nmm *$r Toen in het nieuws ik iHl 9 A P/T >W$wm Van Dishoeckhuis gesloopt Alarm voor Grieks schip Treinramp bij Eindewege Jan Raas wereldkampioen li Jf - zegd, uiteindelijk ben ik links van het kerk- bankje gevallen." Jan zegt dat wel zo gemakkelijk, maar dat was zeker in Zeeland, en nog wel in Melis- kerke, verre van 'normaal'. Hij ging na de lagere school naar de lagere technische school in Mid delburg, de christelijke Klarenbeek lts. Niks havo of vwo, waar het in de jaren 70 'normaler' was je met politiek bezig te houden. Al moet je dat ook niet overdrijven, weet Jan. „Als je link ser dan het CDA stemde, was je in de ogen van veel mensen, ook jongeren, al snel een com munist. Erger kon niet..." En dan was daar in 1979 'opeens' Harrisburg in de Verenigde Staten, waar een grote hoe veelheid radioactief gas uit een kerncentrale ontsnapte. Het ongeluk schokte de wereld en gaf de anti-kernenergie-be- weging in Zeeland, of juist in Zeeland, zuurstof. Zes jaar eerder was bij Borssele de tweede en grootste kerncentrale van Nederland ge opend om alumi niumsmelter Pe- chiney (later Zalco) van goedkope elektriciteit te voorzien. Het gevaar lag om de hoek. Stop Borssele groeide. Van communisme moesten veel Zeeuwen dan niks hebben, maar Harrisburg schudde een grote groep, vooral jongeren, wakker. Za terdag 26 april 2980, zo'n beetje een jaar na de ramp in de VS, trokken 5.000 a 10.000 betogers (cijfers van de politie en de organisatie) door de Middelburgse binnenstad. In alle rust, maar toch, het was wat voor een slaperig provincie stadje. „Wij waren fanatiek, zeker", vertelt Jan, „maar wel op z'n Zeeuws. Altijd geweldloos. Ik kwam in die tijd ook in kraakpanden in Am sterdam om te vergaderen. De meeste krakers waren rustige lui. Ze wilden gewoon kunnen wonen, maar er zaten ook anderen tussen, die per se geweld wilden gebruiken. Wij hebben daar nooit iets van moeten hebben." Werkloos tuig Louwerse had ook zijn afkomst mee. „Mensen in het dorp Borssele moesten nooit veel van ons hebben. 'Werkloos tuig', waren wij. Dat zeiden ze ook. Als ik dan in plat Zeeuws re ageerde, keken ze me aan alsof ze sneeuw za gen branden. 'Een Zeeuw bij die gasten, dat kan niet!' Wel dus." Jan was bij vrij wel elke actie rond Borssele be trokken, ook bij die in 1987 na opnieuw een ramp, in Tjserno byl in de Oekraïne. Het liep 's nachts volledig uit de hand. Een harde kern demon stranten sloeg een peloton Mobiele Eenheid terug de busjes in. Jan was hem toen al gepeerd. „Ik voelde dat het uit de hand ging lopen en ben thuis gaan slapen." De strijd tegen kernenergie, de groep mensen die Jan via Stop Borssele leerde kennen, heeft A hem mede gemaakt wie hij is. Na enkele technische banen, eerst loodgieter en later ver koper, heeft hij sinds elf jaar zijn draai gevonden als begeleider van jonge- ren bij zorgbedrijf Travalje Subiet. Van de vijf medewer kers zijn er twee nog altijd ac tief bij Stop Borssele. j „Travalje Subiet is ons eigen bedrijf, een vennootschap onder firma. We kunnen daarom vrij onaf hankelijk werken en", legt Jan een link, „dat heeft wat mij betreft zijn wortels in de anti- kernenergie-beweging. 'Bij ons is links tuig aangespoeld', zeggen we wel onder elkaar. En het aardige is, één van de methoden die wij toepassen om jongeren te activeren, is 'ge weldloos verzet'. Een sit in hoort daarbij. Net zolang bij een jongere blijven zitten, tot die het spuugzat is en meewerkt. Dat gaat ons vrij gemakkelijk af met al die sit ins bij de kern centrale." De druppel holt de steen langzaam uit. Een volgende kernramp bij Fukushima in Japan, maart 2011, was weer zo'n druppel. Duitsland besloot kernenergie uit te bannen en nog meer energie te steken in alter natieven. Een plan voor een tweede kern centrale bij Borssele ging van tafel, ook vanwege de hoge kosten. „We komen er wel", zegt Jan Louwerse, „al is het verschrikkelijk dat daarvoor rampen nodig zijn." Wij hebben nooit iets van geweld moeten hebben We komen er wel. Al is het verschrikkelijk dat daarvoor rampen nodig zijn Q{ gas vrijdag 4 augustus 2017 '„r \>S M Jan Louwerse bij de kerncentrale Borssele. „Al die ac ties hebben mij ook gevormd." fotoslexde MEESTER 44 44 Van deze serie verhalen over generaties - plus extra materiaal - komt een boek uit. Bestel het Grote Generatieboek op pzc.nl/ditzijnwij, voor 17,50 euro. Daar vindt u ook quizzen en een virtueel museum. V ZIJN c W IJ Volg alles over de generaties op: pzc.nl/ditzijnwij Wat stond er in de krant toen Generatie Nix opgroeide en volwassen werd? Een kleine greep uit de berichten van toen. Het monumentale Van Dishoeckhuis aan de Houtkade in Vlissingen wordt gesloopt. Ver plaatsing van het voormalige stadhuis zou 9 miljoen gulden kosten. Rijk, gemeente en de Vlissingse rederij Oceanwide Nautical Ser vices weten niet meer dan 5,5 miljoen bijeen te brengen. Dus valt het doek voor het 18de- eeuwse stadspaleis. Er is vele jaren gestreden voor behoud van het monument. Bond Heem schut spreekt van 'een gigantisch verlies', het Van Dishoeckhuis is een in Nederland 'uniek barok stadspaleisje'. 24 januari 1985 Voor de kust van Cadzand vliegt het Griekse vrachtschip Attican Unity in brand. Er wordt groot alarm geslagen, brandweer en orde diensten zijn paraat. Het met chemicaliën geladen schip brandt volledig uit. Een gif wolk drijft in de rich ting van Westkapelle maar bereikt de kust niet. De politie ont ruimt het strand bij Cadzand, waar dui zenden toeschou wers zijn. 26 augustus 1977 Zes doden en acht gewonden, dat is de trieste balans van het treinongeluk bij Einde wege, even ten westen van Goes. Met de schrik vrijgekomen passagiers en omwonen den vertellen dat de stoptrein woensdag om 7.15 uur op de lege tankwagons van de goede rentrein klapte. Het voorste rijruig van de pas- sagierstrein kwam bovenop een tankwagon terecht. Drie van de dodelijke slachtoffers moesten uit een naast de spoorbaan gekan telde cabine worden gezaagd. In de trein zaten ruim honderd scholieren en forensen. 28 oktober 1976 Jan Raas schreeuwt het uit van vreugde. De wielrenner uit 's-Heerenhoek gaat zondag bij het wereldkampioenschap in Valkenburg als eerste over de streep. In de eindsprint knalt hij op 'indrukwekkende wijze' over de Duitser Didi Thurau heen. Na afloop weigert hij voor de ca mera van de NOS te verschijnen. Die omroep liet zien hoe Raas op de Cauberg door ploeg maats werd geduwd. 27 augustus 1979

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9