extra belast Dagtripjes worden 7 Stad dreigt pretpark te worden BARCELONA VENETIE langer willen blijven en geïnteres seerd zijn in kunst en cultuur brengen de stad juist veel goeds. Al erkent marketingstrateeg Nico Mulder van Amsterdam Marketing dat het op sommige momenten en op sommige plekken te druk is. „We houden dan ook geen cam pagnes meer om meer bezoekers naar Amsterdam te krijgen." Amsterdam Beach De stad probeert toeristen nu te verleiden ook andere plekken in de stad en de regio te bezoeken, zoals Amsterdam Beach (Zand- voort) of Amsterdam Castle (het Muiderslot). „De helft van de be zoekers is al vaker in Amsterdam geweest. Die zijn eerder geneigd meer van de omgeving te zien dan de mensen die er voor het eerst komen." Ook krijgen toeristen te maken met strengere regels vanuit de ge meente. Dat moet de stad leefbaar houden voor de bewoners. Zo kwamen georganiseerde groepen soms met vijftig mensen tegelijk op de Wallen en leidde de gids hen door de stad met een mega foon. Dat is nu teruggebracht tot groepen van maximaal de helft en de megafoon is verboden. Ook wordt er nagedacht of de cruiseterminal niet verplaatst moet worden en wordt er gekeken of het winkelaanbod niet te een zijdig wordt door bijvoorbeeld de vele souvenirwinkels. dinsdag 8 augustus 2017 GO jagen bewoners stad uit A Protest in Barcelona tegen toeristen die de plaats van gezinnen in zouden nemen, fotoafp Een toeristentaks voor men sen die Barcelona bezoe ken, maar er niet overnach ten. Het is de nieuwste maat regel die het gemeentebe stuur aankondigde om te pro beren het groeiende pro bleem van het massa toerisme in te perken. De taks wordt opgelegd aan touroperators die grote groe pen voor een dagtrip naar Barcelona brengen. Het toerisme in de stad is de laatste 25 jaar, sinds de Olympische Spelen van 1992, explosief gestegen. Dat jaar kwamen er 10 miljoen passa giers op het plaatselijke vlieg veld; dit jaar wordt bijna de 50 miljoen gehaald. Vorig jaar brachten bijna 8 miljoen toe risten er 20 miljoen nachten door. Maar het meest sprekend is misschien het voorbeeld van de populaire Rambla, de pro menade van 1.100 meter lang waar de Barcelonezen zelf nauwelijks nog komen. In de zomer wandelen er elke dag gemiddeld 350.000 mensen over wat toeristen de Ram- blas noemen. Alsof de hele stad Utrecht elke dag de Rambla bezoekt. Dat, en heel veel overlast door huurders van apparte menten, hebben ervoor gezorgd dat in de laatste halfjaarlijkse enquête onder de inwoners voor het eerst sinds 2009 voor hen niet de werkloosheid het probleem nummer 1 is. Dat is nu het toerisme, voor het eerst in de geschiedenis. De progressieve burgemees ter Ada Colau heeft al een hotelstop ingevoerd (er mag niet meer gebouwd worden) en Airbnb en andere verhuur- sites boetes opgelegd. Daar mee wil ze ook voorkomen dat het protest van de bewo ners gewelddadig wordt; de jeugdgroepering Arran heeft de laatste maanden al aan vallen uitgevoerd op toeris tenbussen en hotels. —Edwin Winkels Uit protest werd in Barcelona een toeristen bus beklad. In Venetië groeien de protesten van in woners die zich steeds meer ver drukt voelen door de gigantische stroom van toeris ten. Vooral de cruiseschepen die iedere dag in de stad aanmeren, zor gen voor massa's mensen die het oude centrum overspoe len. Vorige maand hielden een paar duizend Venetianen een paar uur toeris ten tegen met span doeken met de leus 'Mi no Vado Via' (ik ga niet weg). Veel in woners hebben het centrum van Venetië moeten verlaten, omdat het onbe woonbaar is gewor den. Er ontbreken normale winkels om boodschappen te doen en bewoners missen beweeg- ruimte door de 20 miljoen toeristen die de stad ieder jaar bezoeken. Daar naast zijn woningen onbetaalbaar gewor den. Vandaag de dag zijn er nog maar 50.000 Venetianen over. Zestig jaar ge leden waren dat er nog 180.000. Vooral het wangedrag van sommige toeristen is een doorn in het oog. Twee weken geleden dook een groep Belgische jon geren van de brug in een van de Veneti- aanse grachtjes. Vo rige week werd een koppel in de vroege ochtend naakt sla pend op een van de steigers gefotogra feerd. Het aanmeren van cruiseschepen in de haven is al jaren een punt van discussie, maar vooralsnog mag ieder schip er ge woon terecht, tot grote woede van veel inwoners. Zij willen dat de rege ring ingrijpt en voor komt dat Venetië verandert in een pretpark voor toeris ten. —Eveline Rethmeier Toeristen nemen selfies voor de Sacré Coeur. fotoafp Barcelona en Amster dam, maar de gasten houden zich op in een groter gebied, waar door de overlast min der groot is. Op de in China immens popu laire app 'Wechat' heeft de gemeente Parijs een eigen ka naal, waarop massaal wordt verteld hoe leuk de stad (weer) is. „We wachten op u, kom!" schreef burgemeester Hidalgo aan haar Chi nese lezers. —Frank Renout Toeristen bij het San Marcoplein. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7