Wm»* '«VS 'Zij vroeg of ik wilde dansen, ik gaf de eerste zoen' 5 doe er niet zoveel mee als de meeste vriendinnen. Ik kijk weieens op In- stagram, en ik bekijk series op mijn Chromebook, maar ik ben nog niet vergroeid met mijn telefoon. Thuis moet ik natuurlijk vaak huiswerk maken, dan heb ik er weinig tijd voor." Christel: „We hebben hier minder duidelijke afspraken dan thuis. Op vakantie mogen er wat minder regels zijn. Die zijn er in het dagelijks leven al genoeg. Maar soms ben ik het hele maal zat. Dan kom ik de caravan in en zitten ze allemaal met een mobiel of tablet in hun hand. Dan zeg ik er wel wat van: hup, naar buiten. Dat ge beurt dan meteen en niemand mop pert." Emma: „De wifiverbinding is hier behoorlijk goed. Zeker toen er in de eerste week veel ouderen waren op de camping. Toen werd de wifi veel minder gebruikt." Christel: „Emma gaat goed om met sociale media. Ze weet dat ze geen onbekenden moet accepteren op Fa- cebook of Instagram. Ze maakt veel foto's en filmpjes. Vorig jaar maakte ze veel musical.ly's. Dat zijn korte vi deoclipjes." Een ander ritme, andere leefregels Christel: „Thuis koop ik bijna nooit snoep. Op vakantie nemen we wel makkelijker even iets lekkers mee uit de supermarkt, als we daar toevallig zin in hebben. Thuis hebben we de regel dat er na vier uur niet meer wordt gesnoept, want dan gaan we bijna eten. Hier op de camping is ons ritme heel anders. We staan later op en eten dus ook later. Als de kinderen zin hebben in iets lekkers, mogen ze dat van ons zelf pakken, maar ze vra gen het wel altijd even. Emma houdt van zoetigheid, maar ze lust ook graag fruit." Jan: „We hebben geen afspraken gemaakt als het gaat om snoepen. Ze mogen van ons alles eten en daarin gaan ze niet over een grens. Dat komt doordat we ze al van kleins af aan le ren dat er voldoende is voor ieder een." Geef kinderen eigen verantwoordelijkheid Jan: „De kinderen krijgen een bepaald soort vrijheid van ons. Die vrijheid houdt niet in: doen waar je zin in hebt. Vrijheid gaat wat ons betreft over keuzes mogen en moeten maken. En daar hangt verantwoordelijkheid aan vast. Wanneer je keuzes inperkt, wordt de drang om je af te zetten groter. Door uit te leggen waarom iets niet mag, maak je het begrijpelijker voor kinderen. Ze zullen dan minder snel iets stie kem doen. Volgens Christel en mij houden respect en vertrouwen stie kem gedrag buiten de deur. Dit ge zegd hebbende weet ik ook heus wel dat we de kinderen niet kunnen be schermen tegen de grote boze bui tenwereld. Ze moeten wel weerbaar zijn." Ze zagen elkaar voor het eerst in een chique tent in de Franse Alpen. „Jos viel me al snel op", vertelt Daria. „Ik vond hem knap, grappig en relaxed. Ons contact voelde meteen goed." Jos vond Diara op zijn beurt niet alleen slank en sexy, maar ook pienter en grappig. „We hadden vanaf het eerste moment een klik, de gesprekken gin gen helemaal vanzelf. Zij vroeg of ik wilde dansen, en ik gaf de eerste zoen. Dat was buiten, ruim na mid dernacht." Het was 2009 en ze waren allebei op skivakantie. Een vakantieliefde houdt vaak geen stand en Daria twij felde of ze de relatie moest doorzet ten. „Maar de liefde tussen ons voelde goed en bleef maar groeien. Dat gaf vertrouwen." Woordenschat Twee jaar lang pendelden ze op en neer tussen Warschau en Cuijk. De grootste uitdaging was om hun drukke werkzaamheden met dat rei zen te combineren. Jos: „Gelukkig was de taal geen probleem voor ons, met elkaar spraken we Engels. Inmid dels versta ik ook een paar woordjes Pools, maar ik kan het niet spreken, lezen en schrijven. Wel hebben we door de jaren heen onze eigen woor denschat ontwikkeld, alleen voor ons tweetjes verstaanbaar." MIJN TATTOO „Een langeafstandsrelatie stelt je enorm op de proef', zegt Daria. „Maar het geeft je tegelijkertijd ook veel. Ik heb veel verschillende men sen leren kennen, zie meer mogelijk heden voor mijn leven en werk. Zo ben ik een eigen business gestart om ondernemers te helpen hun eigen strategie te ontwikkelen. Nooit ge dacht dat een vakantie dit allemaal teweeg zou kunnen brengen." Tweeënhalf jaar na hun ontmoe ting in Frankrijk trouwden ze. En de vakantiekriebels zijn er nog steeds. Jos: „We gaan elk jaar op zomerva kantie naar Polen, omdat Daria's fa- De liefde tussen ons voelde goed en bleef maar groeien, dat gaf vertrouwen milie daar woont. Samen met mijn twee kinderen bezoeken we dan tel kens een andere regio om zo Daria's geboorteland te ontdekken." Dat haar Nederlandse familie de Poolse na tuur zo waardeert, vindt Daria heart- growing: „Het is waar ik opgroeide en wat altijd een deel van mij zal uitma ken." Naast vakanties in Polen zijn ze be zig met een Tour de Hollande: met z'n vieren plannen ze weekendjes weg in alle twaalf provincies van Ne derland. „Zo leren we dit land ook sa men kennen." Mijn vakantieliefde dinsdag 8 augustus 2017 PZ V* 'A. s De camping in Zoute- lande is niet zo'n 'massale' camping. Dat vindt de familie Buis fijn. FOTO'S DIRK JAN GJELTEMA Tijdens een skivakantie in Frankrijk klikte het meteen tussen de Neder landse Jos (47) en Poolse Daria (38) Kanters. Inmiddels woont het stel alweer bijna zes jaar samen in Cuijk. Jeanette van Haasen Ingrid van Vugt (56) uit Breda heeft een boeket veldbloemen op haar arm. „Mijn moeder weet pas sinds een paar weken dat ik meer dan één tatoeage heb. Ze wist alleen dat ik een kleintje had staan op mijn schouder. 'Kind', zei ze. 'Je been en je arm én je andere arm.' Ze is inmiddels de 80 gepasseerd en moet er niks van hebben. Mijn eerste tattoo heb ik laten zetten toen ik 40 jaar was. Nu doe ik —Daria Kanters FOTO JAN STADS het, dacht ik indertijd. Net zoals bij mijn benen, heb ik op mijn armen gekozen voor een lieve kant en een stoere kant. Deze heb ik laten zetten in au gustus 2015. Ik wilde graag een boeket veldbloemen. Mijn vaste tatoeëerder heeft dit ontwerp ge maakt vol klaprozen, distels en korenbloe men. Voorlopig ben ik nog lang niet klaar. Ik denk dat de eerstvolgende tattoo er eentje wordt op mijn been. Ik zit te denken aan iets in rood-zwart. Of een 'zee-been'; iets met schelpen en zeedie ren." —Martijn Schraven Twee jaar pendelden Daria en Jos tussen Warschau en Cuijk. PRIVÉFOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49