<D Exoot is niet meer welkom 2 DE REDACTIE Groot gezin Met acht kinderen en één auto op vakantie gaan, is een hele toer. Hoe fikst de familie Dunning uit Emmeloord dat? De vuile was eindigt op de camping in de vuilnisbak. HOE IS'T DAAR? VANDAAG... TAKKENWIJVEN Met couscous Zomer volgens Evert Kwok pa Dunning heeft vorige week alle fietsen opgeknapt. Alle remmen en lichten functione ren weer. Als moe der Samantha Dunning (37) en de vier oudsten er opstappen om half elf, zwaait echtge noot jan (37) ze uit. Want Michelle (15), Judith (13), Ruben (11) en Nathan (9) fietsen de 50 kilometer van Em meloord naar de kindvriendelijke camping in Dwingeloo. Elk uur pau zeren ze. Jan volgt in de Opel Zafïra, met op de twee achterbanken Ruth (6), Eva (4), Anna-Eden (2) en in het babyzitje Gideon. Aan de trekhaak de caravan, met de weekeindtassen, boodschappen, voor- en bijzettent. Daarin slapen de oudste vier. Het zal net passen op de staanplaats van 10 bij 10 meter. Zon der oponthoud kunnen de tieners rond twee uur 's middags hun slaap tent opzetten. Tot aan de komst van Eva, vier jaar geleden, past het hele gezin nog in de evertkwok.nl Vorig jaar fietsten de kinderen 70 kilometer naar de camping auto voor een vakantie in Midden- Frankrijk. Vader achter het stuur, Michelle voorin, moeder achterin met Ruth op schoot en Judith, Ruben en Nathan. Als iedereen zijn best doet, lukt het net. Tot de geboorte van spruitje nummer zes, dan blijkt de rode familiecoupé te klein. Sindsdien zoekt de familie het dichter bij huis, zoals veel grote ge zinnen in Nederland doen. Het geeft minder rompslomp en valt goedko per uit. Een enkel megagezin splitst zich op: de ene ouder vliegt dan bij voorbeeld met een aantal kinderen naar Marokko en de ander viert de zomerperiode met de kleintjes in eigen land. De familie Dunning kiest dit jaar voor Drenthe. „Twee jaar geleden zijn we naar Zeeland gegaan", zegt Samantha. „Jans vader is meegereden om ons daar te krijgen." Deze zomer verplaatsen ze zich op eigen kracht, maar met z'n tienen, hondje Kwispel en bagage mee past het niet in de grote gezinsauto. Jan: „De camping is hier 50 kilome ter vandaan, dus nog net op de fiets te doen. Vorig jaar hebben de kinderen 70 kilometer gefietst naar de camping in Appelscha en dat vonden ze geweldig." Jan en Samantha zijn 15 jaar als zij elkaar ontmoeten. Dezelfde middel bare school, dezelfde kerk. Aan het einde van de dag keren beiden terug naar volle huizen, met ouders en vijf broers en zussen aan de eettafel. Ze krijgen verkering en op hun 20ste volgt een huwelijk. Samantha leert voor verpleegkundige maar stopt haar opleiding wanneer ze een jaar later bevalt van dochter Michelle. Vier meisjes en drie jongens volgen. Allemaal dragen ze een Bijbelse naam. „Ik had nooit gedacht dat we zo veel kinderen zouden krijgen", zegt moeder Samantha, daags voor de tocht naar de kindvriendelijke cam ping in Dwingeloo. Ze heeft als huis moeder een dagtaak aan het gezin. „Als je te veel over de toekomst nadenkt, krijg je nooit acht kinderen. We doen het voor de gezelligheid en het leven om ons heen. Je doet het omdat al het andere zo leeg voelt. Wij weten in elk geval waarvoor we leven." Gehoorapparaat Met z'n tienen uit kamperen vereist voorbereiding en handigheid. Een dag voor vertrek begint het grote in pakken. Michelle en Judith vullen hun weekeindtassen zelf. Ruben en Nathan ook, maar Samantha contro- Warme honing Hommels dinsdag 8 augustus 2017 GO 31°C Rogier Kamerbeek ontdekt het Yogyakarta van zijn schoonvader. Rogier Kamerbeek (45) uit Rotterdam: „Het is warm, vochtig en best benauwd. Ik ben hier samen met mijn gezin en schoon ouders. Mijn schoon vader komt uit Indo nesië en wil ons zijn geboorteland laten zien. Vandaag zijn we bij zijn oude huis ge weest. In zijn jeugd was dat een groot en luxe gebouw. Nu is hij 70 jaar en is het huis een vervallen studen tenwoning. We moch ten binnenkomen. Het is 65 jaar gele den dat mijn schoon vader dit huis voor het laatst zag. Het was mooi weer even terug te zijn." Eindredacteur Jules Hezemans maakt in de zomer, jüfst in de zomer, graag bonensalades. I».'v Peulvruchten kwamen vroe- r 9er bij ons thuis alleen op ^.-k^ tafel in winterse schotels, zoals de aloude witte boon (immer in tomatensaus). Dat kan veel gevarieerder. Meng bijvoorbeeld kikkererwt met couscous, schijfjes rode ui en ge bakken wortel, stukjes tomaat en knoflook. Lauw warm het lekkerst, met wat sesamolie-dressing. Bij alle gerechten geldt: kan zo prima, maar de niet- vegetariër kan gebakken blokjes kipfilet erbij waar deren. MISANTROPISCH ZWEMBAD de Mont Blanc voor het eerst beklommen door Jacques Balmat and Michel- Gabriel Paccard. viert voetbal trainer Louis van Gaal zijn 66ste verjaardag. wordt in 1969 de historische foto van The Beatles gemaakt terwijl ze over een zebrapad lopen. i o N is in Nederland niet langer welkom. Sinds vorige week staat de plant op de lijst in- vasieve exoten, oftewel soorten die niet in Neder land thuishoren en zich iets te uitbundig in de na tuur voortplanten. Vanaf nu zal springbalsemien actief bestreden worden om te voorkomen dat de plant andere minder op dringerige plantensoorten verdringt. Ik heb een zwak voor Een extra tent Samuel Bom Jan Dunning kinderen of meer? Ons land telt volgens het CBS bijna 50.000 grote huishoudens. in 1786 wordt Ha Gerda! Heb je al springbalsemien zien bloeien in het bos of langs de waterkant? Die lange, ranke plant met grote roze bloemen? Oor spronkelijk groeide spring balsemien alleen aan de voet van de Himalaya, nu woekert hij, met dank aan tuinliefhebbers, de hele wereld over. Hoe sierlijk hij ook is, springbalsemien Gerda Bosman (I.) en Corlijn de Groot, auteurs van De tuin als lusthof slagveld, schrij ven elkaar dage lijks over hun belevenissen in de eigen tuin. De cannelliniboon is het witte broertje van de kidneyboon en heeft een milde smaak. Italianen zijn er dol op. Lekker met een uitje en rucola, en een warme dressing van twee delen citroensap, zes delen olijfolie en een deel honing, en een beetje tijm. De zwarte boon is stevig, en com bineert voor het oog en in smaak goed met vers fruit als mango of v-A ananas. Het lijkt een beetje op een salade met hommels. De com binatie werkt koud prima, maar is nog lekkerder als het fruit wordt gebakken; dan komt het zoet nog meer naar boven. BLIJF UIT M'N BUURT! GA WEG!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46