Viervoeter Amy ontdekt drie mobieltjes in gevangenis Torentijd Sinds 1 januari dit jaar zijn in Torentijd dertien telefoons gevonden, onder meer door inzet van een speciaal getrainde speurhond. Telefoons zo groot als een wijsvin ger of als de smart key van een auto. Zo klein dat gedetineerden ze zelfs inwendig kunnen verstoppen, 'daar waar de zon nooit schijnt'. De knopjes zijn zó klein dat je een sa téprikker of iets dergelijks nodig hebt om ze in te drukken. Onder de dertien mobieltjes die dit jaar in de penitentiaire inrichting (PI) Mid delburg ontdekt werden, was het merendeel van dit nieuwe, bijna niet te traceren type. Gedetineer den zijn continu op zoek naar ma nieren om contrabande binnen te krijgen. Technologische ontwikke lingen spelen hen daarbij in de kaart. „Dit soort mobieltjes bevat amper nog metaal. Met een metaal detector vind je ze niet", verklaart woordvoerder Robert Meijer van de Dienst Justitiële Inrichtingen. De meeste telefoontjes werden gevonden op cel. Die worden steeksproefgewijs doorzocht. Ook werd er een 'mobifïnder' ingezet. Dat is een apparaat dat het signaal oppikt dat de telefoon naar de tele- foniezendmast uitstuurt. „Werkt heel nauwkeurig. Je kunt er gericht mee zoeken", legt Meijer uit. Telefoons werden ook ontdekt in gemeenschappelijke ruimtes zoals de keuken, de sportzaal en de luchtplaatsen. Een enkele keer maakt een mobieltje een zachte landing over de muur, veilig weg gestopt in sokken of tennisballen. Meijer: „De telefoons zijn niet al tijd herleidbaar tot individuen. Soms kun je vermoeden dat meer dere mensen er gebruik van maken. Als op een afdeling opeens veel minder dan normaal gebruik wordt gemaakt van de telefoon van de ge vangenis, waarvoor gedetineerden een tegoed kunnen kopen, kun je wel raden dat er misschien een al ternatief voorhanden is." Gedeti neerden kunnen allerlei redenen hebben om de 'officiële' gevangenis telefoon te willen omzeilen. Ten eerste is die niet altijd beschikbaar én moet je er telefoonkaarten voor kopen. Ten tweede kun je zonder dat iemand meeluistert gesprekken voeren. Zo kun je bijvoorbeeld cri minele activiteiten vanuit de ge vangenis aansturen, mensen (ge- Als op een afdeling ineens opvallend weinig gebruik wordt gemaakt van de telefoon, kun je wel raden dat er iets is tuigen) onder druk zetten of slacht offers bellen. Dat wordt lastiger vanaf de vaste gevangenistelefoon. Die telefoon werkt met een 'white- list': „Bepaalde telefoonnummers kun je niet bellen. Daarnaast wor den alle gesprekken - behalve met advocaten - opgenomen." Hoeveel meer telefoons er gevon den zijn dan vorig jaar, is niet dui delijk - cijfers over voorgaande ja ren zijn niet bekend. Wel is zeker dat in het kat-en-muisspel van ge detineerden enerzijds en gevange nispersoneel anderzijds dit jaar be langrijke stappen zijn gezet. Sinds juni heeft justitie een nieuw wapen in de strijd gegooid: speurhond Amy, die afgericht is op mobieltjes. De hond reisde de afgelopen we ken langs justitiële inrichtingen. Tijdens een inspectie in juli wist de speurneus in Middelburg drie mo bieltjes op te sporen. Een tweede mobieltjeshond is in opleiding. Jus titie verwacht daarnaast veel van een proef met een nieuwe security scanner, die alle objecten op en in het lichaam op een scherm laat zien, ook als ze niet van metaal zijn. It dinsdag 8 augustus 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl kassa. Pascal beschikt over van een dietstai un zijn ueu voor een ritje in zijn Ferrari. Wiebe Provoost (12) verbaast ringrijwereld ZEELAND 5 Hond vindt telefoon overal Ondine van der Vleuten Middelburg -Robert Meijer, Torentijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86