, vertaald in percentages/ promillages, kun je snel verkeerde conclusies trekken", waarschuwt Dick van der Wouw, senior onder zoeker bij ZB Planbureau en Bibli otheek van Zeeland. Maar toch, we hebben voor wat betreft zuigelin gensterfte een gigantische sprong voorwaarts gemaakt. TERNEUZEN De nieuwe organi satie Zo-Lekker gaat vanaf 1 sep tember in Terneuzen de warme maaltijden voor Tafeltje-dek-je ko ken met streekproducten. Welzijnsorganisatie aan-z zoekt vrijwilligers om de maaltijden op werkdagen aan huis te bezorgen, tegen onkostenvergoeding, en voor een gemeenschappelijke Open Ta fel in Terneuzen. Aanmelden kan bij Claudia Doeze Jager, 0115-563015. GROEDE In het historische straatje van Het Vlaemsche Erfgoed in Groede worden tot eind augus tus demonstraties en rondlei dingen gegeven. Zo wordt er op di verse woens- en donderdagen ge werkt met wol tussen 10.00 en 16.00 uur en wordt zaterdag om 13.30 uur een rondleiding gegeven door een gids in Cadzandse kleder dracht. Het hele zomerprogramma staat op het-vlaemsche-erfgoed.nl. Een ongeluk zit in een klein hoekje, in het verkeer, thuis en ook op het werk. Een chemiebe drijf als Dow stelt hoge veilig heidseisen en telt veel procedures, onder het motto: 'Je werkt veilig of je werkt niet'. 'Hoe krijg je al die procedures het beste tussen de oren bij je mensen?' Jan Buys van steiger bouwer en isolatiebedrijf KAE- FER en Miechel Corstanje van on derhoudsbedrijf Bilfïnger ROB stelden zich alweer een tijdje ge leden die vraag. Honderden tijdelijke medewer kers kwamen naar Dow voor een onderhoudsstop. Zij krijgen stan daard een introductiecursus met een presentatie op beeldscherm. „Na een half uur zie je de eerste ogen dichtvallen", vertelt Jan. „Het gaat allemaal om praktische mensen. Je moet hen iets direct la ten meemaken, dat het blijft han gen. Een beeld zegt meer dan dui zend woorden." Innovatieprijs 2017 Zo ontstond het idee voor een vei ligheidsstraat, safety street, waar medewerkers geconfronteerd worden met wat ze tegen kunnen komen op het werk en hoe ze dan moeten handelen. KAEFER en Bilfïnger ROB boden dit als eerste aan. Ze hebben er de veiligheids- innovatieprij s 2017 voor Dow-on- deraannemers mee gewonnen. „Omdat", stelt Dow-veiligheids- man Robin Spoor, „het idee even eenvoudig als effectief is." De vaste contractors van Dow Terneuzen, de Verenigde Mainte nance Partners, hebben het con cept inmiddels allemaal omarmd. In de voormalige opslagloods voor Styrofoam-isolatieplaten is on langs een veiligheidsstraat ge opend voor alle onderaannemers. Een beeld zegt meer dan duizend woorden Jan Buys, Miechel Corstanje en Robin Spoor geven een rondlei ding. Ze doen dat met zoveel ple zier dat het aanstekelijk werkt. Jan pakt een sleutel om bouten los en vast te draaien. „Mag je hiermee werken of niet?" De sleutel lijkt prima in orde. „Ja, waarom niet?" Niet dus. Jan wijst op een gaatje in de kop. „De sleutel kan verzwakt zijn." „Pak die lamp maar uit dat vat!", zegt Miechel iets verderop. Je laat je niet voor een tweede keer fop pen. Dat blijkt terecht. In een ge sloten vat kunnen altijd giftige dampen hangen. In een volgende ruimte is een steigeropstelling voorzien van een groen werk- briefje. Die moet veilig zijn, maar tussen de platen erop gaapt een gat. „Je haalt zo'n briefje dan weg", doceert Jan, „en geeft het aan je leidinggevende." De bedenkers hebben gelijk, dat soort dingen blijven je bij. Miechel toont tot slot een veiligheidslaars. Een diepe snee zit er voorin, ver oorzaakt door een hogedrukspuit voor schoonmaakwerk. Dat schrikt af. Voortaan hou je wel ge past afstand tot een hogedruk spuit en dat is nou precies de be doeling. dinsdag 8 augustus 2017 In de rubriek 'Zeeland op 1' staat het verhaal achter de lijstjes waarop Zeeland bovenaan staat. Deze week: in Zeeland is de zuigelingensterfte het laagst. ZV. Theo Giele Vlissingen In anderhalve eeuw is de zuige lingensterfte in Zeeland gedaald van ruim 300 per 1.000 levend geborenen naar nog geen 2. In Zeeland werden in 2016 zo'n 3.500 kinderen geboren. Zo leer je wel de risico's kennen Chemiebedrijf Dow Terneuzen heeft een bijzondere nieuwig heid in huis; een veiligheids straat. Medewerkers leren er heel praktisch - al werkend bij Dow - wat ze wel en vooral niet moeten doen. Ook doe-het-zel- vers zouden er een cursus moeten volgen. Harmen van der Werf Terneuzen - Jan Buys, steigerbouwer en isolatiebedrijf KAEFER C A/ Llr\ 3°0 Ar, m m m f5-P> Een veiligheidslaars doormidden gespoten met een hogedruk spuit. Dat blijft je wel bij. fotoscamileschelstraete Miechel Corstanje, Jan Buys en Robin Spoor in de veiligheidsstraat bij Dow Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89