3 Veldleeuwerik vindt parachutestunt enorm sexy leert de inhoud nog wel. Hebben ze aan schoenen en een jas gedacht? Jan loopt de grote checklist af. „Kleding, eten, tenten, slaapzakken, luchtbedden en matjes. Dat is het strikt noodzakelijke, en dan zit de ca ravan al bijna vol." Voor groot speel goed is geen ruimte. Wat wel in de hoekjes van de caravan past zijn de spelletjes op reisformaat. „We spelen heel veel spelletjes, 's Avonds na het eten of wanneer het regent." Wat ook thuisblijft, zijn de gehoor apparaten met een gezamenlijke waarde van 9.000 euro. Jan en Sa- mantha hebben drie dochters met een slecht gehoor. Elk hulpstuk aan een oor kost 1.500 euro. „Ze blijken behoorlijk gevoelig voor water en zand. Op de camping wordt veel met water gedaan en gespeeld. Iemand hoeft maar één waterpistool op hun oor te richten en er ontstaat al schade. Daarvoor zijn de apparaten te kostbaar. Onze oudste dochter hoort op afstand alleen gemompel, maar ze kan wel zien wat we zeggen. We kie zen dus bewust voor deze oplossing." De mobiele telefoons in de familie gaan offline. „Na een dag mist nie mand de sociale media meer", zegt Samantha. Jan kijkt wel elke dag op zijn telefoon, voor eventuele noodge vallen en het weerbericht. Aan kleding wassen waagt nie mand zich. „Wij sparen het jaar door de shirts, rokken en broeken op die de kinderen liever niet meer dragen", zegt Samantha. „Dat hebben we ge leerd van een ander groot gezin." Op de camping komt de wegwerpcollec- tie van pas. „Zodra er een vlek op een shirt komt gooi ik het gewoon weg. Het geeft zoveel rust als je niet alles met de hand hoeft te wassen." Elke dag kookt Jan vanachter de gasfles en skottelbraai. Hij bakt en wokt er de groenten, het vlees en zelfs de pannenkoeken. Pasta wordt in de caravan gekookt. De fietsen die opa Dunning heeft gerepareerd, blijven dagelijks in ge bruik. Elke ochtend kiest de familie een bestemming. Zo blijft het dag programma voor tien mensen finan cieel haalbaar en valt het gezin over dag niet uit elkaar. Samantha: „Een dag niet fietsen geeft onvoldoende rust. Dan moeten we iedereen bezig houden, terwijl de kinderen zich op de fiets vermaken en er een ijsje aan het einde van de dag wacht." Jan: „Het is druk, maar we ontsnappen wel uit ons vaste stramien." A Wie is wie?* dinsdag 8 augustus 2017 GO Bijen zullen de spring- balsemien gaan missen. springbalsemien, maar de grootste fans zijn misschien wel de bijen, die de zoete nectar uit de bloemen slur pen. Om erbij te komen, moeten ze eerst met hun hele lijf door de bloem krui pen. Onderweg naar de snoeppot komen ze de man nelijke geslachtsorganen tegen die - niet te zuinig - stuifmeel aan de rug van de bijen afvegen. Onder het poeder zie ik ze weer naar buiten kruipen. Ongetwijfeld zullen de bijen die opdringe rige springbalsemien nog gaan missen. En ik ook. Groetjes, Corlijn Bioloog Carin Röst kruipt in de huid van de veldleeuwerik. Zijn uiterlijk is niet zo spectaculair, maar zijn zangvlucht des te meer. Als ik bij mooi weer over de oude lan dingsbaan van natuur gebied Park Vliegbasis Soesterberg fiets, zie ik altijd wel ergens een veldleeuwerikmannetje bezig met deze stunt. Hij vliegt naar een hoogte van soms wel 100 meter, blijft even hangen en stort zich luid zingend omlaag. De veldleeuwerik hoopt zo een vrouwtje te lok ken, voor wie deze pa rachuteachtige stunt enorm sexy is. Na de paring is het tijd om een nest groot te brengen. Helaas gaat dit tegen woordig moei zaam. Doordat boeren hun weilanden meerdere keren per jaar maaien, kan de vogel maar één broedsel grootbrengen in plaats van twee of drie. In beschermde gebieden als Park Vliegbasis Soes terberg kan de vogel gelukkig ongestoord zijn gang gaan. En kunnen de jongen op hun gemak oefenen voor hun eigen zangvlucht. Volgende week: de mier. en tien slaapzakken FOTO KOEN VERHEI JDEN *Oplossing Noaaio 'Nvr 'nvhivn'sthhoiw VA3 'VH1NVWVS 'N3anu 'N3CI3 -3NNV 'Hinu 'Hiianr :nvavu vo 3Q NI S1H03EIUVVN SNNI3 NVA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47