Nieuwe stunt van Koen Leenhouts blijft uit O O) CD O 13 Gerard Korsuize stond aan de wieg van het vrouwenvoetbal Inwoner van Biezelinge denkt dat de Europese titel alleen niet garant staat voor de toekomst van het vrouwenvoetbal. Van Liere Zomerloop VC Vlissingen De meeste aandacht ging gis teravond uit naar dit treffen op het eerste bord tussen de Zeeuwse aas en de als hoogste gerankte Zuid-Amerikaan. Vorige week troffen ze elkaar in de voorlaatste ronde van het Open NK in Dieren. De verrassende winst van Leenhouts bezorgde hem toen zijn eerste grootmeesternorm en bracht hem in het voorpor taal van de gedeelde toernooi zege. In een wederom open partij trok Leenhouts - opnieuw spelend met de witte stukken - nu echter aan het kortste eind. De revanche bracht Ittu rizaga samen met drie andere Praggnanandhaa wint opnieuw in sneltreinvaart in HZ-toernooi. grootmeesters aan de leiding met nog altijd een honderd- procentscore. Ook Ra- meshbabu Praggnanandhaa, Konstantin Landa en Roeland Pruijssers staan op vier uit vier. Vooral Praggnanandhaa gaat met zevenmijlslaarzen door de eerste rondes van het toer nooi. Gisteren kon het Indiase wonderkind opnieuw vroeg naar huis. Terwijl alle andere partijen op het podium nog aan het ontbranden waren, had Praggnanandhaa na ne gentien zetten de Nederlander Thomas Beerdsen al op de knieën. De vlotte zege paste in het beeld van de voorgaande drie rondes waarin de elfjarige Praggnanandhaa ook telkens ruim 'voor de bui' binnen was. In zijn vier (gewonnen) par tijen heeft hij in totaal nog geen honderd zetten gedaan. Met zijn honderd-procents core zal hij vandaag in Vlissin gen voor het eerst dit toernooi de degens kruisen met een grootmeester. werd gevormd. Het Nederlands vrouwen elftal schreef zondag ge schiedenis door het EK in eigen land te winnen. Met een 4-2-zege op De nemarken in de finale werd de eerste prijs ooit gepakt. Dat is goed voor de toekomst van het vrouwenvoetbal in Nederland, klinkt het nu. Maar vol gens Gerard Korsuize is daar meer voor nodig dan een Europese titel. „Op organisatorisch vlak moeten er dingen veranderen." Korsuize stond aan de wieg van het Nederlandse vrouwenvoetbal. Hij be gon in 1968 in Kapelle de eerste Zeeuwse voetbalvereniging voor vrouwen (EZDVV), zette de eerste competitie neer toen bleek dat er ook in andere plaatsen animo was voor het vrouwenvoetbal en was het grote brein achter de eerste nationale vrou- wenploeg. Dat deed hij allemaal zon der hulp van voetbalbond KNVB, dat geen vrouwelijke leden accepteerde. Bij elkaar heeft dat de inwoner van Bieze linge flink wat tijd, geld en moeite ge kost. „Al mijn snipperdagen en vakantie-uren stak ik er in." Hij reisde bijvoorbeeld ooit naar het Itali aanse Turijn. „Zo ver was ik nog nooit van huis geweest. Het was dus een heel avontuur. Maar ik pakte de trein en ben er uiteindelijk gekomen." Maar als Korsuize dat avontuur niet was aangegaan, was er - destijds - geen Nederlands elftal voor vrouwen gekomen. In de Italiaanse stad werd namelijk vergaderd over het WK van 1971 in Mexico en op uitnodiging van de Federazione Internazionale Euro- pea Football Femminile (FIEFF), de Europese vrouwenvoetbalbond (in middels opgeheven), was de Zeeuw daarbij aanwezig. „Wat ik ervan begreep - want het gebeurde allemaal in andere talen - was het de bedoeling dat ik een elftal zou oprich ten, om vervolgens deel te nemen aan de kwalificaties voor het WK." Dat deed hij dus. Via een brief nodigde hij alle clubs uit voor een vergade ring in restaurant De Landbouw in Goes, waar het eerste Oranje het WK werd niet gehaald. „We verloren met 4-0 van Frankrijk, wat overigens geen schande was. Daar werden vrouwen al be taald." Laten we hopen dat er ook op bestuurlijk vlak iets veranderd Aan de kant gezet Enkele jaren later besloot de KNVB, deels onder druk van de Europese voetbalbond Uefa, het vrouwenvoet bal toch te omarmen. De door Kor suize opgerichte bond en competitie werden opgeheven en zijn rol was uit gespeeld. „Ze hebben me min of meer aan de kant gezet." Nu, ongeveer een halve eeuw nadat Korsuize zich ont fermde over het vrouwenvoetbal, is de eerste grote prijs voor Nederland een feit. „Maar veel vorderingen zijn er in de tussentijd, qua organisatie, niet ge- maakt", vindt hij. „Er is bijvoorbeeld nog steeds geen aparte vrouwenafde ling bij de KNVB, een sectie die zelf standig kan handelen. Vrouwen kun nen zich prima zelf vertegenwoordi gen." Ook de Nederlandse eredivisie voor vrouwen moet volgens de Biezelinge- naar beter. „Tien jaar geleden zijn ze gestart met zes ploegen, nu zijn het er negen", vertelt hij. „Te veel BVO's hebben geen vrouwenafdeling, het hangt er maar een beetje bij. Om het nog maar niet over geld te hebben. Daardoor is deze competitie niet aan trekkelijk en vertrekken veel speel sters naar het buitenland." Maar van het succesvolle Oranje dat zondag Europees kampioen werd, heeft uiteraard ook Korsuize genoten. „Laten we hopen dat dit niet alleen goed is voor de aanwas van nieuwe speelsters, maar dat er ook op be stuurlijk vlak iets veranderd en dat er nu wel stappen gemaakt worden", be sluit hij een dag na de gewonnen fi nale tegen Denemarken. Nota bene het land dat in 1971 in Mexico - tijdens het toernooi waar Gerard Korsuize zo graag met Oranje naar toe wilde - we reldkampioen werd. dinsdag 8 augustus 2017 BE Tijdens het WK voor jonge paar den zette Dinja van Liere met de merrie Haute Cou ture een knappe prestatie neer. De amazone uit Ka- pelle eindigde in Ermelo bij de vijf jarige jonge paar den op de tiende plaats. 5 In Nieuwvliet wordt vanavond de vijfde De Fey- ter Recycling Zo merloop gehou den. De jeugd (750 of 1500 meter) start om 19.30 en 19.40 uur. Om 19.50 uur gaan de mannen en vrouwen van start (4.6 of 8.4 ki lometer). Inschrij ven bij het Dorps huis in Nieuwvliet. VC Vlissingen speelt vanavond de derde oefen wedstrijd tijdens de voorbereiding op het nieuwe sei zoen. De hoofd klasser speelt in Dordrecht tegen de beloften van de Jupiler League club. De aftrap in het stadion van FC Dordrecht is om 20.00 uur. Europese titel komt na een halve eeuw van stilstand Koen Leenhouts uit I Jzen- dijke kon zijn huzarenstukje van vijf dagen eerder gister avond niet herhalen. De Zeeuws-Vlaamse schaker verloor in de vierde ronde van het HZ-toernooi van de Venezolaanse grootmees ter Eduardo Itturizaga. Rudy Boogert Vlissingen Daniel Vervelde Biezelinge De Nederlandse voetbalsters schreven zondag in Enschede geschiedenis, foto vincent jannink/anp -Gerard Korsuize M Gerard Korsuize. foto ernesta verburg a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85