13 Nog een voordeel van Zeeland is datje weinig risico loopt om onderweg in de file te belanden Cr'-h^. kust met 72 procent. En in deze cijfers zijn nog niet de tweede verblijven meegerekend. Een groeiend aantal Bel gen koopt hier een vakantiehuis of ap partement. Logisch: de prijzen zijn be scheiden - zeker in vergelijking met onze kustprijzen - en het is dichtbij. Vooral Zeeuws-Vlaanderen, het stukje Nederland tussen Knokke en Hulst, is populair. Maar Zeeland is groter dan Zeeuws- Vlaanderen. Het telt een hele reeks schiereilanden, elk met een eigen naam: Walcheren, Noord- en Zuid-Be veland, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. Het ene eiland heeft al meer strand dan het ander. Een vriendin rijdt regelmatig voor een dagje vanuit Antwerpen naar Burgh- Haamstede op Schouwen-Duiveland. „Het is net zo ver rijden als naar de Bel gische kust, een uur en een kwartier, maar veel minder afgeladen vol. We worden heel blij en ontspannen van de weidsheid en de natuur in Zeeland", vertelt ze. Een bevriende windsurfer trekt dan weer vaak naar de Brouwers- dam op de grens tussen Zeeland en Zuid-Holland. „Daar kun je surfen op de zee én op het Grevelingenmeer. En in fantastische omstandigheden." Onvoorstelbare vrijheid Kitesurfers vind je vooral in Vrouwen polder. Golfsurfers verkiezen Dom burg. Vraag maar aan John Roan: de helft van Arsenal (Belgisch producers duo, red.), mede-eigenaar van de Ant werpse surfshop Haven én een fervent boarder. Nog een voordeel van Zeeland is dat je weinig risico loopt om onder weg in de file te belanden, ook niet als het een verlengd weekend is en 25 gra den. „Vanuit Gent rijd ik een uur en een kwartier. Even ver als naar de Bel gische kust, maar het is een veel fijnere rit. Eenmaal bij Zelzate over de grens, beland je een andere wereld", zegt Roan die meestal met zijn camper gaat. „Zo'n hotel op wielen geeft je een on voorstelbare vrijheid. Iets ten zuiden van Domburg, net voorbij het golfter rein, kun je de dijk oprijden. Daar troe pen alle mogelijke nationaliteiten sa men om te surfen. Er hangt een ont spannen sfeertje. Op de meest zuide lijke punt van de dijk staat één gebouw, een restaurant, waar je heerlijk en sim pel vis kunt eten. Daarna blijven we er slapen met onze neus naar de zee." Zo'n tien jaar geleden trok Roan voor het eerst naar de Nederlandse kust. „De onze is compleet overwoekerd door le lijke architectuur. Hier en daar vind je nog een mooi gebouw dat doet denken aan de grandeur van weleer. Maar over het algemeen valt dat dik tegen. In Ne derland hebben ze dat heel anders aan gepakt, met ongelooflijk veel respect voor hun strand en duinen. Ze hebben natuurlijk ook een veel langere kustlijn, maar toch. Er is over nagedacht, terwijl bij ons vooral het kapitaal geprimeerd heeft", analyseert John. In Nederland is de bescherming van de kust bij wet geregeld. Aan de kust bouwen, mag in principe niet. Wie er toch iets wil neerpoten, zoals een strandpaviljoen, mag enkel iets zetten wat je ook weer kunt afbreken. De strandhokjes worden, net als aan onze kust, in september afgebroken en in april weer opgezet. Vroeger was dat ook zo met de strandpaviljoens. Toen was het eerder een frietkot dat ook ijsjes verkocht. Maar sinds 2015 mogen strandtenten het hele jaar open blijven. Ze moeten nu dus wel stevig genoeg zijn om de najaarsstormen te door staan. Maar in theorie moeten ze ook nog altijd demonteerbaar zijn. Ruisende zee Dat geldt ook voor de kleine slaapcaba- nes die je steeds vaker ziet opduiken. Die zijn trouwens een echte aanrader. Wij hebben er al eentje getest, een paar jaar geleden, en het is even mooi als het klinkt: wakker worden en in slaap val len met niet anders dan de ruisende zee en wat meeuwen als soundtrack. Even heb je het strand voor je alleen. In december 2015 lanceerde de Ne derlandse milieu- en infrastructuur minister Melanie Schultz (van de libe rale partij VVD) het plan om het bouwverbod aan de Nederlandse kust af te schaffen. Er kwam een golf van protest. „Als we de kust nu kapotma ken, zijn we ze voor altijd kwijt", op perde de vereniging Natuurmonumen ten. Samen met de kustprovincies zette ze de actie 'Laat onze kust met rust' op poten. Ze haalden meer dan 100.000 handtekeningen op en overhandigden die aan de minister. Grootste troef Dat de kust zijn open en ongerepte ka rakter behoudt, is ook van economisch belang. Het is immers de grootste troef voor (buitenlandse) toeristen. De actie had effect. Het bouwverbod bleef ge handhaafd. Maar wellicht komt de kwestie ooit opnieuw op tafel. Dus onze tip: ga naar de ongerepte Neder landse zee voor het te laat is. TIPS UIT BELGIË zaterdag 5 augustus 2017 GO mooier dan boulevards, Dit artikel verscheen eerder in het ma gazine van het Belgische dagblad De Morgen. Journalist Iris de Feijter (1983) groeide op in Breskens en Groede. Ze verhuisde naar Gent om te studeren en woont daar nog. Loods Tien Een gezellig en ongedwongen strandpaviljoen, ingericht met veel sloophout. Nieuwesluisweg 50 in Breskens Beachhouse 25 Een strandpaviljoen vlak bij Loods Tien waar je kunt eten, relaxen én clubben. Walendijk 9 in Breskens Sand and Pepper Nog een trendy strandpaviljoen waar je bovendien prima kunt eten. Westenschouwen 1, in Burgh- Haamstede Camping Groede Dit is een van de plaatsen waar je op het strand kunt slapen. Ook in Cadzand (strandhuisjes.nu) en Domburg (slaapzand.nl) kan dat. Zeeweg 1 in Groede, strandcam- pinggroede.nl/slapenaanzee Yoga in Groede Bij strandcamping Groede kun je yoga doen op het strand, Zeedijk 1 in Groede, strandcampinggroede.nl. Kijk ook op yogastudiohartaanzee.nl. Domburg Wie zin heeft in wat cultuur kan hier een wandeling maken in de voetsporen van de Nederlandse schilder Piet Mondriaan. domburg.com/nl/mondriaan.php Neeltje Jans Op dit kleine eilandje kun je af en toe zeehonden spotten. Ook in Cadzand en bij Hoofdplaat duiken ze soms op. Hollands zo merweer deze week, ook hier op het strand bij Retranche- ment. fotoboaz TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49