3. De oudste 4. De grootste 5. De productiefste 8. Degrensboom 9. De zeldzaamste 10. De authentiekste Zeeland is meer dan strand, zee en mosselen. De provincie heeft bomen die ook landelijk aanzien genieten, zoals de 'taxus van Mondriaan' en een vleugelnoot van 8 meter omtrek. In overleg met Landschapsbeheer Zeeland hebben we de 10 bijzonderste bomen op een rij gezet. dinsdag 8 augustus 2017 Bas Bareman 317 jaar is de oudste boom in Zeeland. Deze lindeboom staat in Oostkapelle. De Hollandse linde bij kasteel Westhove in Oostka pelle is volgens metingen de oudste boom in Zeeland. De linde is naar schatting 317 jaar oud. Volgens een plakkaat bij de boom is hij geplant tussen 1000 en 1400 en daarmee de oudste van Nederland. Dat is wat overdreven volgens de landelijke Bomenstichting. Die berekende dat de boom begin 1700 is geplant. De grootste boom van Zeeland is een plataan bij Hof te Zande in Kloosterzande. De boom is ruim 30 meter hoog en is met z'n dikke takken enorm volumineus. De plataan heeft boven de grond alleen al zo'n 40 kuub aan hout. Platanen hebben een brede kruin en ontwikkelen soms meerdere kruinen. Daardoor wordt de boom vaak aan geplant als 'schaduwboom' in straten en lanen. In de grensstreek in Zeeuws-Vlaanderen staan eeu wenoude harde eiken die voor de houtproductie wor den gebruikt. De bomen bestaan uit meerdere stam men en het hout is door de eeuwen heen al tientallen keren geoogst. Volgens Landschapsbeheer zijn som mige van de eiken zo'n 300 jaar oud. Een aantal van dit soort eiken is te vinden in de Clingse bossen. In de Zak van Zuid-Beveland zijn oude grenslindebo- men te vinden. In die regio was het vroeger een ge bruik om bomen te planten bij grenzen van erven, dor pen, gemeenten of waterschappen. Ze dienden als af bakening. Sommige van de grenslinden zijn over de 200 jaar oud. Zanger Peter Dieleman uit Zuid-Beve land schreef er in 1993 een lied over: Hrenslinden. De Belgica-iepen zijn de zeldzaamste bomen in Zee land. Er zijn er nog maar een paar van, onder meer bij Aardenburg en Lewedorp. De laatste decennia zijn veel van de bomen verdwenen door de iepenziekte. Om de resterende bomen te beschermen worden ze jaarlijks geïnjecteerd met een middel om ziekte te voorkomen. Iepen kunnen goed tegen de zeelucht. De zwarte populieren in de omgeving van Vrouwen polder zouden wel eens de 'authentiekste Zeeuwse bomen' kunnen zijn. Deze populieren zijn mogelijk na zaten van de wilde populieren die van oudsher voor kwamen in Zeeland. Ze verdragen zout water. Een prachtige rij van deze bomen is te vinden tussen aan de Koningin Emmaweg bij Vrouwenpolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 83