dit zijn wij Later 8 'Dit zijn wij' is een zomerserie over zes generaties Nederlanders. Deze week de Babyboomers: mensen geboren tussen 1945 en1955 JAN LATTEN De anticonceptiepil heeft veel betekend voor de babyboomgeneratie en de emancipatie van de vrouw. Seksuoloog Willeke Bezemen „Vrouwen kregen meer tijd om zich te scholen." Column Ik ben een babyboomer, een van de velen. Kinde ren waren toen nog niet schaars en we werden opgevoed om gehoorzaam te zijn. Ik ging eind jaren 50 vrolijk naar school. Samen spreuken de clameren als 'zeg Mies, zeem jij de ruit voor moe'. Letterbak, inktpen, vloeipapier, de avonturen van Wipneus en Pim. Een onbezorgde tijd. Ik was gek op tellen. Wat was ik trots dat ik al snel wist dat 100 en 100 optelde tot 200. Mijn vader deed er al snel een paar nullen bij. Hij vertelde mij dat Ne derland 11 miljoen inwoners had, zo'n 50 jaar eer der nog maar 5 miljoen. Bijna 60 jaar later kon ik op Radio 1 zelf live verslag doen van de 17 miljoenste. Begin jaren zestig kon je Beatle zijn of Rolling Stone. Ik 'werd' Beatle. Het ging erom dat baby boomers andere volwassenen wilden worden dan de volwassenen die er al waren. Babyboomers wer den hippie, hele politieke bewegingen kwamen eruit voort. Op de middelbare school liepen som mige klasgenoten weg met Che Guevara of Provo, ik was meer Flower Power. En dan de jaren 70, mijn studententijd in Nijmegen, Havana aan de Waal. Ik op klompen naar college mathematische r statistiek. Ik was immers al I vroeg goed in tellen. Die achtergrond bracht mij na het afstuderen bij een van de meest gerenommeerde statis tiekbureaus van de wereld: ons CBS. Ik kwam, ik zag en ik bleef. Het mooie van mijn baan is: ik zag mijn generatie voortdurend terug in trends en cijfers. De opkomst van het ongetrouwd hokken, de stijging van exen die op elkaar waren uitgekeken, kerken die leegliepen omdat steeds meer mensen het hiernamaals niet zagen zitten, en dan nu babyboomers die massaal de arbeidsmarkt verlaten. Ook ik ontkom er niet aan. Ik kom terecht in een fase van afscheid nemen. Begin dit jaar verloor ik mijn moeder, straks verlies ik mijn baan. En dan? De levensavond van ons babyboomers duurt gemiddeld vijfjaar langer dan die van onze opa's en oma's. Velen van ons hebben daarmee een zil veren levensfase te verwachten die langer duurt dan de groene jeugdfase. Dat heeft een heel groot voordeel: je kunt je als aankomend senior opnieuw afvragen: wat ga ik later worden? Helemaal uitge stippeld is mijn leven gelukkig nog niet. Wat ga ik later worden? pit d De 17-jarige student medicijnen Willeke Bezemer zit begin ja ren zestig in de colle gebanken als haar hoogleraar fysiologie vlak na de introductie van de pil in Neder land in 1962 een heel klein pilletje tussen duim en wijsvinger neemt. Hij spreekt de memorabele woor den: „Hieraan, dames en heren, gaat de mensheid te gronde." Haar professor verafschuwt de anticon ceptiepil. „Ik was zeventien en he lemaal nog niet toe aan seksueel contact. Maar ik vond het wel heel raar dat die hoogleraar dat zo zei. Het is me altijd bij gebleven. De pil werd geassocieerd met bande loosheid." Willeke Bezemer verandert van studie en wordt seksuoloog. Ze leert dat wetenschappers in 1919 ontdekken dat zwangerschapshor monen konijnen tijdelijk on vruchtbaar maken. In 1950 geeft de Amerikaanse feministe Marga ret Sanger al haar bezit aan de bio loog Gregory Pincus, omdat de ontwikkeling van een anticoncep tiemiddel voor vrouwen niet snel genoeg gaat. Zes jaar later ontdekt Pincus dat een combinatie van hormonen (oestrogenen en proge steron) de ovulatie remt. Dat leidt tot de ontwikkeling van de eerste anti-babypil. Volgens Bezemer heeft de pil 'echt waanzinnig veel betekend voor de babyboomgeneratie en de emancipatie van de vrouw'. „Ou ders van babyboomers zaten nog helemaal vast in het tradi tionele rolpatroon. Met een condoom of bij voor-het zingen-de-kerk-uit, ben je afhankelijk van je partner. De pil bracht betrouwbare anticon ceptie voor de vrouw zélf." Het gevoel 'baas in eigen buik' te zijn is volgens Bezemer 'heel belangrijk'. „Vrouwen beginnen minder snel aan het moederschap en kunnen zich daardoor beter scho len." De nu 79-jarige oud-minister van Volksgezondheid Hedy d'An- cona zag eind jaren vijftig veel vrouwen stoppen met studeren als ze zwanger werden. „De alge mene opvatting was dat je thuis bij de kinderen moest blijven", al dus de ex-hoofdredacteur van vrouwenblad Opzij. „De pil was een ontzettende bevrijding." Experimenteergedrag Het condoom en het pessarium, een ringvormig voorwerp dat in de schede wordt gebracht als voorbehoedsmiddel, bestonden al. Maar handzaam was dat pessa rium niet. D'Ancona: „Naast het pessarium had je een tube zaad dodende pasta nodig en een hele grote rubberen zak. Daar moest je lauw water en azijn in doen als je het pessarium er weer uithaalde. Dat past echt niet in je tasje als je een avondje gaat stappen." De Vlaamse seksuoloog Goedele Liekens - die in 1986 bekend werd als Miss België en later doorbrak met taboedoorbrekende televisie programma's over seks - bena drukt dat de pil vooral voor vrou wen seks een stuk aantrekkelijker heeft gemaakt. „Doordat vrouwen niet continue hoefden te denken: oeioeioei straks ben ik weer zwan ger, opende 'de pil' de deur naar vrouwelijk seksueel genot. Dus wat dat betreft: Dankuwel, pil." Liekens vervolgt fel: „Je houdt het niet voor mogelijk hoe anders het leven zou zijn zonder pil." Dankzij de pil staat in de loop van de jaren zestig niets een gro tere seksuele vrijheid in de weg. De flower power-tijd breekt aan. „De pil heeft zeker bijgedragen maandag 7 augustus 2017 r Zes generaties, zes columnisten. Vandaag Jan Latten (geboren in 1952). Ik deinde mee op de golven van de tijdgeest. T> ZIJN I 0 W IJ Deze serie verhalen over ge neraties - plus extra materiaal - zijn gebundeld in een boek! Bestel het Grote Generatie- boek op pzc.nl/wij, voor 17,50 euro. Gebruik kortingscode DZWB17 voor gratis verzen ding. Pil maakte vrouwen baas in eigen buik Marcia Nieuwenhuis Leuven/Rotterdam A UNFPA-me- dewerkers geven uitleg over de pil in Burkina Faso.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8