'Frustratie Del Ponte over Syrië is billijk' II u 15 'Burgemeestersbenoeming Arnhem is open en eerlijk verlopen' €369 Thierry Baudet ziet in vrijwel elke politieke benoeming bewijs voor het 'partijkartel'. Heeft hij gelijk en spelen politici elkaar baantjes toe? Deborah Jongejan Den Haag Dat oud-PvdA-Kamerlid Ahmed Marcouch burge meester van Arnhem wordt op t september, is vol gens Thierry Baudet een typisch gevalletje van 'partijkartel'. De leider van Forum voor Democra tie noemt het een groot probleem dat een kleine groep bestuurders van gevestigde politieke par tijen ronddraait in de bestuurlijke baantjescarrou sel. „Ik weet precies hoe dat gaat", zei Baudet bij PowNed. „D66 en CDA maken een dealtje. Jullie krijgen Arnhem, dan krijgen wij Amersfoort." Op het eerste gezicht zit daar wel wat in. Op po litieke posten duiken steeds weer dezelfde namen op van bestuurders. Vaak zijn het hoogopgeleide, blanke mannen en ze zijn doorgaans lid van CDA (33 procent van de burgemeesters), WD (28 pro cent) of PvdA (23 procent). Geoliede baantjesmachine Toch is het heel logisch, stelt politicoloog André Krouwel van de VU in Amsterdam. „Als je een goede burgemeester zoekt, kijk je naar bestuurders die ervaring hebben. En zo'n vier partijen leveren al bijna een eeuw lang bestuurders af die iets kun nen. Zo werkt het ook in andere sectoren. Via hun netwerk komen mensen aan een baan. Daar zit niet een grote samenzwering achter." De voormalige hoofdaanklager van het Joegoslavië-tribunaal denkt dat er niemand vervolgd gaat worden voor de gruwelen in Syrië zolang met name Rusland de oprichting van een tribunaal voor oorlogsmisdaden blokkeert. Hans Wurzer, expert voor de re gio aan het Clingendael Instituut, begrijpt de frustratie van Del Ponte. „Er wordt nu zes jaar oorlog op een enorme schaal gevoerd. Er zijn 400.000 geschatte doden. Het lijkt inderdaad of de internatio nale gemeenschap nooit leert. Alsof we een cynische stap terug aan het zetten zijn." „Daar gaat ze te kort door de bocht, denk ik. Dit is iedereen over één kam scheren. Er zijn zeker de len van de oppositie geïslamiseerd en geradicaliseerd, maar er zijn ook nog vrije Syrische legereen heden die in de revolutie geloven als zes jaar geleden. In het zuiden heb je tribale groepen die wel nog geloven in de revolutie en presi dent Assad weg willen hebben." „Jawel, er is bijvoorbeeld de data bank die door het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt opgezet via het Hoge Commissariaat voor de Mensen rechten van de VN. Daar worden alle oorlogsmisdaden geclassifi ceerd en gedocumenteerd. Hoe wel er misschien geen gerechtig heid komt, is voor de geschiedenis wel duidelijk wat er is gebeurd. Net zoals in Cambodja en Rwanda zullen die gegevens ooit nog een rol kunnen spelen." Vanaf Mooiste wijnstreken van Noord-ltalië a'| pharosreizen gen, maar heeft een lokale voordracht nog nooit geblokkeerd, leert navraag. In gemeenteraden zijn bovendien steeds meer lokale partijen vertegen woordigd die niets van doen hebben met het Bin nenhof: 35 procent is lid van een lokale partij. Partijkleur „Ik hoef landelijke partijen niet te verdedigen, maar ik ben ervan overtuigd dat het hele proces in Arnhem open en eerlijk is verlopen", zegt raadslid Manders. „Wij konden alle sollicitatiebrieven le zen en adviezen van de commissaris van de Ko ning naast ons neerleggen. Partijkleur heeft geen enkele invloed gehad. Anders was het toch nooit een PvdA'er geworden? We hebben heel serieus een partijloze kandidaat overwogen. Maar meneer Marcouch paste gewoon het beste in het profiel, als een verbinder die weet wat in de wijken leeft." Zelfs partijlozen kunnen tegenwoordig burge meester worden. Zoals Annemarie Penn, hoogste burger in Maastricht. „Vaak doen bestuurders rele vante ervaring op bij een politieke partij, maar het kan ook anders. Burgemeester Penn was jarenlang officier van justitie en kwam zo veel met de poli tiek in aanraking", zegt CDA'er Vivianne Heijnen, voorzitter van de vertrouwenscommissie die Penn twee jaar geleden voordroeg. Rest de vraag: is het eigenlijk een probleem dat zoveel bestuurders van een gevestigde partij zijn? Er zit een gevaarlijke kant aan. Als steeds dezelfde soort mensen de lakens uitdeelt, kunnen ze blind worden voor de zorgen van degenen buiten hun kringetje. Toch is driekwart van de Nederlanders al jaren tevreden over het gemeentebestuur, blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbu reau. De burgemeesters Eberhard van der Laan en Ahmed Aboutaleb zijn populair en - toevallig - al jaren lid van de PvdA. Partijen proberen wel invloed uit te oefenen op de burgemeestersposten. Kamerleden houden in de gaten waar vacatures vrijkomen en tippen partij genoten. Ook de commissaris van de Koning heeft een dikke vinger in de pap: die maakt een selectie van de kandidaten. Maar een geoliede baantjesma chine waarin partijen met handjeklap het pluche verdelen, is er niet. „Of Baudet weet niet hoe bur gemeestersbenoemingen werken of hij gebruikt dit voor zijn eigen campagne", zegt Lea Manders van de lokale partij Arnhem Centraal, die in de vertrouwenscommissie zat die Marcouch koos. Gemeenteraden beslissen sinds 2001 zelf wie hun burgemeester wordt. De minister van Binnen landse Zaken moet de benoeming bekrachti- Meneer Marcouch paste gewoon het beste in het profiel Exclusieve Lezersreis 8- of 10-daagse rondreis, Italië Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc t) reiskatern.nl dinsdag 8 augustus 2017 PC Het partijkartel bestaat niet Ze heeft de handdoek gegooid. Carla Del Ponte stapt uit de VN-commissie die oorlogsmis daden in Syrië moet onderzoe ken. Bob van Huet Rotterdam Ook schetst Del Ponte een dra matisch beeld van wat er van de oppositie is geworden. Ter roristen en extremisten, zegt ze. Carla Del Ponte stapt uit de commissie die oorlogsmisda den in Syrië onderzoekt, fotoafp Geen sprankje hoop? Je begint in de heuvels van Piemonte, de streek van de meest prestigieuze Italiaanse wijnen, zoals de Barolo. Je vindt hier ook prachtige middeleeuwse plaatsjes zoals bijvoorbeeld Alba. Daarna rijd je naar Toscane, waar je logeert tussen Florence en Arezzo. Maak je een autoritje door de Chianti-wijngaarden? Je sluit deze reis af in de streek van de prosecco, bij Venetië. Met als digestief een glaasje Grappa in Bassano (del Grappa)? En breng ook zeker een bezoek aan prachtstad Venetië! Inbegrepen Agriturismo San Bovo*, Piemonte 2 of 3x overnachting met ontbijtbuffet lxdriegangenkeuzediner lx wijnproeverij en driegangenlunch op landgoed Marrone Deze rondreis brengt je naar drie van de smakelijkste regio's van Italië: Piemonte, Toscane en Veneto! Fattoria degli Usignoli*, Toscane 3x overnachting met ontbijtbuffet 3xdriegangenkeuzediner Villa Gasparini*, Veneto 2 of 3x overnachting met ontbijtbuffet lx proeverij lokale producten (incl. 2 soorten wijn) bij Villa Gasparini (of gelijkwaardig) Data 2017 8 dagen 10 dagen 20/08-09/09 €439 €529 10/09-23/09 €389 €479 24/09-22/10 €369 €449 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20,-), kosten Calamiteitenfonds 2,50) en toeristenbelasting (lokaal tarief). Wijzigingen en drukfouten voorbehouden. Meer informatie: Ga voor Mooiste wijnstreken van Noord-ltalië naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl742 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18298. —Lea Manders, raadslid Thierry Baudet (I) en Ahmed Marcouch. FOTO'S BART MAAT/ANP Vertrek: 20 augustus t/m 22 oktober 2017 3 prachtige wijngebieden 2 wijnproeverijen inbegrepen verblijf in charmante hotels 2018isalboekbaar!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15