Menigte zingt uit volle borst tijdens massale karaoke Ringrijden is booming: veel debutanten Mensen die mij kennen weten dat dit niet als terreuroproep is bedoeld EN 21 Een vliegtuigje dat onrust veroorzaakt en een man die met een rood gezicht vraagt waar je bang voor bent. Beide vormden acties bij 'Stel de stad een vraag' van ruimteCAESUUR in Middelburg Zaterdag werd de expositie geopend. Met een grote knal die gepaard gaat met een vuurwolk stort het vliegtuigje zich in de Lange Jan. Van het groepje mensen dat het ziet gebeuren op een televisie scherm in ruimteCAESUUR be ginnen er een aantal spontaan te lachen. „Leuk gedaan hoor Dani", klinkt het. De kunstenaar glim lacht terug. Hij staat buiten voor het raam. Met de handen in de zakken van zijn knalblauwe pak kijkt hij kritisch naar zijn eigen werk dat opnieuw begint af te spe len. Er klinkt een zoemend geluid en het vliegtuigje steekt zich af te gen de blauwe lucht. Achter het toestel wappert een banner met de tekst 'terreur/revolutie'. Volgens deze krant leidde het kunstproject van Dani Ploeger vrijdagochtend tot behoorlijk wat commotie. Hij liet het vliegtuigje Ik hoop mensen aan het denken te zetten over terreur met deze banner toen een aantal rondjes over Middelburg vliegen. Dat zou hebben geleid tot een 'stortvloed aan telefoontjes' bij Vliegveld Midden-Zeeland en 'on rust in Middelburg'. De kunste naar heeft de artikelen over de ac tie uitgeprint en aan de witte wand naast het televisiescherm gehangen. 'Onverstandig kunst project' kopt de commentaarru briek. Zelf kan hij er wel om la chen. „Eigenlijk was er niets aan de hand. Ik geloof dat ze in totaal nog geen tien telefoontjes hebben binnengekregen. Ik denk dat de meerderheid van de mensen vooral boos is, omdat ze door de media denken dat er veel mensen bang werden door een kunste naarsproject. Als de inwoners was verteld dat de actie voor een nieuwe James Bond fdm was, zou den ze het hartstikke cool hebben gevonden." Eerder maakte Ploeger ook vi deocreaties die de nodige discussie opleverden. Zo bezocht hij dit jaar de Oekraïens-Russische frontlinie en vertoonde hij begin vorig jaar een video waarin hij een Ipad be schoot met een kalasjnikov. Ploeger had eigenlijk pas onrust verwacht na de vertoning van het filmpje met het 9/11 video-effect. „Mensen die mij kennen weten wel dat dit niet als terreuroproep is bedoeld. Bovendien is het hart stikke fake." Zijn videowerk vormt onderdeel van het project 'Stel de stad een vraag' van ruimteCAESUUR. Ge durende het hele jaar organiseren zij projecten waarvoor ze verschil lende partijen benaderen om (op kunstzinnige wijze) een vraag voor te leggen aan Middelburg. Ploeger: „Ik hoop door middel van de video mensen aan het denken te zetten over de vraag wat terreur is, wat het hier doet en waar de grenzen van terreur liggen." In ruimteCAESUUR is eveneens werk van Jöm Burmester te zien. Deze Duitse kunstenaar liep zater dag urenlang met een rood ge schminkt gezicht en een kar vol rode bordjes door Middelburg. Aan voorbijgangers vroeg hij ver volgens waar ze bang voor waren. Vervolgens bestempelde hij de bordjes met die angsten om deze verspreid door de stad neer te zet ten. De bedoeling is dat deze wor den teruggebracht naar ruimte CAESUUR waar ze onderdeel vor men van de tentoonstelling van Ploeger en Burmester. Hoewel deze bestaat uit twee individuele projecten hebben ze een centraal thema, namelijk: angst en wat we met angst doen. De tentoonstelling is tot 17 september te bezichtigen. Lallend, neuriënd, schreeuwend of alleen maar meespringend of-wie gend op de muziek. Tijdens de tiende editie van het meezingeve- nement Vlissingen Zingt stond het Bellamypark vol met een paar dui zend enthousiastelingen die zich volledig uitleefden op nummers va riërend van 'Mamma Mia' tot 'Wat zullen we drinken?' en 'Heb je even voor mij'. Tijdens dit evenement staat het publiek centraal. Zangeres Angèle opende het feest rond 19.30 voor een nog redelijk leeg plein. Vervolgens bracht de Noord- Brabantse Sam Knoop met zijn band het toenemende publiek ver der in de stemming. Tegen de tijd dat zij het podium afliepen en de grote groep voorzangers op de plan ken verscheen, had de menigte geen aanmoediging meer nodig. Jeanette Bos (32) uit Utrecht was speciaal voor Vlissingen Zingt een weekendje in Zeeland. „Hier wordt je toch gewoon blij van", schreeuwt ze met een biertje in haar ene hand en een vriendin aan haar andere arm. „Gewoon met zijn allen la, la, la zingen op muziek en morgen hees zijn. Mijn vriend snapt dit niet, maar het is geweldig." In Domburg verbijsterde debutant Wiebe Provoost, 12 jaar oud, het massaal toegestroomde publiek van de Boerendag. Wiebe, uit zui ver 'ringrijhout' gesneden, mocht op Sunshine debuteren. Zij pres teerden iets wat nog nooit eerder vertoond is in het ringrijden: de buteren met 30 van de 30 ringen. Bij de strijd om de persoonlijke titel werd Wiebe tweede achter Tristan de Visser. Tristan won ook de eerste ochtendbeker. Coen Minderhoud won de eerste beker en Roel Willemse nam de pollepel mee naar huis. In Koudekerke was het de jaar lijkse 'gehuwden' wedstrijd waar Sjaak Janse won. Hij stak als enige 30 ringen en bleef hiermee 1 ringe tje voor op Simon de Pagter die wel de eerste beker won. De pollepel werd gewonnen door de jonge ta lentvolle Wesley van de Voorde. De Gapingse Ringrijders reden een wedstrijd in Vrouwenpolder. Hier was Dennis Willeboordse de sterkste met 27 van de 27 ringen. Ook bij Gapinge was er een debu tant namelijk de uit Tilburg af komstige Jules van Boxel. Jules stak al 11 ringen bij zijn ie wedstrijd. De eerste beker werd daar gewonnen door Roy Paauwe en de pollepel ging met Sebastiaan Sturm mee naar Ovezande. In Westkapelle vierden ze dins dag, op camping de Boomgaard, het veertigjarig jubileum. Woens dag reden ze in Oostkapelle met sjezen en vrijdag deden ze dat in Biggekerke. In Zoutelande reden ze vrijdag de ring in in 'boeren- goed'. Daar bleek 'good old' Lout Vos de sterkste. maandag 7 augustus 2017 Kunstproject: Stel de stad een vraag Janneke Koster - Dani Ploeger, kunstenaar Janneke Koster Vlissingen ledereen doet mee bij de tiende Vlissingen Zingt. FOTO RUBEN OREEL De zaterdag zat boordevol ring rijden. Dit weekend reden 212 verschillende deelnemers bij 7 wedstrijden. Onder hen waren maar liefst 10 debutanten. Martijn Minderhoud Walcheren Jörn Burmester (I) met zijn kar en bordjes en Dani Ploeger voor ruimteCAESUUR. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21