14 ZE TURNEN ACTIE AN EN TAN NAAR TAIWAN' SUCCESVOL ZV e is al bezig met het anticiperen op de jet lag, inclusief de licht- bril en andere techno- I logische hulpmiddelen die topsporters daar bij helpen. Denise Tan wil niets aan het toe val over laten. Op de Universade in Taiwan moet de Roosendaalse het beste uit zichzelf omhoog halen, zoals dat eerder lukte bij het kwalifica tietoernooi in het Sportpaleis van Ahoy Rotterdam. En daar hoort dus ook het volgen van een anti- jetlag programma bij. „Ik wil me in ieder geval plaatsen voor de fi nale op de meerkamp." Voor de 22-jarige Tan is dat al een uitdaging op zich. Slechts twee meiden per land komen daarvoor in aanmerking. In een team met vijf turnsters is de on derlinge concurrentie groot. Nog los van de internationale tegen stand, op wat beschouwd wordt als de Olympische Spelen voor studenten. Roemenië vaardigt bijvoorbeeld Larisa Iordache af, een absolute topturnster. Ook landen als Rus land en Canada komen met een sterke afvaardiging. Voor de in de eerste divisie turnende Tan lijkt er op voorhand weinig eer wegge legd. „Ik train gemiddeld achttien uur in de week en heb niet eens een topsportstatus." Precies dat leidde tot de crowd- fundingactie 'An en Tan naar Tai wan'. Samen met de ook bij SV Pax Haarlemmermeer in Hoofddorp turnende Anne Klein startte Tan een zoektocht naar alternatieve fi nanciering voor de reis naar Tai wan. De bond wilde haar niet on dersteunen, hoewel Tan zich op 17 en 18 juni in Ahoy overtuigend wist te kwalificeren. NK-zilver In de allround wedstrijd eindigde ze als zesde, tussen meiden die al jaren rond de dertig uur per week trainen en naar WK's en EK's zijn geweest. Tan won bovendien zil ver op zowel balk als vloer. De ac tie heeft resultaat gehad: circa driekwart van het vereiste budget is binnen. Natuurlijk gaat Tan naar DENISE TAN Taiwan, ook al zijn er nog wat open eindjes. „Dit is voor mij een geweldige kans. Die wil ik niet la ten liggen." Soms is het chaos, een dag na hetNKin Ahoy had ik mijn laatste tentamen De beleving in Ahoy Rotterdam vond ze al een geweldige ervaring. „Die grote tribune, een echt po dium als wedstrijdvloer, het was allemaal groter dan ik gewend ben. Je moet er vooral niet teveel op let ten en je blijven focussen op je oe fening." In Taipei zal het allemaal nog vele malen groter zijn. Dat beseft ze zelf ook wel. „We slapen met alle atleten ook in een soort van olympisch dorp." Niet dat Tan het type is dat zich meteen laat intimideren, helemaal niet. Ze staat onbevangen in het leven, de lach is bij haar nooit ver weg. Bovendien turnen bij Pax Haarlemmermeer toppers als Eythora Thorsdottir en Sherine El- zeiny op het allerhoogste niveau. „Dat zijn gewoon vriendinnen van me. Je moet het niet groter maken dan het is." Haar coach Patrick Kiens was er ook in Rio bij, als lid van de tech nische staf van het nationale team. Kiens wil haar graag in de eredivi sie zien turnen. „Hij vindt dat ik de eerste divisie ben ontgroeid." Voorlopig houdt ze de boot af. „Ik concentreer me nu op de Uni versiade en neem in september een beslissing." Tan kijkt uit naar het evenement dat begint met een grootse ope ningsceremonie, net als op de Olympische Spelen. De turnsters komen voor het eerst op 2t augus tus in actie. Een week eerder ver trekt het team naar Taipei. Tan blijft in Taiwan, tot het eind van de maand. „Het lijkt me ook heel leuk om de andere sporters in actie te zien. Ik wil ook de afsluitende ceremo nie meemaken en het evenement helemaal mee krijgen." Een leuke bijkomstigheid: haar ouders zitten tijdens het turntoer- nooi op de tribune. „Ze hadden al een vakantie naar China gepland, voordat ik me kwalificeerde. Ze waren toch al in de buurt, bij wijze van spreken." De tegenwoordig in Hoofddorp woonachtige Tan komt nog gere geld bij haar ouders in Roosendaal. In haar slaapkamer hangen alle medailles uit haar loopbaan, chro nologisch, in een imponerende rij. Mede door haar Roosendaalse net werk werd de crowdfundingactie een succes. „Ik ben hier naar school gegaan en heb er in de ho reca gewerkt, bij Captain Cook's. Dan ken je een heleboel mensen en zij kennen jou." Tan studeert hbo-bouwkunde en legt zich met name toe op ar chitectuur. „Daar kan ik mijn crea tiviteit in kwijt, hoewel het een technische studie is." Eerst volgde ze een universitaire studie genees kunde. „Een verkeerde keuze, dat paste niet bij mij." Ik kom nergens met mijn basisoefeningen dus zijn we maanden bezig met upgraden Ondertussen werkt ze ook in deeltijd bij een architectenbureau in Hoofddorp. „Daar ben ik na een stage blijven hangen." Bundesliga Zorgvuldig plannen is nodig om sport, studie en werk op elkaar af te stemmen. Bovendien turnt ze, behalve voor Pax Haarlemmer meer, ook nog in de Duitse Bun desliga. „Het is soms allemaal heel chaotisch. Een dag na het kwalifi catietoernooi in Ahoy had ik bij voorbeeld mijn laatste tentamen. Moest ik ineens weer over restau reren nadenken." Behalve op de meerkamp hoopt Tan zich in Taipei ook te onder scheiden in het individuele toer nooi, met name op balk en vloer. „Met mijn basisoefeningen kom ik nergens. Daarom zijn we al maan den bezig met het upgraden van alle oefeningen. Dat houdt risico's in. Ik ben al een paar keer gevallen. Maar ik zie het als een uitdaging. Ik moet uit mijn comfortzone, om werkelijk een stap vooruit te kun nen zetten." dinsdag 8 augustus 2017 Denise Tan wil Universiade niet missen Ben van den Aarssen Roosendaal Leeftijd: 22 jaar Geboorteplaats: Hardinxveld- Giessendam Woonplaats: Hoofddorp/Roo sendaal Turnvereniging: SV Pax Haar lemmermeer, voorheen Dy namo Roosendaal Opleiding: Gertrudiscollege (Roosendaal); studie HBO- Bouwkunde (Amsterdam) Titels: Nederlands kampioen senior niveau 2 (2010-2011); regerend kampioene eerste divisie, allround en brug; gekwalificeerd voor de Uni versiade in Taiwan Overige prestaties: zilveren medaille op NK 2017 balk en vloer, zesde op de meerkamp - Denise Tan (22) Denise Tan begon ooit met turnen bij Dynamo in Roosendaal en verzamelde een imponerende rij medailles, fotothijmen doornik - Denise Tan Denise Tan veroverde op het NK turnen in Ahoy zilveren medailles op balk en vloer. De Roosendaalse debuteert later deze maand op de Universiade in Taiwan, mede gefinancierd door mensen die ze kent via haar horecabaantje bij Captain Cook's. fototonnypresser/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42