Premier van België is fratsen prins beu Hier loop je warm voor! hollands nieuwe. EUWS 11 Dat een goede plek voor kinderen belangrijk is, bewijst het verhaal van een groep 3-leerling. Een juf beklaagde zich erover dat het jon getje tijdens de les steeds ging staan. Totdat hij een passend stoel tje en tafeltje kreeg. Ergonomisch adviseur Renate de Bruin kreeg het verzoek een statafel voor het jongetje te regelen. „Ik zei dat ik dat best wilde doen, maar dat ik ook eens wilde meten welke maat stoel en tafel hij nodig had." Het jongetje zat aan 'geel' meubi lair; een tafel en stoel voor kinderen in groep 3, het eerste setje met lades waar de leerlingen hun etuis en werkboeken in kunnen leggen. Maar eigenlijk had hij paars meubi lair nodig, een set voor kleuters zonder lades. „Ik vroeg aan de juf of ik ook zo'n setje naast zijn statafel mocht zetten. Dat was goed." Een paar weken later klopte de juf weer bij haar aan. „Ze zei: nou heeft hij een statafel, gaat hij de hele tijd zit ten." Op de school van haar dochters meet De Bruin, tevens praktijkdo cent aan de TU Delft, elk jaar twee keer alle onderbenen om de leerlin gen aan goed meubilair te zetten. Het resultaat is zichtbaar: de kinde ren zitten veel rustiger in de klas. „Ze wiebelen simpelweg meer als dat niet het geval is. Gaan staan, in hun stoel hangen, veranderen steeds van houding. Op zich is dat goed, omdat ze dan bewegen, maar dat moet niet zijn omdat ze een slechte basiswerkplek hebben." Onderbeenmeter Met een meetlat 'Peter de Onder beenmeter' kunnen scholen precies zien op welke stoel de kinderen ho ren. Houdingexperts zien echter dat veel leraren die meetlatten niet gebruiken. Formeel moeten ze twee keer per jaar controleren of het meubilair nog bij de leerling past, maar ook dat gebeurt slechts mondjesmaat. „Kinderen zitten bijna nergens goed. Het is heel tijd rovend om die kinderen op te me ten", weet De Bruin. „En dan is er nog de logistiek. Scholen hebben geen voorraden van verschillende maten meubilair staan." Terwijl in het bedrijfsleven overal verstelbare stoelen en bu reaus staan, zitten scholieren op standaard setjes. Die voldoen aan alle normen, maar worden vaak verkeerd gebruikt. „Dat is heel jam mer, want er wordt veel geld in meubilair geïnvesteerd. Het begint ermee dat leraren weten hoe ze de kinderen op een goede manier kun nen laten zitten", zegt Margo van Hartingsveldt, lector ergotherapie aan de Hogeschool van Amsterdam. Nu krijgen pabo-studenten nauwe lijks les over zithoudingen. Er loopt een onderzoek naar het Scholen hebben geen voorraden van verschillende maten meubilair staan gebruik van tafels waar kinderen staand aan kunnen werken. Een klas van een Leidse basisschool test zit- en statafels. Want naast rechtop zitten, is voldoende beweging be langrijkvoor een kinderrug, stellen de experts. Zeker nu kinderen thuis ook minder buitenspelen en meer zitten. Van Hartingsveldt: „Als je weet wat rugklachten de maat schappij kosten naarmate mensen ouder worden, moeten we juist die jonge kinderen goed laten zitten en bewegen." Om kinderen in een betere hou ding te dwingen, biedt fabrikant Presikhaaf Schoolmeubelen voe tenbankjes aan. Alle tafels en stoe len zijn even hoog. Leraren hoeven alleen de voetenbankjes goed in te stellen. „Ze werken steeds meer op verschillende plekken in de school, bijvoorbeeld op de gang of in de aula. Dat maakt deze problematiek lastig", verklaart directeur Wim de Goei. Een voetenbankje kunnen de leerlingen eenvoudig meenemen, waardoor ze altijd op de juiste meu bels zitten. Op veel basisscholen staan echter stoeltjes en tafeltjes die al tientallen jaren oud zijn. Het meubilair is vaak het sluitstuk van de begroting, om dat de scholen moeite hebben de fi nanciën rond te krijgen. De PO-Raad vindt het goed dat dit thema op school wordt besproken, maar wijst op de kosten. „Scholen komen nu al jaarlijks 375 miljoen euro tekort op de materiële zaken. Als we in schoolmeubilair investe ren, stijgt dit tekort en gaat dat ten koste van andere onderwijszaken", zegt woordvoerder Ad Veen. hollandsnieuwe.nl/pzc Mogelijk wordt een deel van zijn toelage voor dit jaar ingetrokken. Aanleiding is een foto van Lau rent in militair uniform tijdens de viering van het 90-jarige jubi leum van het Chinese volksleger op de ambassade in Brussel. Het volksleger heeft een be roerde reputatie op het gebied van mensen rechten. Het 53-jarige zwarte schaap van de koninklijke familie zette de foto zelf op Twitter. Een woord voerder van de premier zei gisteren tegen de Belgische media dat de regering niet op de hoogte was van Laurents aanwe zigheid op de plechtigheid. Ook als hij persoonlijk is uitgenodigd, moet hij toestemming vragen aan de regering. Premier Michel heeft overleg gehad met koning Filip over de mogelijke sancties voor diens broer. Prins Laurent zelf zegt dat hij persoonlijk door de Chinezen was uitgenodigd en dat verder niemand zich daar mee heeft te bemoeien. Het is niet de eerste keer dat Laurent zich niets van die regel aantrekt of het paleis niet op de hoogte stelt van zijn plannen. In januari had hij ongevraagd een onderhoud met de premier van Sri Lanka. Een week later riep een getergde Michel hem bij zich, na dat de prins tegen een journalist tekeer was gegaan na een vraag over een van zijn projecten. „Be gin daar niet over, want dan ga ik echt boos worden", brieste Laurent tegen de journa- list. „Ze zeggen de hele tijd dat ik niet werk en dat mijn stichting niet deugt. Het hangt mij al jaren de keel uit. Ik heb in mijn le ven meer aan de staat betaald dan de staat aan mij." Ook riep hij dat de politiek én zijn familie hem met rust moeten laten. De premier noemde het gedrag ongepast. Prins Laurent heeft al zijn hele leven ruzie met pers, politiek en familie. Jaarlijks krijgt hij 87.000 euro salaris en 220.000 euro voor uitgaven voor zijn publieke op treden. iPhone SE TOTAAL P/MND dinsdag 8 augustus 2017 PC Juf, mag ik een statafeltje? In veel basisscholen zijn de tafeltjes te hoog. Dat kan leiden tot ernstige rugklachten, fotohh Meesters en juffen moeten de lengte van de onderbenen van hun leerlingen regelmatig op meten. Zo wordt voorkomen dat kinderen aan een te hoge tafel moeten zitten. Ellen van Gaaien Amsterdam/Delft —Renate de Bruin (adviseur) Let op! Geld lenen kost geld Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 216 0 216 9 24 mnd 0% vast Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 31 augustus 2017. De Belgische premier Charles Michel wil dat prins Laurent, de broer van koning Filip, eens flink wordt gestraft voor wan gedrag. ANP Brussel Supersnel 4G internet Extra grote bundels Gebruik nu in de hele EU 1000 MB/MIN/SMS BUNDELVERDUBBELAAR: 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 2,- extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11