Leeuwinnen van weleer brullen mee Bi Migranten bestormen Spaanse enclave Ceuta Zwemster in boerkini krijgt 'rekening' van 490 euro 4 Uit zwembad gehaalde tiener redt het niet 5 aanbrekend? Zij? Schei toch uit. Na tuurlijk hebben Marjoke de Bakker (57) en Jannie Slab ber (67, foto) onze dames naar de overwinning geschreeuwd, voor de tv waaraan ze gekluis terd zaten. Maar de huldiging van gisteren is niet hun verdienste, zegt Slab ber bescheiden. De Bakker: „Dit is hun overwinning, niet de mijne." Precies hoe Slabber er over denkt. „Ik heb niks speciaals gedaan, ik hield gewoon van voetballen." Noem het maar gewoon, dat Slabber in 1971 aantrad in het eerste Nederlandse vrouwenelf tal, hetzelfde jaar waarin vrou wen bij gratie van de KNVB nog maar net officieel lid mochten worden van een voetbalvereni ging. Tot dan toe was het verbo den. Of dat De Bakker naast haar full time baan in een su permarkt zich lange tijd top scoorder van het vrouwenvoet bal mocht noemen. Als zij het niet bijzonder vin den, dan de toeschouwers wel, blijkt uit krantenartikelen uit het verleden. Neem eentje uit het plakboek van Slabber, dat met verwondering rept over de 'deinende borsten' en 'subtiel' concludeert dat voetballende vrouwen 'doorgaans wat aan de potige kant zijn'. Bedankt, Lim burgs Dagblad. En er is die nog oudere editie van het Vrije Volk, waarin de echtgenoot van het vreemde fenomeen voetbalster aan het woord komt. 'Hij vindt het heel gewoon, dat zij haar scheenbeschermers met de zelfde zorg behandelt als haar lipstick.' Oké dan. De dames hebben zich van dat soort observaties nooit wat aangetrokken. Slabber: „Ik heb het nooit bijzonder gevonden dat ik voetbalde, net zoals mijn omgeving. Mijn moeder, die boerin was, kwam gewoon kij ken. Mijn man is ook gek op voetbal." Goed, die eerste inter land in Frankrijk, 1971, was wel speciaal. Zaten ze daar zo waar in een spelersbus. Voor de mannencom- petitie een normaal fenomeen, voor vrouwenvoetbal re volutionair. „In een rood wit blauw tenue. We deden er een beetje lacherig over, verloren die wed strijd ook." De Bakker, tot 2010 topscoorder aller tijden van het vrouwen voetbal, zag om zich heen alleen maar positiviteit over haar pres taties. „Mijn broer voetbalde al, ik wilde toen ik een jaar of zes, zeven was ook meedoen. Mijn ouders hebben dat geregeld, ik speelde tussen de jongens. Dat was gewoon zo. De trainingen deed ik naast mijn werk, soms was ik twee uur 's nachts pas thuis." Nooit keek ze jaloers naar dik betaalde mannelijke talenten, of bedacht ze hoe bijzonder ze was. „Het was gewoon mijn sport en die beoefende ik het liefst op het hoogst haalbare niveau." BLERICK Een 16-jarige jon gen is overleden nadat hij gis termiddag in kritieke toestand uit een zwembad was gehaald in Venlo. „Het slachtoffer werd met spoed overgebracht naar het ziekenhuis in Nijmegen, maar medische hulp mocht helaas niet meer baten", meldt de politie. Het slachtoffer is volgens Omroep Venlo afkom stig uit Syrië en 16 jaar oud. Het zwembad sloeg rond 14.40 uur alarm. Een traumaheli kopter werd ingeschakeld om medische bijstand te verlenen. De andere gasten verlieten het water, waarna het Buitenbad Groot Venlo aan de Drie De- cembersingel dichtging, aldus de omroep. Medewerkers van het zwembad zouden de jon gen herhaaldelijk hebben ge waarschuwd om het grote bad niet in te gaan omdat hij niet kon zwemmen. De reddingsbrigade maakt zich al een paar jaar zorgen over het toenemende aantal mensen dat verdrinkt bij het zwemmen, al gaat dat wel over recreanten in open water. Steeds minder kinderen heb ben een zwemdiploma. Het lukte ten minste 186 migranten om de andere kant te bereiken, aldus het lokale Rode Kruis in een tweet. Vier Afrikanen raakten gewond door het prikkeldraad en moesten in het ziekenhuis worden behandeld. „Het was al lang geleden dat er een dergelijke poging geweest was om de grens over te steken", aldus een woordvoerder van de Guardia Civil. Helemaal toevallig zijn de grensoverschrijdingen meestal niet. In het verleden zette Marokko de waakzaamheid op een lager pitje wanneer het bijvoorbeeld nodig was om op andere terreinen con cessies af te dwingen van Europa. Op een video die een lokale zen der uitzond, is te zien hoe jonge Afrikaanse mannen feest vieren in de straten van Ceuta. De vluchte lingen zijn bijna allemaal overge bracht naar een detentiecentrum, waar ze een asielaanvraag kunnen indienen. De kans op honorering daarvan is overigens minimaal. Voor de Afrikanen bieden de Spaanse enclaves ondanks de hek ken nog steeds de kortste weg om Europees grondgebied te halen. Het tegenhouden van de migranten door Marokko wordt deels gefinan cierd door de EU. Vorige week pro beerden 300 illegalen op bijna dezelfde plek door de hekken te gaan. Dat lukte 67, terwijl 14 dermate gewond raakten dat ze naar het ziekenhuis moesten. i Voor Afrikanen zijn de Spaanse enclaves de kortste weg naar Europa Hoewel Europa bij de Straat van Gibraltar letterlijk in het zicht ligt van de Afrikanen die een beter le ven zoeken, is de overtocht over zee levensgevaarlijk. De meeste (rub berboten vertrekken 's nachts van uit Marokko. Soms zijn de opvaren den al verdronken voor de dageraad en voordat de Spaanse kustwacht ze kan zien en redden. Spaanse route De Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) schat dat op de 'Spaanse route' dit jaar al 119 men sen zijn verdronken. Volgens het IOM hebben in de eerste zes maan den van dit jaar 7.850 illegale mi granten de Spaanse kust wel ge haald. Dat is bijna drie keer zoveel als in de zelfde periode in 2016. En dat ondanks de keiharde opstelling van de Spaanse autoriteiten die er, volgens een rapport van mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch, niet voor terugdeinzen 'migranten dagenlang op te sluiten in donkere vochtige politiecellen'. De eigenaar van de vakantiewoning vond dat het zwembad moest wor den gedesinfecteerd vanwege 'zwemmen met kleding aan'. De schoonmaakkosten waren voor het gezin. Het voorval kwam deze week uit nadat CCIF, een Franse organisatie die islamofobie bestrijdt, het meldde op haar website. Het gezin, vader, moeder en drie kinderen, had een privéwoning gehuurd in La Ciotat, een dorpje nabij het Franse Marseille. Daar hoorde ook een zwembad bij. De eerste dag verliep de zwem partij, met moeder in een boerkini, nog zonder problemen, maar op de tweede dag sloeg de sfeer om. Ter wijl het gezin aan het zwemmen was, riep de tuinman plots dat ie dereen uit het water moest komen. De moeder vertelde tegen CCIF: „De eigenaar zou een telefoontje hebben gehad van de beheerder, die hem vertelde dat een gesluierde vrouw aan het zwemmen was. Hij zou me eerder hebben verzocht het zwembad te verlaten en ik zou ge weigerd hebben. Ik was stomver baasd, want niemand had er nog iets van gezegd." De eigenaar zei vervolgens tegen de familie dat het verboden was om met kleren aan te zwemmen. Hij zou kosten berekenen voor het des infecteren van het water, wat vol gens hem nodig was nadat de moe der in boerkini in het zwembad ge zwommen had. Het zwembad moest voor de 'grote schoonmaak' leeggemaakt en opnieuw gevuld worden, waardoor het twee dagen onbruikbaar zou zijn. Ook voor die kosten zouden de huurders moeten opdraaien. De moeder mocht tijdens de rest van de vakantie geen gebruik meer maken van het zwembad en voelde zich enorm vernederd. Het koppel weigerde de 490 euro te betalen, omdat het zwembad naar hun zeg gen nooit werd gereinigd of ge leegd. De eigenaar hield het bedrag echter af van hun borg. dinsdag 8 augustus 2017 GO Ooit voetbalde Jannie Slab ber in het eerste Nederlandse dameselftal, Marjoke de Bak ker was dé vrouwelijke top scoorder van Nederland. Nu zitten de leeuwinnen op leef tijd glunderend voor de tv, om te zien hoe hun opvolgsters feest vieren. Carla van der Wal Utrecht Ongeveer 300 Afrikaanse mi granten hebben gisterochtend de hekken bestormd bij de Spaanse enclave Ceuta, in Marokko. Bob van Huët Rotterdam/Ceuta Migranten die door de hekken wisten te dringen, foto reuters Een vakantie voor een gezin in Frankrijk is geëindigd in een enorme domper. De moeder van het gezin nam in haar boerkini een duik in het zwembad en kreeg daarvoor een rekening van 490 euro. ANP La Ciotat De eigenaar van een vakantie huis vond dat het zwembad ge desinfecteerd moest worden omdat een zwemster een boer kini (foto) droeg, fotothinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5