Schoolbank bron van lichamelijke ellende 4 Riviercruises Vader Cahit Ün bood stel onderdak en kreeg knallende ruzie 3 De vader van Derya maakt zich grote zorgen om zijn dochter. Sinds zij haar man Björn leerde kennen, is het contact verloren gegaan. Tot Cahit Üns verdriet speelt het stel de hoofdrol in de Joey-vermissing in Turkije. Björn en Derya weer verhoord Kras.nl/carissima Cahit Ün opent de deur van zijn appar tement in een ano nieme, witte flat in de Zuid-Turkse stad Tarsus. Eerst praat hij Turks, maar zodra hij doorheeft dat er een Nederlandse verslaggever voor zijn neus staat, schakelt hij moeiteloos over op de taal van het land waar hij meer dan 25 jaar woonde. „Ja, ik ben de vader van Derya", zegt Ün (54) met een sombere blik. De afgelopen week kreeg hij al be zoek van Nederlands ambassadeper soneel en medewerkers van de Ne derlandse politie in Turkije. „Ze wil len van alles van mij weten. Maar ik weet niet veel. Mijn contact met De rya is de laatste jaren niet goed. Dat komt door Björn", zegt hij meteen. Cahit Ün kwam in 1988 naar Ne derland. Hij ging als gastarbeider aan de slag bij de Twentsche Kabelfabriek (TKF) in Haaksbergen. In die tijd leerde hij de moeder van Derya ken nen, Semra, met wie hij twee kinde ren kreeg. Vier jaar geleden scheid den de ouders van Derya en keerde Ün terug naar zijn geboorteland. „Wij moeten niets van Björn heb ben, mijn ex-vrouw en ik. Het is een rare jongen. Ik ken de verhalen over zijn drugsbezit maar al te goed. Ik wilde niet dat zij met hem zou trou wen, maar dat heeft ze toch gedaan." Afgelopen april zag Cahit Ün zijn schoonzoon voor het eerst. „Hij lo geerde een week lang samen met De rya in mijn appartement. Op dat mo ment waren ze op zoek naar een nier. Vanwege haar ziekte wilde Derya een nieuwe nier en ze onderzocht de mo gelijkheden hier in Turkije." Ün kreeg knallende ruzie. „Derya vertelde dat ze nog liever dood wilde dan dat ze nog langer dialyse zou krijgen. En Björn zat er maar bij en zei er niets van. Ook rookte ze voort durend sigaretten met Björn, terwijl dat heel slecht voor haar is. Op een gegeven moment kon ik er niet meer tegen. Na een week heb ik ze het huis uitgezet." Wij moeten niets van Björn hebben, mijn ex- vrouw en ik. Het is een rare jongen Ün plaatst grote vraagtekens bij het verhaal dat Björn en Derya een huis wilden bouwen in de omgeving van Silifke, op anderhalf uur rijden van Tarsus. Op die plek kampeerde het stel begin juli met hun Haaksbergse vriend Joey Hoffmann (21). ZOEKTOCHT Björn en Derya Breukers-Ün zijn gisteravond opnieuw urenlang verhoord op het politiebureau van de Turkse stad Silifke. Dat is opvallend: vrijdag werden ze vrijgelaten nadat ze enkele dagen waren vastgehouden op het bu reau. De Turkse politie gaat over en kele dagen opnieuw zoeken naar Joey Hoffmann. Een datum kon politiechef en onderzoeksleider Zafer Senocak gisteren nog niet geven. Er zal in een groter gebied rond het plaatsje Narliyuku wor den gezocht. Daarbij wordt spe cialistische zoekapparatuur inge zet. „Ze hebben geen geld. Hij werkt niet en Derya kan niet werken van wege haar ziekte. Om in deze omge ving een huis te bouwen, heb je min stens 50.000 euro nodig. Ik kan mij niet voorstellen dat ze dat geld had den. Ik snap er helemaal niets van." Op 8 juli wilde Joey terug naar Ne derland, verklaarden Björn en Derya aan de Turkse politie. Die dag ver dween de Haaksbergenaar. Joey is nog steeds vermist. Björn en Derya zijn geen verdachten, maar mogen Turkije niet uit en moeten zich elke week melden op het politiebureau. Op 23 mei dit jaar kreeg Derya een nieuwe nier in het ziekenhuis van de Turkse badplaats Antalya. Björn stond zijn nier af. „Ik wist daar niets van", zegt Ün. „Als ze nu mijn hulp nodig heeft, sta ik voor haar klaar. Ik hou van haar. Maar dan moet zij wel eerst met mij contact opnemen. Dan kom ik meteen." Leraren weten niet goed waarop ze moeten letten en zetten de kin deren aan te lage of te hoge tafels, waardoor ze rug- en nekklachten kunnen krijgen. Scholen hebben weliswaar tafels en stoelen in ver schillende hoogtes, maar geven de leerlingen vaak niet de juiste ma ten. „We wisten ooit goed dat ver keerd zitten op scholen de kinder rug vervormt en de rug geen goed doet. Maar die kennis is bijna ver dwenen", aldus Piet van Loon, or thopedisch chirurg en mede oprichter van Houding Netwerk Nederland (HNN). „De zittende leefstijl van kinderen veroorzaakt chronische aandoeningen en pijn op latere leeftijd. Dat weten ze ook bij Volksgezondheid." De houdingexperts hebben al bij het ministerie aangeklopt voor preventie. Dat verwijst echter door naar gemeenten, omdat die verantwoordelijk zijn voor jeugd gezondheidszorg. Pil of bel 088-0885 886 S® De wereld is Kras Riviercruises dinsdag 8 augustus 2017 GO 'Deryaen Björn hadden geen geld voor bouw huis' Peter Winterman Tarsus —Vader Cahit Ün Derya en Björn. A Cahit Ün: „Als Derya belt, kom ik meteen." Leerlingen op de basisschool kampen steeds vaker met rug- en nekklachten. Dat komt door dat ze vaak onderuitgezakt op hun stoel zitten. Houdingex perts slaan alarm. Ellen van Gaaien Amsterdam II II Stap dit najaar aan boord van het luxe MS Carissima en vaar met Kras richting Duitsland, Oostenrijk en Oost-Europa. Natuurlijk compleet verzorgd, met busreis, hotel en Kras reisleiding! Passau naar Arnhem 11 dgn v.a. 999 Varen over Rijn, Main en Donau met bezoek aan Nürnberg, Frankfurt, Koblenz en Keulen. Kom tot rust bij het zwembad Boek het voordelige excursiepakket bij! Vertrek: alléén 28 oktober Zie: Kras.nl/91200 Donau naar Zwarte Zee 17 dgn v.a. 1649 Vanuit Passau naar o.a. Wenen en via de IJzeren Poort naar Bratislava en Boedapest. Heerlijk ontspannen in de sauna en whirlpool Inclusief excursie Constanta en Mamaia! Vertrek: alléén 14 oktober Zie: Kras.nl/91199 Compleet verzorgd 11 dagen v.a. MS Carissima

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3