OZCAN AKYOL i ij Bezoekers van harte welkom 6 'Laat moeder Marianne met rust' TOERISME OVERLAST Column Uit een rondgang van CDA- terriër Pieter Omtzigt blijkt dat leden van de Europese Unie op uiteenlopende manieren omgaan met mensen die terugkeren uit IS-gebied. Dat is zorgelijk: in sommige lan den bestaan er stringente maatre gelen, maar in Finland en Polen bijvoorbeeld wordt lichtzinnig omgesprongen met een fenomeen dat ons continent grote proble men kan bezorgen. De zelfbenoemde strijders heb ben mogelijk niet alleen zeer gevaarlijke ideeën; een gros lijdt volgens deskundigen ook aan psychische problemen en is zeer getraumatiseerd. Ik las dit weekend een interview met documentairemaker Sinan Can, die momenteel voor een nieuw filmproject in IS-gebied vertoeft. Hij beschrijft hoe som mige beelden zijn houding ten opzichte van IS-strijders voorgoed hebben veranderd: 'Het was wal gelijk. Een kind van vijf dat in tweeën was gereten. Ik krijg steeds minder vertrouwen in de mensheid.' Het duurde een poos, maar lang zamerhand rijpt ook hier het besef dat leden en sympathisanten van IS de nieuwe nazi's zijn. Iedereen die zich vanuit Europa willig heeft laten indoctrineren, om vervol gens naar Syrië af te reizen, ver dient geen terugkeer op ons conti nent, maar zou direct moeten worden vervolgd voor oorlogsmis daden. Vorig jaar liet de Europese coör dinator van terrorismebestrijding Gilles de Kerchove weten dat teruggekeerde Syriëgangers, zon der bloed aan hun handen, geraad pleegd kunnen worden om de fas cistoïde mentaliteit van de terreurorganisaties te doorgronden. Dat is een slecht idee: een verhaal is nooit helemaal te chec ken, bovendien krijgen de terroris ten op deze ma nier een escape aangereikt. De rondgang van Pieter Omtzigt is bedoeld voor de Raad van Europa. De uitkomsten zullen hopelijk tot adequaat beleid leiden. Als de Eu ropese Unie zijn meerwaarde wil tonen, kan dat uitstekend op dit dossier. Zo zouden alle lidstaten verplicht kunnen worden om op dezelfde manier om te gaan met mensen die aantoonbaar aanwezig waren in IS-gebied. Een suggestie is om iedereen di rect bij terugkeer op te pakken en te onderwerpen aan allerlei gees telijke onderzoeken. En vervol gens te berechten, voor zover mo gelijk, vanwege deelname aan een terroristische organisatie. Een andere optie: paspoorten van mensen in IS-gebied direct ongeldig verklaren, zodat ze so wieso niet kunnen terugkeren naar ons continent. Het is een dra conische maatregel, maar de el lende van IS verdient een strenge, doordachte en universele aanpak. Sympathisanten en leden van IS zijn de nieuwe nazi's Sorry hé, mevrouw RECHTSZAAK Publicist Wim Dankbaar moet op straffe van hoge dwangsom men de moeder van de in 1999 vermoorde Marianne Vaatstra met rust la ten. Dat heeft de rechtbank in Haarlem bepaald. Ook moet hij enkele publicaties over haar rectificeren en een paar berich ten van zijn website en Face- book verwijderen. De moeder stapte twee weken geleden naar de rechter om een contactverbod af te dwingen. Volgens Maaike Terpstra maakt Dankbaar haar kapot door con tact te zoeken en haar te be trekken in zijn onderzoek naar een vermeend complot rond de moord op haar dochter. Zo pu bliceerde hij op zijn website onder meer brieven uit haar naam, die naar later bleek door hemzelf waren geschreven. Als Dankbaar zich niet aan het vonnis kan houden, moet hij voor iedere overtreding 20.000 euro betalen, met een maxi mum van 500.000 euro. Maaike Terpstra laat via haar advocaat weten verheugd te zijn dat het contactverbod is toegewezen. Duitse ontkenner Holocaust dood De Duitse neonazi en Holo caust-ontkenner Ernst Zündel is gisteren op 78-jarige leeftijd in zijn huis in Duitsland overle den. Dat maakte zijn echtge note bekend aan het Canadese CBC News. Zündel werd in 2007 door een Duitse rechtbank na een ge ruchtmakend proces tot vijfjaar cel veroordeeld wegens het ont kennen van de Holocaust. Dat was de zwaarste straf ooit uitge sproken voor dit vergrijp. Zün del woonde in Canada toen hij beweerde dat de Holocaust een joods verzinsel was. Ook om schreef hij Adolf Hitier meer malen als 'een vredelievende leider'. Populaire steden gaan gebukt onder massa's toeristen. In Barcelona is de onvrede zelfs zo groot dat een bus met toeristen werd aangevallen. Ook in Amsterdam raken bewoners gefrustreerd. „Ik voel me steeds meer een vreemde in mijn eigen stad." Dragqueens dansend op boten in de Am sterdamse grachten en tienduizenden mensen op de kant die met ze mee feesten. Amster dam Gay Pride trok afgelopen weekend naar schatting een half miljoen bezoekers. Het is met Koningsdag een van de drukste evenementen in de stad. Toch zijn dit niet de evene menten waar binnenstadsbewo ners zoals Teun Hubar zich het meest aan storen. Een feestje op zijn tijd is best gezellig. Nee, het gaat hem vooral om de vloedgolf van toeristen het hele jaar door. „Ze zwabberen op huurfietsen, gooien hun etensresten op straat en feesten de hele nacht door. Deze mensen doen alsof ze in een pretpark zijn beland en heb ben totaal geen oog voor de om geving." Afgelopen jaar kwamen er 17,3 miljoen toeristen naar Am sterdam, van wie 10 miljoen van buiten Nederland. En dat veran dert de stad ingrijpend, vindt Hubar, die tevens vicevoorzitter is van de actiegroep Wij Amster dam. „Overal zie je dezelfde ketens in de straten verschijnen of sou venirwinkels die peperdure toeristenkaas verkopen. Winkels waar wij als inwoners ook nog iets aan hebben, verdwijnen. Zo krijg ik steeds meer het gevoel dat ik een vreemde ben in mijn eigen stad." Toeristen denken dat ze in een pretpark zijn, ze hebben geen oog voor de omgeving Feestende toeristen die de stad alleen maar als decor gebruiken, kan de stad missen als kiespijn, vinden ze ook bij Amsterdam Marketing, het promotiebureau van de stad. Maar toeristen die PARIJS dinsdag 8 augustus 2017 GO @ÖzcanAkyol Oorloasmisdade Overvallers bakkerswinkel Een Vlaamse winkelbediende bij bakkerij Carl in Bonheiden kon haar oren niet geloven. Nadat overvallers de 24-jarige Kelly De Koek met een mes bedreigd hadden en 1.000 euro uit de kassa hadden gehaald, excuseerden ze zich. DAG VAN DE KAT De kat van klokkenluider Julian Assange kijkt nieuwsgierig door het raam van de Ecuadoraanse ambassade in Londen waar de oprichter van Wiki-Leaks zich schuilhoudt. Vandaag is het de internationale dag van de kat. fotoepa NEONAZI Toeristen Raymond Boere Amsterdam —Teun Hubar Toeristen met huurfietsen op het Leidseplein. fotohh Parijs rolt de rode loper uit voor toe risten! De stad trekt de portemonnee om vooral buitenlanders te lokken. De reden is simpel. Na de bloedige terreuraan slagen in 2015 en 2016 werd het stil in de Franse hoofd stad. Amerikanen en Aziaten bleven mas saal weg. Een jaar geleden trok burgemeester Anne Hidalgo daarom naar Tokyo om de Japanse toe risten te verzekeren dat Parijs (weer) vei lig is. En er werd een miljoen euro uitge trokken om in zes tien landen te vertel len hoe mooi de Franse hoofdstad (nog steeds) is. Rond toeristische trekpleisters werden op grote schaal mili tairen en politiemen sen gestationeerd. Voor de veiligheid én het veiligheidsge voel. „Die acties werpen nu hun vruchten af", meldt het stadsbe stuur. In de eerste vier maanden van dit jaar steeg het aantal hotelboekingen met 12,5 procent: de grootste stijging van de afgelopen tien jaar. Parijs trekt veel meer toeristen dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6