:js N Niemand kan er meer omheen: Vetter hoort bij wereldtop 8 BOLT aller tijden neemt genoegen met brons op De nacht valt zaterdag langzaam over Londen, in een overvolle ruimte in het stadion zitten Justin Gatlin, Christian Coleman en Usain Bolt op klapstoeltjes naast elkaar met tegen over hen de wereldpers, ruim ander half uur na een gedenkwaardige fi nale too meter, en het gaat over junk food, feestjes en uitslapen. „Wat lijkt het mij heerlijk om wakker te worden en dan te bedenken dat ik die dag niet hoef te trainen", verzucht Bolt. 30 jaar is Bolt. Vijfjaar jonger dan wereldkampioen Gatlin, maar hij vindt het welletjes. Dat zijn Amerikaanse rivaal hem heeft verslagen op de avond waarop hij met winst wilde afsluiten in zijn laatste individuele race ooit was niet de be doeling, maar het is abso luut geen reden om zijn afscheid uit te stellen. „Nee, deze avond ver andert niets aan mijn carrière. Ik had al niets meer te bewijzen. Na dit toernooi is het over. Al die jaren hard trainen zijn zwaar geweest." Waar hij het meest naar uitkijkt? „Gewoon, naar een normaal leven lei den." Zwembad Geen wekker zetten, dan een duik in het zwembad in zijn villa in Kingston en verder niets. In het I donker dansen zonder dat er de vol gende dag een sessie op de baan of in het krachthonk wacht. Die gedachte trok Bolt al jaren. Nu de wereldrecordhouder op de ïoo meter, 200 meter en 4x100 meter bezig is aan zijn laatste week als sprinter lijkt hij er meer dan ooit naar te hunkeren. Bolt maakt een ietwat uitgebluste indruk. Tijdens zijn war ming up voor de halve finale moet zijn trainer Glen Mills hem aanspo ren om nog een aantal extra sprints af te werken. Later op de avond accep teert hij het brons vlug, haast schou derophalend soms. Technische vra gen over de sprint laat hij aan Gatlin over. Ondanks een voorbereiding met blessures en een overleden vriend zoekt Bolt geen excuses voor zijn ne derlaag. Het lag aan zijn wederom slechte start en de klasse van de twee Amerikanen. Meteen na de finish heeft hij de uitgefloten winnaar Gatlin omhelst en praat daarna in al zijn interviews respectvol over zijn rivalen. Plots blijkt dat er in de man die sinds 2008 alle sprintafstanden heeft gedomi neerd ook een groot verliezer schuilt. Na de 4x100 meter estafette van komend weekeinde zwaait de acht voudig olympisch kampi oen en elfvoudig wereld kampioen definitief af. Het zal wennen zijn in de atle- tiekstadions zonder de ge bruikelijke show van een van de grootste sporters aller tij den, maar Bolt zeifis er klaar voor. Voor hem is het geen ver drietig voor uitzicht, maar een fijn idee. Tot haar Europese titel vorig jaar in Amsterdam was Vetter een camera- schuwe zevenkampster die onder de radar bleef, in de schaduw van Schippers, Nadine Broersen en soms ook Nadine Visser. Een jaar na haar verrassende gouden medaille is er nu ook het brons op de we reldkampioenschappen. 24 jaar is ze en niemand kan er meer om heen: ze hoort bij de wereldtop. Al won de Belgische superster en rege rend olympisch kampioen Nafissa- tou Thiam met overmacht. Tekenend was de teampresenta tie op Papendal anderhalve week geleden. Daar schrok ze van haar ei gen uitspraak dat ze mikte op een plaats in de top 5. Even later hield ze het er daarom maar op dat ze voor een zo hoog mogelijk puntentotaal ging. Vetter is een laatbloeier, vaak geblesseerd geweest, vanaf haar prille jeugd wordt Vetter getraind door haar vader Ronald. Hij zag haar gisteren uitstekend beginnen in het verspringen met een sprong van 6,32 meter. Het speerwerpen vervolgens was subliem met een dik persoonlijk record van 58,41 meter. Dat Vetter daarna haar podi- umplaats op de 800 meter moest verdedigen was spannend, want dat is haar zwakke punt. Middenin de euforie na het goud vorige zomer was pa Vetter plots kritisch. „Haar 800 meter was waardeloos", zei hij. Maar ze deelde haar race goed in, al moest het in de laatste 150 meter uit haar tenen komen. Na de streep viel ze op de baan neer. Toen de be vestiging van haar bronzen plak kwam, viel ze in de armen van de Duitse Carolin Schafer, die tweede werd. Nog minuten later stond Vet ter met de tranen over haar wangen en de handen voor haar mond van verbazing met een Nederlandse vlag te wapperen. Ook volgde een innige knuffel met Nadine Visser. Zij werd knap zevende met een puntentotaal van 6370. Nadine Broersen moest giste ren na het verspringen echter de strijd staken door een hamstring blessure. maandag 7 augustus 2017 rEen gedroomd afscheid op de 100 meter werd het niet voor Usain Bolt. Haast schouderophalend accepteerde de Jamaicaanse superster zaterdagavond het brons. De snelste man aller tijden zegt zin te hebben in het leven als sprintpensionado. Pim Bijl Londen De laatste 100 meter van Bolt (7). fotosgetty images Vier jaar na de bronzen medaille van Dafne Schippers in Moskou stond alweer een Nederlandse op het podium van de zeven kamp. Haar naam: Anouk Vetter met een nieuw Nederlands re cord van 6636 punten nog wel. Daarmee verraste ze in de eer ste plaats zichzelf. Pim Bijl Londen Met brons stapt Vetter uit de schaduw van Schippers, Broer sen en Visser, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40