tt II Modderspelletjes vermaken publiek Dag van 't Ouweland ILEN 21 MOSSELFANDAG YERSEKE Mossels duur? De Vlaamse Peggy Denorme weet nu waarom. Met haar man en kinderen was ze zaterdag aanwezig op de eerste mossel fandag in Yerseke. Met ruim achthonderd belangstellenden voor herhaling vatbaar. ^*3, -mg Eind van de ochtend komt de regen met bak ken uit de lucht. Het weerhoudt de mossel liefhebbers niet van een vaartochtje naar de mosselpercelen op de Oosterschelde. Doorweekt komen ze een uur later van het dek af Op naar de volgende demon stratie: de mosselveiling. Daar ver telt Sebastiaan van der Jagt over het proces van boot tot bord. Ging het selecteren van de mossels vroeger met de hand, tegenwoordig neemt een machine het werk uit handen. Een sensor telt de mossels, een camera bepaalt het formaat en de machine zorgt dat de schelpen in de juiste bakjes terechtkomen. Bas Zegers uit het Brabantse Haaren staat er met zijn neus bovenop. Hij vindt het selectieproces reuze inte ressant. „Nu zie je wat er allemaal aan vooraf gaat voordat de mosse len op je bord belanden. Het is nog altijd een behoorlijk bewerkelijk proces." Bas heeft genoten van de uitleg. Maar nog meer van de rond vaart op een mosselkotter. „Nooit geweten dat die mosselpercelen in ondiep water liggen. Het is hooguit anderhalve meter." De Vlaamse Peggy Denorme had vooraf niet verwacht dat er nog zo veel handwerk bij komt kijken. „Het procédé is erg mooi om te zien. Een echt ambacht. Dat zie ik graag. Leuk om dat eens van dicht bij mee te maken. Dan ga je de mosselen pas echt waarderen. In het seizoen eten wij ze graag. Vooral mijn man is een groot fan." Nu zie je wat eraan vooraf gaat voordat de mosselen op je bord liggen lands Mosselbureau, dat de organi satie in handen heeft, is tevreden over het verloop van de dag. „De betrokkenheid van de mensen is erg hoog. Zowel in Nederland als in Vlaanderen. Zeker een derde van de bezoekers komt uit België." Naast een rondleiding op de mosselveiling en een rondvaart op een kotter, kregen bezoekers uitleg in de oesterputten en bij schelpdie- renbedrijf Prins Dingemanse. Nooit geweten dat die mosselpercelen in ondiep water liggen Het mosselseizoen is eind vorige maand begonnen. „Het is een goed begin", zegt veilingmeester Nico van Zantvoort. „Alleen het formaat blijft nog een beetje achter in ver gelijking met voorgaande jaren. Hopelijk trekt dat later in het sei zoen nog bij. Zeker bij de gespecia liseerde restaurants is vraag naar grote mossels. Dat willen de men sen nu eenmaal." Tilly Sintnicolaas van het Neder- Met een jutezak van drie kilo door de modder ploegen. Doe dat maar eens na. Vijf tegen vijf ging de jeugd de strijd aan. Met als doel: de zak in een cementkuip krijgen. Dat leverde punten op. Het ging er fanatiek aan toe. De kinderen doken bovenop elkaar in de mod der. „Kom op, beuken, dat doet ie dereen. Dat mag gewoon", roept één van de deelnemers. In volle vaart probeert het ven tje de zak aan de overkant te bren gen. Zijn plan mislukt. Hij valt voorover in de drek. Zo gaat het zeven minuten door. Door de re gen, eerder die dag, is het terrein zompig. Dat maakt de wedstrij den enorm zwaar. En dat is waar het publiek met volle teugen van geniet. De modderspetters vliegen me tershoog de lucht in. Niet alleen het moddergevecht is waar het publiek op afkomt. Ook de andere tradities zijn in trek. Zoals het ringsteken op klassieke tractoren op de Ring. Met veel geweld ko men de Porsches en John Deere's in actie. Dikke dieselwalmen ra ken vermengd met de zoete geur van roomboterbabbelaars. Een bijzondere combinatie. In de Prins Bernhardstraat loopt het publiek voetje voor voetje langs de kramen met tweede hands spullen, woonaccessoires, huisgemaakte lekkernijen en tuinplanten. „Het komt nu pas echt op gang", zegt kraamhoud- ster Maria Weststrate. „Vanoch tend hadden we veel regen." De jeugd die niet deelnam aan het kwalleballen kon een ritje maken op een pony, of zich laten schminken. Aan het eind van de middag liet dweilband De Zandlopers van zich horen. Aansluitend werd het startschot gegeven voor de Sab- bingeloop en een sumoworstel- wedstrijd. De Dag eindigde met een lu dieke solexrace en een optreden van coverband Soundcity. maandag 7 augustus 2017 BE A In de mosselveiling worden de mosselen gekookt om het product te keuren. Stefan van der Jagt laat de pan met gekookte mosselen zien. foto johan van der heijden Fans weten nu alles van hun mossel Timo van de Kasteele -Bas Zegers -Peggy Denorme Het 'kwalleballen' was zaterdag ronduit het meest vermakelijke onderdeel van de Dag van 't Ou weland in Oud-Sabbinge. Zowel voor deelnemers als het publiek. Timo van de Kasteele A Door de modderen banjeren met een jutezak, foto timo van de kasteele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61