1 10 Kenia weer bang voor bloedige onlusten De vrees voor geweld tijdens de verkiezingen van vandaag in Kenia neemt toe, zeker sinds de moord op een prominent lid van de kiescommissie. Hoe kan de Keniaanse politie alle kiezers beschermen? PC 'j "k heb mijn vrouw en kinderen al naar mijn dorp op het platte land gestuurd waar het veiliger is wanneer er geweld uitbreekt", zegt Solemon Omondi (35), leunend op zijn steekkar waarmee hij bagage naar klaarstaande passagiersbussen rijdt. Aan de andere kant van de rotonde, in het chaotische centrum van de hoofdstad Nairobi, passeert een pick-up met beukende muziek. Achter op de wagen staat een lokale politicus, die T-shirts naar omstan ders gooit die er gretig op afstuiven. Kenia stevent af op een nek-aan- nek-race tussen zittend president Uhuru Kenyatta en aartsrivaal Raila Odinga. De angst voor geweld neemt toe, zeker sinds de moord vorige week op het hoofd iet van de kies raad, die als een van de weinigen toe gang had tot wachtwoorden en com- puterservers van het digitale stern- systeem. Mensen achter zijn moord zouden mogelijk de verkiezingsuit slag willen manipuleren. „Het geeft me een angstig gevoel", zegt ook Omondi. Volgens politiek analist Nanjala Nyabola toont deze moord aan dat het tijdperk van poli tieke moorden nog lang niet voorbij is. „En als de politie niet eens de dood van zo'n prominent lid van de kies commissie weet te voorkomen, hoe kan ze dan alle kiezers beschermen?" vraagt hij zich af. Vriendjespolitiek In tegenstelling tot omringende lan den beschikt Kenia over een mo derne grondwet, kritische media en een limiet op het aantal presidentiële ambtstermijnen. Maar het land gaat gebukt onder corruptie en vriendjes politiek en kent een politiek klimaat van 'the winner takes it all'. Dat zorgt ervoor dat de meerderheid van de burgers langs etnische lijnen stemt, in de hoop dat bij een overwinning van hun tribale leider ze van staats middelen kunnen profiteren. In dit politieke landschap bestaat het grote risico dat de verliezer van de verkiezingen de uitslag verwerpt en kiezers hun onvrede zullen bot vieren op de stam van de opponent. Aanhangers van oppositieleider Odinga - afkomstig van de Luo be volkingsgroep - hebben sowieso al het gevoel dat bij twee vorige presi dentsverkiezingen de winst via ver kiezingsfraude van hen is gestolen. Dat leidde in 2007 tot weken van ge weld, waarbij zeker 1.300 mensen omkwamen. Jongeren hebben steeds minder vertrouwen in de politiek. 80 procent van de 46 miljoen inwoners is jonger dan 35 jaar en velen zijn werkloos. „Ik heb een universitair diploma in de iet, maar kom nergens aan de bak", vertelt Ifrahim Odhiambo (26), zit tend voor zijn golfplaten huisje in sloppenwijk Kibera. Hij denkt niet te worden uitgenodigd, omdat ze aan zijn achternaam zien dat hij Luo is en geen Kikuyu, de grootste stam van Kenia, waartoe de president behoort. „Ik stem op Odinga, want hij zal een einde maken aan het monopolie van de Kenyatta-familie", stelt de ict'er. De familie van de zittende pre sident - tevens zoon van de eerste president van Kenia - is de rijkste en machtigste familie van Kenia dankzij hun politieke invloed en grote hoe veelheid bedrijven en land. De jonge Odhiambo geeft echter toe dat de 72-jarige oppositiekandi daat Odinga eigenlijk te oud is. „Een jonger persoon zou beter zijn, maar voor een verkiezingscampagne in Kenia heb je veel geld nodig, want stemmen koop je dikwijls." Varkens Grote uitzondering op deze regel is de 33-jarige Boniface Mwangi, die van eenvoudige komaf is. Hij heeft zijn campagnebudget via crowdfun- ding bij elkaar gesprokkeld. Als men senrechtenactivist vocht hij jaren lang tegen corruptie en tribalisme. Hij organiseerde mediagenieke demonstraties, waarbij hij met var kens naar het parlement trok om te protesteren tegen een salarisverho ging die parlementsleden zichzelf hadden toegekend. „Hij is één van ons", stelt Omondi, wijzend naar een verkiezingsbanner met foto's van de activist die hardhandig door politie wordt gearresteerd. „Anders dan veel politici, kent hij het echte leven", ge looft de Keniaan, die weet dat Mwangi als jongetje op straat leefde. De vraag is echter of de activist het verschil kan maken. Bij winst zal hij slechts één van de 349 parlementsle den zijn. Maar Omondi is hoopvol. „Hij zal het begin zijn van een grote verandering." dinsdag 8 augustus 2017 MA De verkiezingen in Kenia zijn spannend. De aanhang van presi dent Uhuru Kenyatta kleurt het straatbeeld (rechtsboven), terwijl ook de fans van diens tegenstrever Raila Odinga zich laten zich gelden (rechsonder). Solemon Omondi (linksonder, met pet) vreest een geweld dadige afloop. FOTO JEROEN VAN LOON AP Met angst naar de stembus Andrea Dijkstra Nairobi —Nanjala Nyabola (politiek analist) AGENTl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10