'Verklaring klopt voor 98 procent' u Prins wil dood niet naast vrouw liggen Rotterdam wipt oldtimer 5 m^m rij nierproblemen van Derya - met wie hij eind 2014 trouwde - steeds ernstiger. Björn zat op de hotelschool en werkte in de horeca. Nu zou hij klusjesman zijn. De Haaksberge naar maakt vooral moderne schil derijen. „Soms 24 uur per dag ach tereen, dat ik me weieens afvroeg: waar haal je de energie vandaan." De verhalen in Haaksbergen over drugsgebruik verbazen Marcela niet. In augustus 2014 werd Björn veroordeeld voor het in bezit heb ben van een - niet al te grote - hoe veelheid drugs. Toch trouwde De rya met Björn. „Ze zei toen iets van: zo, nu moet iedereen ophou den met zeuren, hij is mijn man en ik sta achter hem." Dat het niet al tijd koek en ei was, weet Marcela. „Verhalen over burengerucht door knallende ruzies ken ik ook." Soepeler Thuiszitten, roken, gamen, weinig werken, altijd het licht aan, véél mensen over de vloer. Dat is het beeld van het huishouden van Björn en Derya. Maar de nierpro blemen van Derya brachten het tweetal dichter bij elkaar. Als De rya een donornier nodig heeft, staat Björn klaar. Ze lieten het eer der dit jaar in Turkije doen, omdat de procedures daar soepeler zijn. Waarom ze nu weer in Turkije zijn en waarom Joey mee moest, weet Marcela niet. „Ik ken Joey niet. Björn sprak over een nieuw bedrijf. Al hadden ze geen cent te makken. Ze hadden al een huur achterstand. Dat ze plannen had den weg te gaan, is niet gek. Ze hadden hier niks meer." Badend in het zweet loopt Björn (34) door een veld in de heuvels bij Silifke in Zuid-Turkije. Hij is om ringd door acht Turkse politiemen sen. Björn laat hen de plekken zien waar hij begin juli was met zijn vrouw Derya én vriend Joey. Die laatste is sinds 8 juli spoorloos. Björn wijst de plek aan waar ze kort voor de verdwijning van Joey kampeerden. Het is een afgelegen gebied in de heuvels. Op de grond liggen Nederlandse theezakjes en een lege strip maagtabletten. Als Björn weer op het politiebureau is, zegt hij onschuldig te zijn. Hij loopt als een zombie door de gang van het bureau: hij oogt ver moeid, mager en heeft littekens op zijn lichaam. In zijn armen houdt hij hondje Bella. Björn en Derya zijn géén verdachten, benadrukt de politiechef van Silifke. „We houden ze hier, omdat we meer willen we ten over wat er precies is gebeurd. Hun verklaringen lijken voor 98 procent te kloppen." Oververmoeid Ook de politiechef is oververmoeid: hij is al de hele nacht op om Björn en Derya te verhoren. Officieel als getuigen. „Wat is Joey eigenlijk voor iemand?", vraagt hij aan de verslaggever van deze krant. Hij lijkt wanhopig op zoek te zijn naar een verklaring voor de raadselach tige verdwijning van Joey. Björn wordt apart gehouden in een kamertje in het politiebureau. Derya en hij zijn gescheiden van el kaar verhoord. Aan het einde van de dag krijgt het stel te horen dat ze nóg een nacht moeten blijven, tot hun grote teleurstelling. Huis Volgens de politie heeft Björn ver klaard dat hij begin juli met Derya kampeerde op de plek waar ze een huis wilden bouwen. Joey hielp hen daarbij. Het is een plek op rots achtige heuvels, met een fabelach tig uitzicht over zee. Op 8 juli kwa men ze zonder water te zitten, ver klaren Björn en Derya. Omdat hun busje kapot is, gingen ze lopen. Dan is Joey de hitte én het gedoe zat. Hij wil naar huis. Derya geeft hem ruim 400 euro mee, waarmee hij naar huis kan vliegen. Sindsdien hebben Björn en Derya hem niet meer gezien, verklaren ze. Even later raakt ook het stel el kaar kwijt. Björn valt op de rotsen en raakt gewond: hij weet pas na enkele uren hulp te vinden. De vol gende dag wordt hij in het zieken huis herenigd met Derya. Daarna verdwijnen de twee een tijdje. Björn zat dag en nacht aan haar bed, daarmee dwong hij respect af bij Derya's moeder niet afmaken. „Ze moest zich zó vaak ziek melden. Ze kon geen stageplek krijgen, haalde daardoor haar punten niet", vertelt Marcela die tot in juni nog contact had met Derya. Appjes die ze nu stuurt, blijven onbeantwoord. De van oorsprong Tsjechische Marcela zoekt naar woorden. „De rya was gekwetst en gefrustreerd dat ze haar studie niet kon afma ken. Ze trok een soort muur op om zich heen. Heel vastberaden." Het leven van Björn liep, zacht gezegd, ook niet over rozen. Zijn moeder overleed al vele jaren te rug. Zijn vader Ton in september 2016. Niet lang daarna werden de KOPENHAGEN De Deense prins Henrik wil na zijn overlijden niet begraven worden naast zijn echt genote, koningin Margrethe. De aristocraat is ontevreden, omdat hij naar eigen zeggen nooit is gezien als de gelijke van zijn vrouw. Henrik heeft herhaaldelijk aan gegeven niet blij te zijn met zijn titel prins-gemaal; hij wilde liever koning-consort worden ge noemd. De woordvoerster van het Ko ninklijk Huis bevestigde gisteren dat de 83-jarige prins niet wil wor den bijgezet bij Margrethe (77). „Zijn besluit om niet naast de ko ningin begraven te worden, is het logische gevolg van het feit dat hij niet is behandeld als de gelijke van zijn vrouw: hij kreeg niet de titel en rol waar hij naar verlangde." Koningin Margrethe wordt na haar overlijden naar verwachting begraven bij de Kathedraal van Roskilde. Het is nog onduidelijk wat de laatste rustplaats van haar echtgenoot moet worden. Henrik deed vorig jaar afstand van de titel prins-gemaal. Hij brengt sinds dien veel tijd door op zijn wijn gaard in Frankrijk. De gemeente Rotterdam komt op last van de rechtbank met een re kenvoorbeeld om de veelbesproken ban op benzineauto's beter te kun nen onderbouwen. Volgens het stadsbestuur stoot een benzineauto uit 1982 46 keer meer stikstofdi oxide (NOx) uit dan een Euro 4 benzinevoertuig en 17 maal meer dan een model met een emissie standaard Euro 3. Bij een wagen uit 1991 liggen die cijfers op respectie velijk 33 keer en 12 maal, aldus Rot terdam in het jongste verkeersbe sluit. Sander Jongerius van de Stichting Rotterdamse Klassiekers is verbaasd over het nieuwe ver keersbesluit dat de gemeente giste ren naar buiten bracht. „Deze on derbouwing van de gemeente is opnieuw gebrekkig, het is echt puur giswerk." De belangenclub van oude auto bezitters vindt de gang van zaken heel raar. „Ook omdat de wethou der de rechtbank en de bezwaren- commissie passeert. Het zijn maar aannames en opnieuw is er sprake van verkeerde beeldvorming." De stichting zal zeker bezwaar maken en overweegt ook nog een kort ge ding aan te spannen. Milieuzone De aanpak van auto's op benzine en lpg van voor juli 1992 maakt deel uit van de maatregelen die de lucht kwaliteit in Rotterdam moeten ver beteren. Volgens de gemeente zorgt het weren van deze benzineauto's voor ruim 20 procent minder uit stoot van NOx. Wethouder Lan genberg noemt de veelbesproken milieuzone een succes voor gezon dere lucht. Door het weren van die sel- en benzineauto's is er 29 pro cent minder uitstoot van roet en 12 procent minder NOx. „Maar we zijn er nog niet. Het weren van oude benzineauto's is essentieel om de uitstoot van stikstofoxide in de stad blijvend en verder terug te drin gen." De rechter gaf de gemeente Rot terdam in juni een forse tik op de vingers. Benzineauto's mochten van de rechtbank wél het centrum van de Maasstad in, het verkeersbe sluit moest de prullenbak in. Lan genberg noemde dat vonnis een te genvaller, maar wees er in een reac tie ook op dat de milieuzone voor het grootste deel gehandhaafd kon blijven. Het nieuwe verkeersbesluit staat vandaag in de Staatscourant en gaat morgen in. De gemeente gaat vanaf maandag 18 september bekeuren. vrijdag 4 augustus 2017 GO en Derya niks meer' Björn en Derya uit Haaksbergen hebben de afgelopen nacht op nieuw doorgebracht in een Turks politiebureau. De Turkse politie wil meer weten over de verdwijning van hun vriend Joey Hoffmann (21). Gisteren werd het stel ook al uitgebreid ver hoord, zelfs op locatie. Björn Breukers en zijn vrouw Derya. Eerder dit jaar waren ze ook in Turkije voor een nierope ratie. FOTO POLITIE Peter Winterman n Silifke Bus gaat mee voor onderzoek. —vriendin Marcela Prins Henrik. fotoepa De gemeente Rotterdam gaat toch de benzineauto's van voor juli 1992 weren uit de stad. Wet houder Pex Langenberg (ver keer, D66) komt met een nieuw verkeersbesluit dat morgen al ingaat. De tegenstanders kraken de onderbouwing. „Dit is echt puur giswerk." Gert Onnink Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5