Topman Samsung hoort 12 jaar cel tegen zich eisen 'Pilootloos vliegen kan miljarden besparen' 17 met f ipronilverspreider Chickf riend De Zuid-Koreaanse topman (49) wordt onder meer beschuldigd van omkoping, verduistering en be trokkenheid bij het corruptie schandaal rondom de afgezette pre sidente Park Geun-hye. Lee zou 35 miljoen euro hebben gestort in twee fondsen van de pre sident en daarnaast de dochter van haar vertrouwelinge hebben ge sponsord met een paard van 8 ton. In ruil daarvoor moest een pen sioenfonds van de overheid de fusie van twee bedrijfsonderdelen van Samsung steunen. Lee zou die steun hard nodig hebben omdat de activistische be legger Paul Singer van hedgefonds Elliott - een bekende van Akzo- Nobel - een stokje wilde steken voor die fusie. Met de samenvoe ging van de twee onderdelen zou Lee zijn macht juist vergroten. De topman zit sinds februari vast. Hij ontkent in alle toonaarden dat er sprake is geweest van omkoping. Ook Samsung blijft bij het bericht dat de beschuldigingen niet klop pen. Sinds 2014 is Lee de feitelijke lei der van het Zuid-Koreaanse fami liebedrijf Samsung, nadat zijn va der een stap opzij deed na een hart aanval. Zijn familie is de rijkste fa milie van Zuid-Korea en Lee geldt als de kroonprins. Diverse Zuid-Koreaanse bedrij ven waarschuwden dat de opslui ting van Lee de economie van het land zal schaden. Samsung en ge lieerde bedrijven zijn goed voor on geveer een derde van de totale waarde van de Zuid-Koreaanse beurs. Ondanks de afwezigheid van Lee gaat het toch bijzonder goed met Samsung. De cijfers van het tweede kwartaal lieten een flinke winst zien voor het technologiebedrijf. Samsung draaide voor het eerst meer kwartaalwinst dan de grote concurrent Apple. De rechtbank doet eind augustus uitspraak. als de ongeveer 180 bedrijven die in de administratie van Chick- friend stonden en de veertien kippenhouders die zich al eerder uit eigen beweging hadden ge meld. Eieren, kippen en mest mo gen de verdachte boerderijen niet af, de eieren worden nog onder- wordt overigens wel in Azië en Afrika verkocht. Het Wageningse onderzoeksin stituut voor voedselveiligheid Ri- kilt pleit voor onderzoek naar de omstreden insecticide in meer voedingsmiddelen. „Tot nu had den we nooit getest of fipronil in eieren, vlees of zuivel zit", zegt manager Leen van Ginkel. „Als je ergens niet naar zoekt, zul je het ook nooit vinden." De levensmiddelenbedrijven stellen dat voedingsmiddelen met fipronileieren veilig zijn om te eten. Als het al in bijvoorbeeld cake, mayonaise of ijs zit, zijn de concentraties dusdanig laag dat ze geen gevaar voor de gezondheid vormen, zegt Marian Geluk, di recteur van de Federatie Neder landse Levensmiddelenindustrie (FNLI). Volgens haar hoeven vooralsnog geen etenswaren uit de schappen gehaald te worden. Vorige week donderdag be weerden de supermarkten dat er geen enkel fipronilei meer in hun schappen lag. Op die garantie moesten ze al snel terugkomen: zaterdag volgde een nieuwe te- rugroepactie.Gisteren werd be kend dat zich sinds zaterdag avond opnieuw elf Nederlandse eierboeren hebben gemeld die bloedluis in hun stallen hebben laten bestrijden door Chick- friend. Waar hun mogelijk mil joenen met fipronil besmette ei eren zijn gebleven, is nog niet be kend. De NVWA heeft alle be drijven meteen geblokkeerd - net Hoge boete Hoeveel eieren van besmette be drijven zijn nog altijd onder de radar? Eric Hubers, voorzitter van de vakgroep Pluimveehouderij van LTO weet het ook niet. „Ik heb ze ook niet allemaal aan een touwtje. Maar veel zullen het er niet zijn. Wie alsnog tegen de lamp loopt, kan een hoge boete tegemoet zien." Het gifschandaal breidt zich ook uit over de grens. België on derzoekt 57 pluimveebedrijven op besmetting met het schade lijke bestrijdingsmiddel fipronil. Een deel van die bedrijven heeft zaken gedaan met het Neder landse Chickfriend. Ook in Duitsland zijn eierbedrijven ge blokkeerd die zaken hebben ge daan met Chickfriend. Daarnaast zijn twee Belgische bedrijven in beeld die fipronil hebben gekocht bij Poultry Vision in Weelde. Bij dat bedrijf, net over de grens bij Baarle-Nassau, is vorige week 6.000 liter fipronil aangetroffen. Hubers van LTO vraagt zich af waar dat spul nog meer terecht is gekomen. „Het was gemaakt in Roemenië. Waarom zou het al leen bij pluimveehouders in Ne derland zijn gebruikt?" De Europese Unie heeft ook de voedselveiligheidswaakhonden in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Zweden en Zwitser land gewaarschuwd dat er moge lijk gifeieren het land binnen zijn gekomen. Volgens de Zwitserse bank UBS zouden vliegtuigen die volledig door een automatische piloot wor den bestuurd niet alleen goedkoper, maar ook veiliger zijn. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times op basis van een rap port van de Zwitsers. UBS spreekt over een uiteindelijke besparing van circa 35 miljard dollar (ruim 29 miljard euro) per jaar. Naast de la gere personeelskosten zal ook de re kening voor verzekeringspremies en brandstof lager uitvallen. Vliegtuigmaker Boeing gaf on langs al aan dat de basis voor derge lijke technologie aanwezig is. Nu al kunnen vliegtuigen automatisch landen en opstijgen en ook andere functies worden al door computers uitgevoerd. Volgens UBS zou een vliegtuig met één piloot aan boord en een pi loot op afstand op de grond een i UBS spreekt over een uiteindelijke besparing van 35 miljard dollar per jaar goede eerste stap zijn, maar ruim de helft van de passagiers zou het nog niet zien zitten om in een piloot loos vliegtuig aan boord te stappen. Wel verwachten onderzoekers dat 'na verloop van tijd' steeds meer mensen gewend zullen raken aan het idee van een vliegtuig met min der of helemaal geen piloten aan boord. dinsdag 8 augustus 2017 GO Tegen de hoogste baas van elek tronicaconcern Samsung, top man Jay Lee, is twaalf jaar cel geëist vanwege zijn rol in een grote fraudezaak. ANP Zuid-Korea Dieren z,jn geen wegwerp artikelen Dieren hebben een eigen 1 waarde Stop onnodige vergassing Stop onnodige vergassing Dierenactivisten protesteerden gisteren bij een bedrijf waar kippen worden geruimd, foto's eric brinkhorst/ anp Luchtvaartmaatschappijen kun nen miljarden besparen door in te zetten op technologie waarbij vliegtuigen uiteindelijk zonder piloot de lucht in kunnen. ANP Zwitserland Lee ontkent dat er sprake was van omkoping, foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17