44 6 COLUMN RENÉ DIEKSTRA Gimen Reistijd: 10 uur en 37 minuten Alexander Fase Windhoek, Namibië Afstand: 8.407km De zomer is dé tijd om dierbaren op te zoeken die elders in de wereld wonen. Gini en Hans Fase verheugen zich op het bezoek aan zoon Alexander, die sinds 2012 in Namibië woont. aar eigen zeggen spreekt hij nog niet geweldig 'Namlish', een kruising tussen Afri kaans, Engels, Duits en inheemse ta len. „Ze lachen nog steeds om mijn accent." Verder is Alexander Fase (41) sinds 2012 zo goed ingeburgerd in het Namibische Windhoek dat hij er met zijn partner een eigen huis laat bou wen. Daar heeft hij een beetje haast mee, want de voormalig Gouwenaar wil het graag laten zien als zijn ou ders Gini (60) en Hans (60) binnen kort drie weken op bezoek komen. Zijn ouders kijken vanuit Gouda reikhalzend uit naar de hereniging, het is twee jaar geleden dat ze in Na mibië waren. Gini: „Alexander is ons enige kind en we hebben het altijd goed met elkaar kunnen vinden. Toen hij in 2011 aankondigde dat hij voor vier maanden naar Namibië zou gaan vanwege zijn werk, vonden we dat nog te overzien." Nadat het verblijf daar enorm goed beviel én Alexander na thuiskomst meldde dat hij zich definitiefin Windhoek wilde vestigen, voelde Gini zich minder vrolijk. „Dan moet je wel even slikken, en je bedenkt na tuurlijk ook: jeetje, zó ver weg. Aan de andere kant: het is zijn leven, hij kreeg op werkgebied een kans die hij hier misschien nooit zou krijgen." Alexander, in Nederland vormge ver, kon in Windhoek een baan krij gen waarbij hij leidinggevende zou worden van een team van (inmiddels 27) vormgevers dat kranten en maga zines in Namibië uitbrengt. Ook zijn persoonlijke situatie speelde een rol. Alexander: „Mijn partner Gerhard komt uit Namibië. En hoewel hij lange tijd in Nederland woonde, miste hij zijn moederland. Ik besloot de stap te wagen en heb er geen spijt van gehad; qua levens- en werkerva ring was dit de beste stap die ik ooit heb gemaakt. Ook het leven is hier goed: Windhoek is een grote stad met 400.000 inwoners, winkelcentra en goede restaurants. De natuur in dit land is ongelooflijk mooi, met wildparken die net zo groot zijn als Nederland. Bovendien heb je meer een sociaal buitenleven: we barbe- cueën vaak. Wij zeggen hier 'braai'." Ondanks dat rijke leven geeft hij toe bepaalde aspecten van Nederland te missen. Maar iets of iemand mis sen heeft wat moois, vindt hij. „In het begin miste ik mijn Nederlandse collega's enorm, maar daar komt dan weer wat anders voor terug. En als je zo ver weg woont, ontbreken vooral de gewone dingen: een kop koffie drinken, samen de stad in." Schiphol Dat beaamt zijn moeder Gini, die over Alexanders emigratie niet te dramatisch wil doen. „Als we in Na mibië zijn, hebben we intensief con tact, we verblijven bij Alexander in huis. Ie kunt ook redeneren dat we er een mooi vakantieadres bij hebben." Meer nog dan landschappen koes tert hun zoon de ontmoetingen, bij voorbeeld met zijn ouders. „De eerste keer dat mijn vader en moeder me naar Schiphol brachten vonden we het allemaal moeilijk. In afscheid ne men worden we makkelijker ook omdat contact houden via Whats- App en Facetime zo eenvoudig is." Maar dan nog weet hij, als zijn ouders uit het vliegtuig stappen, wat hij het meeste miste. „Een goeie knuffel." Ik trek de voordeur achter me dicht om een wande ling te maken. Op de stoep voor mijn huis staat een man in hardloopkleding. Vanachter zijn vooroverge bogen rug kan ik niet zien wat hij doet, raden kan ik het wel. 50 meter verder staat een jonge vrouw, eveneens voorovergebogen en in hard loopkleding. Bij haar kan ik wel zien wat ze doet: vinge ren op haar mobiel. Als ik even later het park tegenover mijn huis inloop, staat daar ook iemand stil. Hij praat, hoewel nie mand in zijn buurt is. Ooit werkte ik in een psychiatrische inrich ting en kwam ik ze vaak tegen: zonder gezel schap pratende patiënten. Zo voel ik me nu ook, om ringd door gestoorden. Dan word ik ingehaald door de jonge vrouw van zojuist. Ze loopt nu hard en praat hardop hoewel niemand in de buurt is. Voor ik het park uit ben, ben ik getuige van nog een aantal vingerende of pratende alleenstaanders. Ook kom ik langs een bank waarop vier jongens op hun mobiel kijken en af en toe een oerkreet slaken. Zoals ik het hier beschrijf gaat het er bijna iedere avond aan toe. Blijkbaar gaat vrijwel niemand meer zon der mobiel de deur uit. Zelfs De mobiel is een psychologische pacemaker geworden niet voor zoiets eenvoudigs als twintig minuten hardlo pen. De mobiel is emotio neel zo dominant geworden, een psychologische pacema ker, dat we ons zonder naakt, onvolledig en gehandicapt voelen. Afhankelijk van de signalen die het afgeeft staan we stil of rennen we. En constant roept het ons op meerdere dingen tegelijk te doen. Sporten en ouwehoe ren, berichten lezen en stu ren, contact maken, aan een vergadering deelnemen, muziek luisteren, een adres opzoeken, banksaldo contro leren en hartslag en calorie verbranding monitoren. En voor zover we die functies niet min of meer tegelijk ge bruiken, switchen we er bliksemsnel tussen. stoornis toe aan mensen die voortdurend in de weer wa ren: hypomanie. Als symp tomen noemden ze: con stant aan het ouwehoeren en kilometers (hard)lopen, soms met een doel, maar va ker alleen maar om te bewe gen. Hypomanie blijkt een risicovolle toestand, waarbij mensen door zelfoverschat ting zichzelf in problemen brengen en uitputten op manieren die hun mentale gezondheid en relaties on dermijnen. Zelfs op vakantie blijven ze mailen, appen en facebooken. Toch vinden wij zelfonderschatting en de pressie een probleem, en niet hypomanie. Als depres sie de prijs is die we bereid zijn te betalen voor onze manische leefstijl, zijn we meervoudig gestoord. dinsdag 8 augustus 2017 GO Snakken naar een knuffel Leo van Marrewijk Psycholoog René Diekstra buigt zich deze zomer over de menselijke geest. Deze week: ouwehoeren en hardlopen. Begin vorige eeuw schre ven twee psychiaters een Reageren? rene.diekstra@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50