Nèrgest nie zö lekker 12 ZE Buurten A Afgelegen wonen is voor de inwoners van Burghsluis geen issue. Integendeel. In deze Schouwse buurtschap ervaren ze het echte Burghsluisgevoel: rust en ruimte. Bij Burghsluis denken de meeste mensen waarschijnlijk aan de jachthaven van de buurtschap. Tegen woordig is deze gericht op plezier- vaart, vroeger was hij ook in ge bruik voor de visserij en als werk- haven van Rijkswaterstaat. In de zomer is het een drukte van belang met wandelaars, fiet sers en watersporters. Mensen die mosselen eten op het terras van 't Oliegeultje of gerookte paling ha len bij Sam Uil, misschien wel de bekendste visser van de Westhoek. Ook rondvaartboot de Onrust zorgt er voor de nodige drukte. Die drukte vind je hier in de winter slechts op één dag; rond eind no vember, tijdens de intocht van Sinterklaas. Paradijs Aan de Oude Havenweg achter de Suikerdijk merkje niets van alle commotie. Het buurtje telt dertien woningen en is voor de bewoners een klein paradijs op aarde. Ze kunnen werkelijk niets bedenken dat niet fijn is aan dit door het grote publiek 'vergeten' stukje Burghsluis. Lia en Gert Jan van der Salm wo nen hier al 32 jaar. Lia vindt het to taal geen probleem om zo afgele gen te wonen. „Het is hier heerlijk. De zomerdrukte is net zo fijn als de winterstilte. Wij zijn één van de weinige permanente bewoners. De meeste huizen worden als va kantiewoning gebruikt. In de win ter is het alleen doordeweeks echt stil, in het weekend zijn er altijd wel mensen." De familie Dekker bijvoorbeeld. Ellen, Adriaan en hun kinderen Chariot en Luuk uit Boskoop ko men maar wat graag even onthaas ten in Burghsluis. Ellen: „Wij de len het huisje met mijn zus. De huizen hier gaan vaak over van ge neratie op generatie. Mijn ouders kochten dit in de jaren '70. En vrienden van hen kochten ook huizen hier die dan weer in de fa milie bleven. Bijna iedereen is op de een of andere manier met el kaar verbonden." Na al die jaren vinden Ellen en haar gezin het nog steeds geweldig in Burghsluis. „Mensen die hier komen, gaan niet meer weg. Dat komt door het Burghsluisgevoel. Wat dat is? De rust en ruimte, elke dag zwemmen in de Ooster- schelde, lezen en barbecueën in de tuin." Huizen gaan over van generatie op generatie De tuinen in Burghsluis zijn niet strak begrensd zoals in een doorsnee woonwijk. Bomen en heggetjes geven ongeveer aan wat bij welk huis hoort. Voor de huizen langs loopt een weggetje en als je dat oversteekt sta je in de tuin. Het weggetje loopt rond door Burghsluis en ver leidt nieuwsgierige wandelaars een kijkje te nemen in dat kleine buurtje. „Wanneer toeristen langslopen, hebben ze vaak niet in de gaten dat wij hier in de tuin zit ten", vertelt Ellen. „Dan horen we ze praten over hoe schattig het eruit ziet." Veilig Buurman Co van den Boogert viel in 2012 ook voor dit unieke plekje achter de dijk. „Ik woon nu in Utrecht, maar werk in Zeeland en ben hier een paar dagen per week. Het voelt als een heel veilig buurtje; er wordt goed voor elkaar gezorgd." Dat heeft de buurt vooral te danken aan Lia. Wanneer buren er niet zijn en er is iets aan de hand, dan meldt ze dat in de buurtapp. „Toen het laatst nood weer was bijvoorbeeld, heb ik ge vraagd of er iets was dat ik kon doen." De veiligheid zit hem daar naast in het feit dat er geen door gaande weg is. Ellen: „Ideaal toen de kinderen klein waren. Ze kon den nergens heen en leerden hier fietsen. In het gras, want dan vie len ze zacht. Kinderen kunnen hier eerder wat verder van huis dan ergens anders." Het voelt als een veilig buurtje Adriaan en Ellen vinden het wel bijzonder dat hun kinderen nog steeds mee willen naar Burghsluis. „Ze zijn 14 en 16, maar gaan nog al tijd graag mee. En dat ondanks dat de 4G het bij ons niet heel goed doet." Die eit 'r de slag van ee?' zegt 'n mannetje die naost me staot te kieken naor 'n kunstenaor die allerlei figuren op 'n glas zit te sliepen. Ik knikken en zeggen dat 't 'êêl gêêstig is. Oe dat die vint dat voo mekaore kriegt? 't Is m'n een raodsel. Me binnen op de Folkloristische Dag in Iezendieke, 'n goeie maond ge- leejen. Dien dag is 'n begrip in 'êêl Zêêuws-Vlaonderen. Wat zeg ik, in 'êêl Zêêland. Dat ka je best wel zeggen. Moe je maor op de Mart kieken. Sjêês- jes en gekroonde pêêren uut 'êêl Zêê land. 'Oe of ik dat kan zien? An de dracht natuurlijk. Je ziet daor vrouwen en vinters op udder Bevelands, maor ook op z'n Walchers. Jao, a je noe toe rist bin, dan weete hie natuurlijk niet uut welk dêêl van Zêêland die ménsen op die karretjes kommen. Dao zou na tuurlijk wel 's 't êên en 't ander over gezeid kunnen worren. Mao jao, begin daor 's an joengen. Daor is 't einde van zoek, ee? Gêên beginnen an. Mao mis- schiens zou t'r toch 'n 'oekje gemaokt kunnen worren of'n paor kraomen, wao je wat uutgelegd zou kunnen worren over die drachten. En ik weete kik zeker, dat zal gewaordeerd worren. Echt waor. En veel toeristen zullen ze ker op de foto willen mee zö'n vint of vrouwe in dracht. Je zou dan kunnen vraogen: 'As judder 'n selfie willen maoken, dat kan gerust 'óór. Mao dan moen 'k daorom êêst m'n musse goed zetten.' Mao noe terug nao de Kèrkstraote, want doen stoeng die kunstenaor die teikende op dat glas. Mee 'n soort bore krassende die daor in. 'n Boore op ele- triek. Om gêên spetters in z'n öögen te kriegen, droeg tie 'n bril. En voo z'n mond 'n kapje. Jao, net as bie de tand arts tegenwoordig. Je moet 'r maor op kommen. Mao éérlijk gezeid, 't is wel veilig ee. Daorom moe je daor as be zoeker ook niet flak mee je mule d'r op staon te kieken. Mao jao, je weet 't ee? Dao binnen altied van die ménsen die kunnen d'r nie dichte genoeg op staon te kieken. Da was natuurlijk ook 'ier zö, ee. Noe ao die vint die dao bezig was, al 'n paor kêêr 'n mannetje mee 'n alpinopetje, gebaord dat ie achteruut moste gaon. Of die dat nie begréép? Ik weet 't nie. Maor anêês stoppende die mee graveren en zei duidelijk: 'Dat is nu de laatste keer.' 't Alpinopetje dra- oiende z'n eigen om en riep nao z'n vrouwe die 'n eindje verder op 'm stond te wachten: „Mina, kom 's kij ken, het is de laatste keer. Die gaot 'r mee stoppen." De graveur wachtende even, pak kende daonao z'n machientje op, zet tende de stroom an en goeng geamu seerd vérder, 't Mannetje mee z'n ka lotje en z'n vrouwe stoengen allicht wee vooran. Mee studie keken ze nao de glasslieper, die daor 's even 'n schöön pêêrd op een glas sleep. En mee dat glas trokken ze even laoter vè- der, nao d'andere kraomen. 'Kiek, da's zaoken doen,' docht ik bie m'n eigen en goeng ook vèder. 'Die knaop eit 'r inderdaod de slag van. 'Bie 'n kraom waor 't ook zwart van 't volk stoeng, most ik toch ook even kieken. 'Wat is 't 'r iere te doen?' vroeg ik an 'n vrouwe die mee 'n mande an d'r èrm stoeng te wachten. Tere verkopen ze ovenkoeken,' zei ze. 'Schuuf maor an, wan je bin nog glad nie an de beurte.' Intussen vertellende ze dat die koeken 'iere zö 't kraom uutvlogen. Noe, dat most ze niet vertellen, wan dat zagge kik ook wel. 'Nèrgest nie zö lekker,' zei nog. En ze ao gliek. Dao moste kik an- dienken toen d'r laoter êêne van m'n bord nao binnen speelende. Mee goeie beuter en bruune suker, veneigens. dinsdag 8 augustus 2017 Wat speelt er in uw buurt of wijk? In deze rubriek nemen verslaggeefster Mariska den Hartog en fotografe Dirk- Jan Gjeltema een kijkje in uw naaste omgeving. Van daag: Burghsluis SD Wie hier komt wonen, blijft Mariska Den Hartog - Ellen Dekker -Co van den Boogert In deze rubriek be lichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Ellen, Luuk, Charlotte en Adriaan Dekker (vinr) komen uit Boskoop. Ze delen hun huis in Burghsluis met de zus van Ellen, fotos dirk jan gjeltema Lia van der Salm houdt van de stilte in Burghsluis. Ze is een van de permanente bewoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70