IV yi O 03 mm ers 9 Wat eet deze generatie? Omgekeerde ananaseake Illl >T aan meer experimenteergedrag. Met je eigen partner, maar ook met anderen, zonder het risico op een zwangerschap", verklaart Liekens. „Een vrouw kon gaan genieten." De nieuwe vorm van anticonceptie nam een enorme vlucht. Ook al verbiedt de paus de pil in 1968, toch slikken in 1977 meer dan een miljoen Neder landse vrouwen het pilletje. Veel mannen zijn volgens Lie kens ook blij dat de negativiteit rond seks voor een deel ver dween. „Het was bijna alsof je je aan seks kon branden, vanwege het risico op zwangerschap. Mensen waren compleet geïn doctrineerd met de reflex van angst, dankzij de pil is dat deels weggegaan." D'Ancona nuanceert: „Tuurlijk was er een heleboel angst rond het geneuk van mensen. Dat is zeker zo. Maar de seksuele revo lutie wordt wel erg uitvergroot." Fabels Maar met het risico om zwanger te worden, verdwijnt voor de vrouw ook een reden om géén seks te hebben, verklaart Beze- mer. „Mannen zeiden: geen flau wekul, je kunt toch niet zwanger worden. Dat was een schermut seling van de nieuwe vrijheid die is ontstaan." Volgens Liekens wordt seks iets heel anders, doordat dankzij de pil 'het lijntje tussen zwan gerschap en seks is losgekoppeld'. „Vrouwen gingen volgens som mige mannen zó te keer en werden zó losbandig dat er heel veel mensen zijn die denken dat de pil door de duivel is gebrouwen en bedacht." Dat over de pil in veel lan den nog steeds 'vele fabels opzet telijk de wereld in worden gestuurd', weet Liekens zeker. Sinds 1999 is zij goodwill-ambassadeurvoor het Bevolkingsfonds van de Ver enigde Naties (UNFPA). In Irak - waar ze pas was - wordt volgens haar bijvoorbeeld gezegd dat 'de westerse wereld' er zo voor zorgt dat vrouwen daar onvruchtbaar raken. Wil je de wereldproble- Hieraan, dames en heren, gaat de mensheid te gronde matiek oplossen, dan is anticon ceptie volgens de Vlaamse 'dé manier'. „Meisjes moeten alle ge volgen dragen van zwanger schap, stoppen met school, wor den soms door hun bloedeigen familie uitgespuwd, hebben geen huisje, worden nog afhankelijker, moeten trouwen met een man die hen nog wil, om dat ze al een kind hebben..." Be knopter: „Je hebt niets en je kunt niets." Liekens herinnert zich één van haar eer ste bezoeken als ambassadeur in de kraamkamer van een zieken huisje in Uganda. Moeders krijgen daar 'aan de ket tingband kinderen, soms elk jaar één'. Niet zwanger worden als je borstvoeding geeft, amme- hoela, natuurlijk kan dat, hè. On der het kraambed zitten twee a drie heel jonge kindjes. Tussen de weeën door hijst de moeder een van die kindjes aan een armpje omhoog om het aan de borst te leggen. Ik heb daar een kindje dood geboren zien worden. Het verdriet van een moeder is uni verseel. Of het nou je eerste of je vijfde is." Kraambed Zo kort op elkaar kinderen baren, dat kunnen de lichamen van de vrouwen volgens Liekens hele maal niet aan. „Je ziet ook de angst in de ogen van de moeders: wat als mij iets overkomt?" Vrou wen worden volgens de seksuo- loog nog steeds in een veel te korte tijd weer zwanger. De 54- jarige Liekens: „In de tijd van mijn grootouders waren er hier in de westerse wereld ook nog ontzettend veel vrouwen die in het kraambed stierven." Wat Liekens bevreemdt is dat een product dat de vrouw zoda nig geëmancipeerd en bevrijd heeft, nu door veel vrouwen wordt bekritiseerd. „Heel veel vrouwen willen van de pil af, omdat ze klagen over de veelheid chemische stoffen. Maar de hoe veelheid hormonen die in de pil zitten, is lang niet meer zo hoog als vroeger." Gebak of dessert maandag 7 augustus 2017 n i vi DU Dolle Mina's voeren actie voor opname van de pil in het ziekenfondspakket, fotoadnbeeldredactie Vernieuwing in de jaren 60: de eerste grote supermarkten komen op en die hebben direct een groter aanbod. Elleboogjes- macaroni, spaghetti, kant-en- klaar puddingpoeder. Vruchten uit blik zijn een betaalbaar alter natief en dagen uit tot variatie. En ja, naast traditionele cake wordt er ook heftig geëxperi menteerd met spacecake. 6-8 punten 6-8 plakken ananas 6-10 ontpitte kersen uit pot of blik boter om in te vetten 2 eetlepels suiker 125 gram bloem 1 theelepel bakpoeder 125 gram zachte boter 125 gram suiker 2 grote eieren (XL) 3 eetlepels melk Verwarm de oven op 200 °C voor. Vet een dichte taart vorm met een door snede van ca. 24 cm in met boter. Bestrooi de bodem met suiker en schik hierop de stukken ananas. Snijd eventueel 1 of 2 plakken doormidden om ze passend te maken. De bodem moet bedekt zijn. Leg in elk gat van een ananasplak een kers. Doe bloem en bakpoeder in een kom. Voeg suiker, boter en ei eren toe en klop met een mixer tot een glad beslag. Voeg als laatste de melk toe. Verdeel dit beslag voorzichtig over de plak ken ananas en schuif de cake in de warme oven. Bak de cake in ca. 35 minuten gaar. Laat uit dampen. Maak de randen voor zichtig los van de wand, leg een bord op de vorm en keer de cake in één keer. Lekker met slagroom, mascarpone of ijs. MORGEN De NS introduceert in 1969 Tienertour, acht dagen reizen voor 20 gulden. WOENSDAG Een kantoor of huiskamer zonder personal computer, het is nu nauwelijks nog voorstelbaar. Volg alles over de generaties op: pzc.nl/ditzijnwij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9