DERNEMER O O Supersnel Zakelijk Internet DE WERELD VAN 14 zakelijk 'De coaches hielden mij een spiegel voor' MET EEN GOEDE COACH HOUD JE HET HOOFD KOEL ERIK DE HAAN Bel 0800-0640 of ga naar ziggo.nl/lastminutedeals thema deze week: de ondernemerscoach Jasper Helmantel, mede-eigenaar van kwekerij Cruydt-Hoeck, ontdekte dat zelfs Steve Jobs en Richard Branson zakelijk weieens tegen problemen aanliepen, die zij deels hadden overwonnen met een coach. „Dat was bemoedigend", lacht hij. In 2015 kwam Helmantel zelf in contact met meerdere coaches. Door René Bogaarts Helmantel en zijn vrouw runnen samen Cruydt- Hoeck, een kwekerij van inheemse wildeplanten- zaden. Toen zij het bedrijf tien jaar geleden overnamen, was het een gerespecteerd maar ingedut bedrijf: e-mail werd niet gebruikt en aan een website had niemand gedacht. Er kwam snel nieuw leven in, maar met de groei kwamen de problemen, want geen van beiden bleek genoeg kennis te hebben op het gebied van bedrijfsvoering. Delegeren kun je leren „Ik kon bijvoorbeeld niet delegeren. Op zaterdagavonden deed ik het werk van medewerkers die daarvoor werden betaald", vertelt Helmantel. „Verder wist ik precies waar ik naartoe wilde met het bedrijf, maar lukte het me niet om dit goed aan mijn medewerkers uit te leggen. En als iemand niet goed functioneerde, durfde ik er niets van te zeggen. De bedrijvencoaches hebben me daarbij echt geholpen." Cruydt- Hoeck - met 15 medewerkers en 25 tijdens de zomermaanden - heeft een omzet van ruim negen ton. Volgens Helmantel is het bedrijf intussen zeer winstgevend. „Het werk van de coaches bestond uit inventariseren, het begeleiden van de noodzakelijke reorganisatie en een tijdlang de vinger aan de pols houden. „Nu snap ik hoe het werkt. Voorlopig denk ik geen intensieve hulp meer nodig te hebben. Wel blijf ik me oriënteren, want met ondernemen is elke stap een nieuwe uitdaging." Investering in jezelf De exacte kosten van de coaches kent Helmantel niet uit zijn hoofd. „Maar het bedrag ligt tussen de 10.000 en 20.000 euro", vertelt hij. „Misschien is het maar goed dat ik die kosten van tevoren niet helemaal had voor zien. Het is lastig om te bepalen wat het mij en het bedrijf heeft opgeleverd. Ondernemerschap moet vooral in je ziten. Maar de coaches hebben mij wel een duwtje in de rug gegeven en een spiegel voorgehouden." Wat steekje hiervan op? - Een coach kijkt met heel andere ogen naar jouw bedrijf. - Door de ervaring die een coach heeft opgedaan bij andere bedrijven kan hij of zij processen versnellen. Inlevingsvermogen HOOGLERAAR COACHING VU AMSTERDAM Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl ©N Kwekerij weer op orde dankzij hulp coaches Jasper Helmantel is samen met zijn vrouw eigenaar van Cruydt-Hoeck, een kwekerij van inheemse wildeplantenzaden. Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Waarom biedt executive coaching bij uitstek hulp aan ondernemers? Over leiderschap in algemene termen weten we nog weinig. Met name omdat het zo'n universele en menselijke taak is waaraan we allemaal meedoen. Of we ook echt 'de baas' zijn of niet. Het is daardoor moeilijk om leiderschap, waarvan we doordrenkt zijn, goed te zien. Maar juist omdat leidinggeven zo algemeen-menselijk en persoonlijk is, kan coaching waardevol zijn. Goed leiderschap betekent het beste uit je mensen weten te halen. En dus: begrip hebben voor wat er leeft, relaties verdiepen en inzien hoe jouw leiderschap wordt ontvangen op de werkvloer. Geen gemakkelijke taken, want veel inlevingsvermogen is nodig. Een coach kan daarbij helpen. Waar coaching vooral bij helpt is de 'ontsporing' van leiders: te veel druk op de ketel, hoge ver wachtingen, zelfoverschatting - leidend tot isolatie en het letterlijk doorslaan van je succes en persoonlijkheid. Een coach die zich goed in jou verdiept en je echt durft aan te spreken, maakt het verschil tussen een jammerlijke, corrupte ondergang, en voldoende zelfinzicht en nederigheid om te leren van de crisis. Zakelijke Last Minute Deals Kijk voor de voorwaarden op ziggo.nl/zakelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18