1. De hoogste 6. De karakteristiekste 2. De dikste 7. De Mondriaan 10 ZE BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Kerkrel Wederom werden we onaan genaam verrast door nieuwe ontwikkelingen in de pers over de kerkrel te Kruiningen. De commentaren die vervol gens loskomen in het publiek zijn niet mals. Zo hoor je: 'Zie je wel die strengen die ande ren de maat nemen, en wat doen ze zelf?' En: 'Ze mogen 's zondags nog wel zo vroom doen, maar ondertussen flik ken ze zelf de ergste wereldse praktijken', enz. Bij velen is dit onderwerp tot hilarisch gespreksonderwerp geworden. Diep triest, en erg verdrietig dat het geloof zo be trokken wordt in deze. Het ge loof zelf kan immers hier niets aan doen. En dat de Gerefor meerde Gemeente zo te kijk wordt gezet. Hopelijk keert het gezonde verstand spoedig terug bij be trokken partijen. En wens ik hun toe dat zij weer hongeren en dorsten naar de gerechtig heid, zoals het bedoeld is. Mart-Jan Waverijn Oude-singel 114 Goes Eigen stroom Theo Giele heeft een goed ver haal over de Zeeuwse eigen stroomvoorziening (PZC 3 au gustus). Eindelijk produceren de zon- en windparken in Zeeland een overschot aan elektriciteit: één dag? De heer Giele zal gelijk hebben zolang de zon en wind be schikbaar zijn. Als 's avonds de zon verdwijnt en als de wind is gaan liggen zorgt TenneT voor stroomaanvoer vanuit het buitenland, waar misschien nog wel wind aanwezig is én... als daar mogelijk een overpro ductie is ontstaan. Toch heeft TenneT de be staande Nederlandse kolen- gas- en oliecentrales (die con stant back-up staan) hard no dig om de Zeeuwen te verze keren tegen stroomstoringen op het net. Deze kolen-, gas- en oliecentrales produceren de gehele dag CO2, omdat zij op temperatuur gehouden moe ten worden om direct te kun nen invallen. Dat is dan ook de reden dat zon en wind niet CO2 vrij zijn, maar zij worden wél als 100% besparend bere kend. Oók is dit een duidelijk bewijs, dat ons, als burgers, een broodjeaapverhaal ver kocht wordt over het 'gevaar lijke' CO2 dus zijn windpar ken weggegooid geld! jan Duin Leliëndaleweg 15 4328 LD Burgh-Haamstede Paul Schermers, Latonalaan 10 7321EA Apeldoorn Campers In uw artikel 'Wat wil de cam peraar' (PZC 29 juli) staat dat kustgemeenten geen gratis camperplaatsen hebben en verwijzen naar de bestaande campings. Maar campers zijn ingericht op weinig plaats, voor een verblijf van maximaal drie dagen zonder douche ruimte, wasgelegenheid of toi letten. Zij hebben alles aan boord. Als gemeenten geen voorzie ningen willen hebben en al leen maar doorverwijzen naar de campings dan verplichten ze te betalen voor een service die men niet nodig heeft. Alsof je naar een winkel gaat om een fles cola maar verplicht wordt om champagne te kopen. Maar dat is mede de schuld van de camperaar zelf. Recron is in beeld bij de gemeente. De camperaar niet. Volgens mij is het noodzake lijk dat er in Zeeland een cam pervereniging komt. Nu praat men over de camperaar maar niet mét de camperaar. En een beetje opschuiven richting wat gebruikelijk is in Europa is toch wel wenselijk. Zeker als we bekend willen blijven staan als gastvrij met een toe ristisch aanbod. Bram van Lore Hoogstraat 45 4524 AA Sluis AOW-jaren Özcan Akyol schrijft in zijn column naar aanleiding van een fysiek zwaar beroep van vloerspecialist: 'Ik vond het vreemd dat wij allebei even veel arbeidsjaren achter de rug moesten hebben voor we in aanmerking zouden komen voor een AO W-uitkering.' (PZC, 24 juli). Akyol ziet dit verkeerd. De Sociale Verzeke ringsbank (SVB) schrijft over de AOW: 'Iedereen die in Ne derland woont of werkt, is automa tisch verzekerd. Het maakt dan niet uit wat tionali- teit is. Ieder jaar dat u verzekerd bent, bouwt u 2% AOW-pensioen op. U krijgt een volledig AOW-pen- sioen als u in de 50 jaar voor uw AO W-leeftijd altijd verze kerd bent geweest.' Je bent dus verzekerd voor de AOW door wonen of werken. dinsdag 8 augustus 2017 Hoge bomen vangen veel wind. Die uitdrukking is zeker van toepassing op de Populus Vereecken (zwarte populier) naast de kerk aan de Walstraat in Axel. De boom is 36 meter hoog en krijgt daarmee de titel 'hoogste boom van Zeeland'. De populier is naar schatting 80 jaar oud. Deze bomen worden gemid deld 100 tot 150 jaar. De Marilandicapopulieren langs de Damse vaart in Sluis zijn het meest karaktervol. De bomen zijn ty pisch voor het westen van Zeeland en over de 100 jaar oud. Het opvallende aan de bomen is de schuin staande stam die naar het oosten toegroeit en op een paar meter hoogte een zware tak die naar het westen wijst. Ook hebben ze een knik in de stam. De dikste boom van Zeeland is de Kaukasische Vleu- gelnoot bij verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg. De boom meet zo'n 8 meter in omtrek en is daarmee ook één van de dikste bomen van Nederland. Volgens kenners is de boom zo dik geworden doordat twee stammen met elkaar zijn vergroeid. De boom is ver moedelijk 180 jaar oud. De enige boom in Zeeland die Piet Mondriaan heeft nageschilderd staat op landgoed Berkenbosch. De boom wordt 'De taxus van Mondriaan' genoemd en is zo'n 240 jaar oud. Mondriaan schilderde in zijn jonge jaren veel bomen. In 1911 schilderde hij de taxus op landgoed Berkenbosch en noemde het kunstwerk 'De grijze boom'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38