EUWS 11 m Babylijkje was een jongetje Toerist op fiets van A10 gehaald Opnieuw veel burgerdoden Vrouw bevalt op technofestival INTERVIEW HERNA VERHAGEN PostNL-topvrouw Herna Verhagen zegt dat een goede bezorging op het platteland binnen enkele jaren onmogelijk wordt. Tenzij een nieuw kabinet de regels versoepelt waar PostNL mee te maken heeft. „Nu is al 50 procent van de buitengebieden verlieslatend." Het is ongebruikelijk, een ceo die vooraf gaand aan de eigen halfjaarcijfers een interview geeft. Toch doet Herna Verhagen, sinds 2012 baas van PostNL, dat nadrukkelijk wél. Het zijn namelijk geen gewone tijden en de post is geen gewone sec tor, zegt ze. Mede door e-mail, WhatsApp en sociale media kachelt de postmarkt al een decennium met 8 tot 10 procent per jaar achteruit. En dat blijft de komende jaren zo. Niet voor niets kondigde PostNL dit voor jaar weer een nieuwe reorganisatie aan. Er is actie nodig om ook buiten grote steden en gemeenten een hoogwaardige postbezorging over eind te houden. Verhagen luidt de noodklok nu het demissionaire kabi net en toezichthouder ACM totaal niet op één lijn zitten. Waar minister Kamp vorige maand in een nieuwe toekomstvisie voor stelde PostNL met soepeler regels te gemoet te komen, besloot ACM juist het bedrijf ook de komende jaren als monopolist te labelen. Daardoor moet PostNL zich aan allerlei strenge regels houden. Zo dient de onderne ming verplicht post van kleine con currenten te bezorgen in gebieden waar die geen eigen netwerk bezit ten. En dus luidt Verhagen de nood klok en zit ze gistermiddag met deze krant aan tafel in Amsterdam, waar de PostNL-directie de laatste hand legt aan de vandaag te presenteren halfjaarcijfers. „We hadden gehoopt dat de daling van de post zou afzwakken, maar dat gebeurt niet. Ook de komende vijf jaar gaat de krimp door. Over vijfjaar versturen burgers en bedrijven bijna een derde minder post dan nu." Wij willen onze bezorgers fatsoenlijk volgens de cao betalen en pensioen laten opbouwen „Het probleem is dat Brussel over het aantal bezorgdagen gaat. Het mini mum is nu vijf en ik vrees dat dit pas per 2021 verandert als er een nieuwe postrichtlijn komt. Ik wil mijn hoop daar niet op vestigen, en het is ook niet nodig nu." „Dat klinkt aardig, maar momenteel worden er jaarlijks 'slechts' 180 mil joen pakjes bezorgd tegen 2,8 miljard poststukken. Het duurt nog min stens vijftien jaar voordat dit haal baar is. In de tussentijd wil ik een fat soenlijke, punctuele bezorging voor 17 miljoen Nederlanders in de lucht houden plus een baan voor zoveel mogelijk van onze 49.000 mensen." „Sorry, maar dat is te gemakkelijk. Wij bezorgen veel meer dan gewone brieven. Wij doen alle medische post; wist je dat wij alle hielprikken versturen? Dat gaat niet elektronisch. Net als de braillepost en rouwkaar ten. En dan is er alle internationale post van en naar Nederland. Dat wil ik graag voor héél Nederland be schikbaar houden." „Dat helpt, maar het is onvol doende. Nu al is de bezorging in de helft van de buitengebieden verlieslatend. Als we ook in de toekomst post willen bezorgen bij die meneer in Kruiningen en die mevrouw in Chaam, dan moet er snel iets gebeuren." „Het volgende kabinet moet de regels dringend versoepelen. Sta het ons toe samen te werken met onze concur renten om een goed bezorgnetwerk in de lucht te houden. Op termijn is er geen ruimte voor meerdere post bedrijven." „Op zich niets, de ACM voert de hui dige regels uit. Alleen proberen ze wel de concurrentie te bevorderen in een markt waar jaarlijks een tiende minder post wordt verstuurd. De toezichthouder stimuleert daarmee dat er steeds meer postbodes op straat komen, terwijl hun tassen steeds leger raken. Dat is niet houd baar en vragen om problemen." „Sandd laat veel bezorgers op zzp-ba- sis werken. Als hun bezorgers ziek zijn of vakantie hebben, krijgen ze niets. Wij willen onze bezorgers fat soenlijk volgens de cao betalen en pensioen laten opbouwen. Het eer lijke verhaal is dat wij pas sinds 2014 een beetje winst maken op de uni versele postbezorging die wij voor de overheid uitvoeren. Toen ik vijf jaar terug aantrad, werd er verlies ge maakt. Maar het staat Sandd natuur lijk vrij om te doen wat ze doen. Nie mand verbiedt hen landelijk vijf da gen te bezorgen. Maar het is ingewik kelder dan het lijkt." maandag 7 augustus 2017 ROTTERDAM Het stoffelijk overschot dat donderdag in een vuilniszak op de Rotter damse Wilhelminapier gevon den werd, is van een nog on bekend jongetje. Dat meldt de politie. Vragen over de leeftijd van het jongetje, zijn levens duur en de doodsoorzaak staan, vier dagen na de vondst, nog altijd open. Om antwoorden te krijgen doet de politie dringend beroep op de moeder of anderen met mo gelijk cruciale informatie. AMSTERDAM Een Portugese toerist is gisteren van de A10 gehaald, omdat zij op de vluchtstrook reed. De vrouw had per ongeluk de routeplan ner voor auto's ingesteld, in plaats van voor fietsers. De politie kreeg een melding en trof haar ter hoogte van Am sterdam-Zuid op de A10 aan. Hier werd zij door de agenten meegenomen. Volgens de po litie had de vrouw door dat ze verkeerd zat, maar wist ze niet meer hoe ze van de snel weg af moest komen. KABUL Ten minstens 58 men sen, onder wie 50 burgers, zijn gisteren in het noorden van Afghanistan doodgescho ten door militanten van de Ta liban en Islamitische Staat. Onder de doden zijn zeven politieagenten en een Af ghaanse soldaat. De groep militanten stormde donder dagavond het dorp Mirza Olang binnen. Na 48 uur had den de strijders van de terro ristische organisaties het dorp veroverd. Ze dreven de inwoners vervolgens bijeen en schoten hen dood. KASTELLAUN Een vrouw is gisternacht zonder hulp beval len in een tentje op een tech nofestival nabij het Duitse Kastellaun. De vrouw meldde zich met haar baby bij de eer ste hulp. Ze werden voor on derzoek naar een ziekenhuis gebracht en maken het goed. De moeder wist naar eigen zeggen niet dat ze zwanger was. De organisatie kreeg nog een schok te verwerken: een 20-jarige man overleed nadat hij het bewustzijn verloor. PostNL vreest voor bezorging op platteland David Bremmer Amsterdam Wat is er aan de hand? En daarom mag PostNL de helft van de 19.000 brievenbussen weg halen, betalen we inmiddels 78 cent voor een postzegel en hoeven Herna Verhagen van PostNL wil dat de regels voor haar be drijf worden versoe peld. FOTO MAARTEN BRANTE Minister Kamp wil dat ook pakket- bedrijven als DHL en FedExpress gaan helpen met de post. In de postvisie staat dat zelfs pizzakoeriers wel post kunnen meenemen. jullie slechts vijf dagen te be zorgen. Wat wil PostNL? Wat doet de overheid nu verkeerd? Jullie concurrent Sandd stelt dat het de postbezorging een stuk goedkoper kan uitvoeren en de postzegelprijs dan naar 55 cent kan. Het kabinet wil u helpen door de wettelijke verplichte vijf bezorgda gen te verlagen en toe te staan dat postzegels duurder worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11