i 8 BK! K 2 4- Oranje begon als outsider, maar groeide uit tot de beste ploeg van het EK. In de finale werd afgerekend met Denemarken (4-2). Jarenlange arbeid werd op deze manier verzilverd. De vrouwen schreven historie. Finale EK-vrouwen Dol van geluk gaat een polonaise van internationals door de gangen van de Grolsch Veste. Gebonk op de sponsorborden, hoog gezang uit de kelen van Danielle van de Donk, Jackie Groenen en Kika van Es. De champagne spuit in de lucht. Op voetbalkousen verlaten ze zelfs het stadion om te vieren met verbou wereerde supporters voor de in gang van het Twente-stadion. Bondscoach Sarina Wiegman wordt uit de persconferentie 'ge kaapt' om vervolgens in bondskos- tuum onder de douche te verdwij nen. Maar, zo zegt Lieke Martens, het mooiste moment was eigenlijk al geweest. Een intens gevoel van ge luk vult haar onderbuik in blessu retijd. Het staat dan al veilig 4-2 en de titel is binnen. De normaal zo nuchtere Drentse Miedema, twee keer scorend in de finale, huilt zacht tijdens de laatste minuten. Martens: „Ik had een onderonsje met Kika (Van Es), Daan (Van de Donk) en Viev (Miedema). We lachten en riepen: Eu-ro-pees kam- pi-oen. Gekkigheid. Zo ontzettend OPSTELLING trots op dit team. We hebben het gewoon geflikt." Van de Donk, net als de rest met een alcoholische versnapering los jes in de linkerhand, beseft nog nauwelijks wat er is gebeurd. In de kleedkamer staat de hit van John de Bever op repeat. Hij zingt wat we hier zien. Jij krijgt die lach niet van mijn gezicht. Even daarvoor heeft premier Mark Rutte iedereen per soonlijk gefeliciteerd. De avond gaat straks verder met een feest in het centrum van Enschede. Com plete ontlading na maanden toe wijding en training. Meeslepend In de overvolle mixed zone verhaalt Martens, een ogenblik weg van de emotie van de meeslepende wed strijd, over het belang van deze mijlpaal. „Ik heb deze weken veel berichtjes gehad van mensen die mij als klein meisje uitlachten om dat ik altijd maar per se wilde voet ballen. Dat konden meisjes hele maal niet. Sorry sturen ze dan. Joh, ik neem niet persoonlijk iets kwa lijk. Maar ik denk dat we Nederland wel hebben laten zien wat we kun nen." Over de winnaar van dit toernooi mag geen discussie zijn. De winst van Oranje is terecht. Over het ni veau van dit toernooi kun je met collega's bij de koffie-automaat uren discussiëren, maar Nederland speelde aantrekkelijker en beter dan alle anderen. Vooral met een team vol individuele kwaliteiten dat bondscoach Sarina Wiegman perfect had samengesteld en gemo tiveerd. Of zoals Van de Donk het zegt: „Natuurlijk gaat het om goed voet ballen, maar we hebben ons de laat ste weken echt als team gedragen. Als je wint is de sfeer altijd goed, maar er moet een goede sfeer zijn om te winnen. Dat is echt de sleutel tot dit succes geweest. Europees kampioen, wow. Het voelt allemaal nog een beetje raar zo kort na de wedstrijd." Ook voor Miedema. Zij liet het zien op de momenten dat het echt moest. Ze scoorde in de kwartfinale tegen Zweden, in de halve finale te gen Engeland en gister ook nog eens twee keer in de finale. „Dit was als klein meisje echt altijd een droom voor mij." Dat was het voor heel de selectie. Van de Donk: „We hebben hier zo verschrikkelijk lang voor gevochten. Dat komt er nu al lemaal uit. Gewoon genieten. En daarna heel lang nagenieten." DE ORANJEGOALS maandag 7 augustus 2017 Niet alleen de beste ploeg, ook de mooiste Q Nederland Q Denemarken Daniël Dwarswaard Enschede Nederland - Denemarken 4-2 (2-2). 6. Nadim 0-1 (strafschop), 10. Miedema 1-1, 28. Martens 2-1, 33. Harder 2-2, 51. Spitse 3-2, 89. Miedema 4-2. Scheidsrech ter: Staubli (Zwi). Toeschou wers: 28.182. Gele kaart: Groe nen, Dekker, Van de Gragt (Ne derland), Nadim (Denemarken). Nederland: Van Veenendaal, Van Lunteren (57. Janssen), Dekker, Van der Gragt, Van Es (90+4. Van den Berg), Groenen, Van de Donk, Spitse, Van de Sande (90. Jansen), Miedema, Martens. Denemarken: Petersen, Niel sen, Boye, Sorensen (77. Rod- dik), Larsen, Sandvej, Troels- gaard, Kildemoes (61. Thoger- sen), Junge Pedersen (82. Christiansen), Veje, Nadim, Har der. Miedema scoorde vier keer in de knock-outfase, meer dan ieder ander. Het beste antwoord op de kri tiek na de groepsfase, waarin ze niet scoorde. Shanice van de Sanden was als snelle rechtsbuiten een wapen van Oranje, foto pro shots Vivianne Miedema maakt de 0-1 achterstand snel ongedaan. FOTO ANP En nog voor rust knalt Lieke Martens Oranje op voorsprong. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34