Eieren komen weer terug in schappen Méér dan de vertaler van Het Dagboek van Anne Frank Ontdek het Sauerland 10 Oostenrijk wordt geteisterd door noodweer Midden-Oostenrijk is afgelopen weekend getroffen door zwaar noodweer. Hevige onweer- en hagelbuien veroorzaakten modderstromen waardoor veel lokale wegen onbegaanbaar werden. Zo raakte Grossarltal, geliefd bij toeristen, door overvloedige regen val van de buitenwereld afgesloten. Volgens de politie is de weg naar Sankt Johann im Pongau versperd door ernstige wateroverlast en modderlawines. Die sleurden zelfs auto's mee. Meerdere mensen die om medi sche redenen met spoed het dal uit moesten zijn met een helikopter of vrachtwagen naar een ziekenhuis gebracht. „Ik heb veel meegemaakt, maar dit nog nooit", schetst de brandweercommandant de situatie. De Grossarler Ache is op verschil lende plaatsen buiten haar oevers getreden. Hotelgasten zochten hun toevlucht op de bovenste verdie pingen om het droog te houden, andere toeristen vonden onderdak in de noodopvang. Er zijn op dit moment geen mel dingen van slachtoffers. De Utrechtse Fatima Naumann is za- Wij zitten hoog dus hebben geen last van overstromingen terdag aangekomen in het getrof fen gebied om vakantie te vieren. Ze zag toen al dat er veel schade was aan wegen, maar kon nog bij haar vakantiebestemming komen. Gisteren viel er zoveel regen dat ri vieren in het dal buiten hun oevers traden en ze niet meer weg kun nen. Van overstromingen heeft ze geen last omdat ze op zo'n 900 me ter hoogte zit. „Wij hoeven nog niet weg, maar voor mensen die dat wel willen, wordt het proble matisch." Wendy Hendrikse viert honderd kilometer verderop vakantie in Kö- nigsleiten, maar heeft ook hier veel last van de regen. Vanmorgen vie len hagelstenen zo groot als knik kers uit de hemel. „Maar we zitten hoog dus hebben geen last van de overstromingen", schrijft ze. Vakantiegangers in de Italiaanse plaats Limone Sul Farda, werden ook opgeschrikt door zwaar nood weer. De Italiaanse gaf code rood af Voor zover bekend veroorzaakte het noodweer geen grote schade. De schappen worden de komende dagen weer gevuld met eieren. Woordvoerder Menno van der Vlist van Albert Heijn: „Ik verwacht dat we in de loop van de week onze winkels weer bevoorraad hebben. Hoe snel het precies gaat, kan ik niet zeggen. We zijn niet de enige, alle supermarkten melden zich nu bij de pakstations voor nieuwe voorraden eieren." De voedsel- en warenautoriteit (NVWA) kwam vorige week met steeds nieuwe codes van met fipro- nil besmette eieren. Voor de win kels was het keer op keer aanleiding voor een nieuwe terugroepactie. De eierschappen in veel supermarkten lagen er hierdoor de afgelopen da gen verlaten bij. Zo heeft Albert Heijn van zijn 38 eiervarianten er eerst veertien, later nog eens elf en zaterdag nog één te- ruggeroepen. Volgens Van der Vlist is de eierverkoop wat gedaald als ge volg van de lege schappen en door voorzichtigheid bij consumenten. „We krijgen regelmatig verontruste klanten bij onze servicebalies. Als ze eieren hebben die onder de te rugroepactie vallen, krijgen ze hun geld terug." Zaterdag liet de voedsel- en wa renautoriteit weten bij nog eens veertien kippenboeren het bestrij dingsmiddel fipronil te hebben ge vonden. Het ging om pluimveehou ders die niet voorkwamen in de ad ministratie van Chickfriend, maar wel zaken gedaan hebben met de verdachte bloedluisbestrijder. De bedrijven meldden zichzelf. De NVWA werkt de lijst van eieren met fipronil doorlopend bij. Moge lijk melden zich nog meer bedrij ven vrijwillig. Dit kan tot nieuwe terugroepacties leiden bij super markten. Spoedzitting Het gifeischandaal houdt ook in de ons omringende landen de gemoe deren bezig. In Duitsland en België zijn ook eieren uit de winkels ge haald. Belgische oppositiepartijen willen een spoedzitting met de be voegde ministers, meldde de Vlaamse krant De Morgen zondag. De oppositie vindt dat het voedsel agentschap FAVV het onderzoek naar fipronil, dat al loopt sinds be gin juni, te lang geheim heeft ge houden. Ook had de FAVV eerder maatregelen moeten nemen. Volgens NRC kocht het Neder landse bedrijf Chickfriend bewust bij zijn vaste Belgische leverancier Poultry Vision een middel dat het verboden gif fipronil bevat. De be drijven gaven het op facturen een andere naam: 'fypro-rein'. Zaterdag werd bekend dat het Franse ministerie van Fandbouw een onderzoek is gestart naar be smette eieren. De overheid wil we ten of in Frankrijk ook het bestrij dingsmiddel fipronil is gebruikt en of er resten van het middel in voed sel zijn te vinden. Haar vertaling van het Nederlands naar het Engels vormde de basis voor het grote succes van het Dag boek van Anne Frank. Er waren al eerder vertalingen van Het Achter huis gemaakt, maar pas toen Mooyaarts vertaling door de Ame rikaanse uitgever Doubleday (geen familie) op de markt werd gebracht met een voorwoord van de vrouw van de Amerikaanse president Roosevelt, Eleanor, sloeg het aan bij het grote publiek. Haar vertaling werd 'doorver taald' in zeker zeventig landen en er werd een toneelstuk op geba seerd. In 1995 kreeg Mooyaart, die opgegroeid is in Engeland, een eredoctoraat op een Amerikaanse universiteit. Vooral in de VS heeft ze volop lezingen gegeven en het boek be sproken met vele schoolkinderen. In 2013 ontving Mooyaart-Dou bleday voor haar vertaling en de bijdrage die ze daarmee leverde aan het herdenken van de Holo caust, de Raoul Wallenberg Cen tennial Medal, een hoge interna tionale onderscheiding. Ver noemd naar de Zweedse diplo maat die gedurende de Tweede Wereldoorlog duizenden joden wist te redden. In 2010 werd zij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Barbara Mooyaart-Dou bleday woonde sinds 1949 in Amersfoort. Zij is in besloten kring begraven. Kras.nl/50199 of bel 088-0885 886 maandag 7 augustus 2017 Wateroverlast verpest vakantie Raymond Boere Wenen —Wendy Hendrikse, toerist In het Oos tenrijkse Grossari zijn de straten na hevige stor men onder water gelo pen. FOTO AFP Supermarkten verwachten dat in de loop van de week eieren weer volop leverbaar zijn. Het afgelopen weekeinde waren de schappen in nagenoeg alle win kels vanwege het gifeischandaal leeg. Joep Boerboom Rotterdam Albert Heijn haalde uit voor zorg eieren uit de winkels, fotoanp Barbara Mooyaart-Doubleday is afgelopen maandag op 98-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar familie zaterdag bekendge maakt. De Amersfoortse is vooral bekend om haar Engelse vertaling begin jaren 50 van het Dagboek van Anne Frank. Marijn van Gelder Amersfoort A Barbara Mooyaart-Doubleday werd 98 jaar. foto saskia berdenis van BERLEKOM Welkom in Hagen, de toegangspoort van deze mooie omgeving. Fiets door de natuur, langs pittoreske dorpen of trek uw wandelschoenen aan en kom meer te weten over de geschiedenis van deze bijzondere streek tijdens een themaroute. Hotel nabij het centrum met ontbijt, diner en gebruik sauna Bezoek ook zeker de burchtstadjes Altena of Lüdenscheid I fija Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10